REKLAMA

Te same obowiązki, ale różne pensje. Co robić, gdy kolega z pracy ma lepiej niż ty?

Justyna Niedbał2014-07-24 06:00
publikacja
2014-07-24 06:00
Te same obowiązki, ale różne pensje. Co robić, gdy kolega z pracy ma lepiej niż ty?
Te same obowiązki, ale różne pensje. Co robić, gdy kolega z pracy ma lepiej niż ty?
fot. Digital Vision/Thinkstock / / Thinkstock
Wielu z nas nie lubi mówić o wysokości swoich zarobków. Rozmowy na ten temat nie są jednak zabronione. Kiedy kolega z pracy, który robi dokładnie to samo, co my zdradza, że zarabia kilkaset złotych więcej, czujemy, że potraktowano nas niesprawiedliwie. Czy pracodawca miał prawo wycenić jego pracę wyżej niż naszą?

– Równe traktowanie w wynagradzaniu stanowi jedną z podstawowych zasad prawa pracy – przypomina Agnieszka Fedor, adwokat, partner, Wierciński, Kwieciński, Baehr sp.k. – Kodeks pracy mówi wprost, że pracownicy mają prawo do jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę lub za pracę o jednakowej wartości (art. 18(3c) § 1 KP). Praca jednakowa to praca na tym samym stanowisku, z takim samym zakresem obowiązków, natomiast prace o jednakowej wartości to prace, których wykonywanie wymaga od pracowników porównywalnych kwalifikacji zawodowych oraz porównywalnej odpowiedzialności i wysiłku – dodaje.

Gdy kolega zarabia więcej

Jeżeli pracownik uważa, że za taką samą pracę jest wynagradzany gorzej niż jego kolega, może dochodzić sprawiedliwości przed sądem. Musi jednak pamiętać, że dochodząc odszkodowania z tytułu naruszenia przez pracodawcę zasady równego traktowania pracowników w zakresie wynagrodzenia za pracę, powinien wykazać, że wykonywał jednakową pracę (lub pracę o jednakowej wartości), co pracownik otrzymujący wynagrodzenie na korzystniejszym poziomie (por. wyrok SN z 15 września 2006 r., I PK 97/06). Wtedy ciężar dowodu  przechodzi na pracodawcę i to on musi wykazać, że kierował się obiektywnymi przesłankami. 

– Pracodawca, który bez obiektywnych powodów różnicuje wynagrodzenie pracowników wykonujących jednakową pracę lub pracę o takiej samej wartości, musi liczyć się z ryzykiem pozwów. Niesprawiedliwie potraktowany pracownik ma prawo dochodzić wyrównania wynagrodzenia i ma szanse na wygraną, jeżeli przedstawi sądowi silne argumenty przemawiające za tym, że jest gorzej traktowany niż jego kolega z pracy. Gorzej traktowany pracownik może żądać odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę, a dodatkowo sąd ma prawo wyrównać wysokość wynagrodzenia pracownika do poziomu pensji otrzymywanej przez kolegę wykonującego jednakową pracę (wyr. SN z 8 czerwca 2010 r. I PK 27/10) – wyjaśnia Agnieszka Fedor.

Informację na temat poziomu zarobków, która padła w dyskusji z kolegami z pracy trudno jest traktować jako dowód w sprawie. Czy pracownik może domagać się od pracodawcy udostępnienia listy płac? – Pracownik może mieć istotny problem z wykazaniem różnicy pomiędzy swoim wynagrodzeniem a wynagrodzeniem innych osób, ponieważ w wielu firmach wysokość wynagrodzeń objęta jest tajemnicą. W trakcie sprawy sądowej sąd może jednak zobowiązać pracodawcę do przedstawienia odpowiednich informacji, można również powoływać świadków.

Co ważne, dążenie do wyjaśnienia lub udzielenia w jakiejkolwiek formie wsparcia innym pracownikom, zmierzające do przeciwdziałania dyskryminacji płacowej, nie może stanowić przyczyny uzasadniającej rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia (wyr. SN z 26 maja 2011 r.  II PK 304/10).  

Szef nie może faworyzować, ale może różnie płacić

– Równe traktowanie pracowników powinno obejmować wszystkie składniki wynagrodzenia, bez względu na ich nazwę i charakter, a także inne świadczenia związane z pracą, np. dodatki, premie, nagrody i bonusy – wyjaśnia Wojciech Ostrowski, radca prawny z kancelarii prawniczej Rachelski i Wspólnicy.

Nie oznacza to jednak, że pracodawca nie ma prawa do zróżnicowania w wynagrodzeniu pracowników, nawet jeśli wykonują jednakową pracę. Jak dowiedzieliśmy się od Wojciecha Ostrowskiego, z istoty stosunku pracy wynika bowiem możliwość różnicowania wysokości wynagrodzenia za pracę poszczególnych pracowników (art. 78 § 1 k.p.). Decyzja pracodawcy w tym zakresie musi być jednak przejrzysta i niedyskryminująca.

W wyroku z dnia 22 lutego 2007 r. (I PK 242/06) Sąd Najwyższy, odwołując się do orzecznictwa Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości dotyczącego kwestii dyskryminacji, stwierdził, że w sytuacji, gdy system wynagrodzeń stosowanych u pracodawcy nie jest przejrzysty, to na pracodawcy spoczywa obowiązek udowodnienia, że jest on niedyskryminujący. W razie zróżnicowania wynagrodzenia pracowników wykonujących jednakową pracę (np. ze względu na różne kwalifikacje zawodowe i staż pracy) pracodawca powinien udowodnić, że kierował się w tym przypadku obiektywnymi kryteriami i że miały one znaczenie przy wykonywaniu zadań powierzonych pracownikom (wyrok ETS z 17.10.1989 r., C-109/88).

Żeby wykazać, że zróżnicowanie w poziomie wynagrodzeń poszczególnych pracowników jest wynikiem stosowania obiektywnych kryteriów, pracodawca powinien zamieścić w dokumentach kadrowych opisy stanowisk pracy z wyraźnie zaznaczonymi kwalifikacjami wymaganymi do jej wykonywania oraz rozpisać zakresy obowiązków pracowników.

Justyna Niedbał

Źródło:
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (16)

dodaj komentarz
~pokrzywdzona
Nasz prezes znajomym dał po 12zl a starym pracownikom po6.70 na godzinę więc nie polecam zawodu cukiernika
~pokrzywdzona
A u nas w zakładzie pracy ja z moją szefową mamy po 6.70 zł na godzinę a koleżanki które są na drugiej zmianie i do tego nie są po szkole mają po 12zl i prezes uważa że jest to ok tak że nie polecam pracy w zawodzie cukiernika.
~Ewa
Nie do pomśslenia Znam osoby o takim samym wykształceniu lub nizszym a maja duzo większe pobory. Czemu tak to jest .Ci o duzych dochodach i wykształceniu zasadniczym lenią sie i knocą pracę . Ratunku Gdzie sprawiedliwość? Czy DYREKCJA TEGO NIE WIDZI CZY UDAJĄ? mOŻE TAMCI TO POCIOTKI I PODLIZUCHY Z TEJ SAMEJ WSI? Bezczelność Nie do pomśslenia Znam osoby o takim samym wykształceniu lub nizszym a maja duzo większe pobory. Czemu tak to jest .Ci o duzych dochodach i wykształceniu zasadniczym lenią sie i knocą pracę . Ratunku Gdzie sprawiedliwość? Czy DYREKCJA TEGO NIE WIDZI CZY UDAJĄ? mOŻE TAMCI TO POCIOTKI I PODLIZUCHY Z TEJ SAMEJ WSI? Bezczelność wręcz zaobserwowałam to 15 lat temu w budżetówkach,sądach. Ktoś powinien wziąć się za to z zewnątrz. To boli dla uczciwego człowieka to draństwo i rozbój w biały dzień.
~robert
Ja tak mam pracuje 8lat mam12,5 od 6 lat a nowi pracownicy pracuja po 3 miesiace i maja14zl.
~robert
Ja tak mam pracuje 8lat mam12,5 od 6 lat a nowi pracownicy pracuja po 3 miesiace i maja14zl.
~dora
miałam podobnie, ale zwolniłam się i szybko znalazłam nową pracę na http://top-ogloszenia.net/Praca-11. nie wiem czemu, ale generalnie jest tak, że nowy pracownik dostaje więcej a ten stary nie ma podwyżki
~ex
To ze pracownik wykonuje podobną pracę nie znaczy że przynosi takie same korzyści. W rezeczywistości przed sądem średnio ogarnięty pracodawca jest w stanie podać 100 powodów dlaczego jeden zarabia więcej niż drugi. W sumie ten art. jest bez sensu bo np w prywatnej firmie właściciel będzie płacil członkowi rodzinyu To ze pracownik wykonuje podobną pracę nie znaczy że przynosi takie same korzyści. W rezeczywistości przed sądem średnio ogarnięty pracodawca jest w stanie podać 100 powodów dlaczego jeden zarabia więcej niż drugi. W sumie ten art. jest bez sensu bo np w prywatnej firmie właściciel będzie płacil członkowi rodzinyu więcej za gorszą pracę i kto mu niby zabroni.
~Max
Przydatny artykuł. Ciekaw jestem czy różnica wynagrodzenia może wynikać również z okresowej oceny pracowników - Czyli wyżej oceniony albo najwyżej oceniony przez przełożonych może być wynagradzany lepiej?
~Keogh
Nie rozumiem krytyki artykułu - dlaczego jest zły/bzdurny?. To takie info z przytoczonymi kilkoma artykułami prawniczymi - czy gdzieś są tu błędy?

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki