REKLAMA
Tour de spółki

Tchórzewski o PEP: stać nas na atom; w 2050 r. ciągle produkcja z węgla

2018-11-29 12:20
publikacja
2018-11-29 12:20

Oceniamy, że stać nas na rozpoczęcie budowy elektrowni jądrowych; w 2050 r. w Polsce będą ciągle działać elektrownie węglowe - mówi minister energii Krzysztof Tchórzewski o projekcie Polityki Energetycznej Polski.

/ thetaXstock

Mówiąc o przedstawionym przez ME projekcie PEP do 2040 r. Tchórzewski oświadczył, że jest on kompromisem między oczekiwaniem redukcji emisji ze strony KE, zabezpieczeniem aspiracji społecznych oraz ewolucyjnym podejściem, np. poprzez powolne zmniejszanie roli energetyki węglowej. Jak mówił w czwartek dziennikarzom Tchórzewski, w polityce energetycznej najważniejsza jest zgoda społeczna, którą - jak ocenił - udaje się utrzymać. Jesteśmy w sytuacji, że możemy bardziej optymistycznie patrzeć w przyszłość - dodał.

Energetykę jądrową wprowadziliśmy do naszych planów, bo zauważamy, że sobie z tym damy radę, że stać nas na rozpoczęcie budowy elektrowni jądrowej". "W - razie potrzeby będą możliwości zainwestowania kapitału zewnętrznego. Nie widzę tu wielkich problemów - dodał. Jak zaznaczył, w zakresie potrzebnego kapitału na transformację energetyczną jesteśmy w stanie sobie poradzić jako państwo polskie, obywatele, przedsiębiorcy i ci, którzy chcą z nami współpracować.

Minister energii oświadczył też, że biorąc pod uwagę podejście społeczne energetyka na morzu jest znacznie bardziej korzystna od lądowej. Mówiąc o wiatrakach na lądzie Tchórzewski stwierdził, że administracyjnie nikt nie będzie przeszkadzał, ale - odwołując się do swoich rozmów przed wyborami samorządowymi, nie ma przyzwolenia, żeby zmniejszyć restrykcyjne warunki budowy takich elektrowni. I patrząc na nastroje w regionach, nie przypuszczam, aby jakakolwiek opcja polityczna zdecydowała się na zmianę - dodał. Według niego trend budowy coraz większych turbin wiatrowych powoduje coraz większą ostrożność lokalnych społeczności.

Odnosząc się do zaprezentowanego w środę projektu strategii niskoemisyjnej UE do 2050 r. Tchórzewski stwierdził, że nie wyobraża sobie, by w 2050 r. w Polsce nie było już działających elektrowni węglowych. Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski dodał, że prawdopodobnie w przyszłym roku zapadnie decyzja o budowie nowej kopalni węgla kamiennego, ale żadnych szczegółów nie chciał zdradzić.

Minister Tchórzewski przypominał, że kierunki zarysowane w projekcie PEP mogą i powinny być z czasem weryfikowane, zgodnie z Prawem energetycznym.

Pytany, czy projekt PEP był konsultowany z resztą rządu, minister stwierdził, że ma przekonanie, co do konsensusu w ekipie rządzącej. Trudno byłoby ministerstwu ogłosić projekt strategii energetycznej, który nie byłby konsultowany - powiedział.(PAP)

autor: Wojciech Krzyczkowski

wkr/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (17)

dodaj komentarz
sztos1
my tu gadu gadu o roku 2030 czy nawet 2050 a ręce zacierają zatrudnieni w ... spółkach PGE EJ 1 i innych . Nic nie robią ale prawie od dekady zarabiają miliony i modlą się aby taka sytuacja trwała latami . ŻYCIE JEST PIĘKNE . Dostać prace w takiej spółce i nic nie robić do śmierci . N.P. https://wiadomosci.my tu gadu gadu o roku 2030 czy nawet 2050 a ręce zacierają zatrudnieni w ... spółkach PGE EJ 1 i innych . Nic nie robią ale prawie od dekady zarabiają miliony i modlą się aby taka sytuacja trwała latami . ŻYCIE JEST PIĘKNE . Dostać prace w takiej spółce i nic nie robić do śmierci . N.P. https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/atomowe-pensje-przy-budowie-elektrowni-chetnie-przypominane-dzisiaj-sa-niejawne/5wd8wkc
lelo1949
Elektrownię atomową już powinniśmy budować pytanie,który region w Polsce zgodzi się na nią?Wszędzie będą protesty i żądania referendum.Pewnie zlokalizują ją na Pomorzu ale .widzieliśmy co kiedyś działo się w Gąskach.Teraz dużo inwestycji poszło w turystykę hotele i domki rosną jak grzyby po deszczu.czarno to widzę
flecik
Do 2050 roku, Tchórzewskiego robaki zeżrą w całości! Niepoważny facet!
ajwaj
Uwielbiam Tchórzewskiego :)
We wrzesniu powiedzial w TV Trwam-Energia : "Mlodziez (UPA) wysadzi rurociagi z gazem do Europy tez dla Polski, zeby kacapy nie mieli pieniondzów
ajwaj
""w 2050 r. w Polsce będą ciągle działać elektrownie węglowe"" :)

na ile wiarygodne sa zeznania tzw. min.enerii Tchórzewskiego, który w 2050 bedzie miec dopiero 130 lat :)
PISy maja odlot bez hamulców, "level PANIC" po Chrzanowskim & Co. doprowadza ich do jeszcze bardziej absurdalnych wypowiedzi
spedytor
w naszym kraju odpowiedzialnosci za czyn nie ma i nie bylo a skad dopiero za slowo
dasbot
Świat się po Fukushimie do dzisiaj nie pozbierał (skażone wody Pacyfiku na tysiące kilometrów), u nas efekt Czarnobyla dopiero teraz zbiera żniwo, Niemcy od atomu odeszli, mamy tyle gazu, który jest paliwem niemisyjnym, a nasz minister takie bajki opowiada.

Nie sądziłem, że skutki zawierzenia energetyki pewnym bogom
Świat się po Fukushimie do dzisiaj nie pozbierał (skażone wody Pacyfiku na tysiące kilometrów), u nas efekt Czarnobyla dopiero teraz zbiera żniwo, Niemcy od atomu odeszli, mamy tyle gazu, który jest paliwem niemisyjnym, a nasz minister takie bajki opowiada.

Nie sądziłem, że skutki zawierzenia energetyki pewnym bogom przyjdą tak szybko.....

Nie umiemy się uczyć na cudzych błędach, cóż hasło, że naród do wypitki i do wybitki będzie dalej w mocy
jes
Bzdury piszesz. Cała Francja opiera się na atomie i jakoś nie rodzą się tam mutanty. CO prawda mutanty są ale przybywają jako uchodźcy.
dasbot odpowiada jes
A gdzie ja o Francji napisałem? Fakt Francja atomem stoi i ma najtańszy prąd w UE, ale bilans opłacalność/bezpieczeństwo nakazuje, aby myśleć perspektywicznie. Oni decyzję podjęli dekady temu, mają taką, a nie inną strukturę energetyki, gdyby mogli na pewno by odwrócili proporcje z atomu na hydro solar, gaz, czy wiatr.A gdzie ja o Francji napisałem? Fakt Francja atomem stoi i ma najtańszy prąd w UE, ale bilans opłacalność/bezpieczeństwo nakazuje, aby myśleć perspektywicznie. Oni decyzję podjęli dekady temu, mają taką, a nie inną strukturę energetyki, gdyby mogli na pewno by odwrócili proporcje z atomu na hydro solar, gaz, czy wiatr.

Jaką małą wyobraźnię trzeba mieć i zaufanie do technologii, że atom to lek na nasz problem 25-30% pustych mocy, które działają na "ładne oczy", bo dawno powinny być wyłączone.

Włącz gościu myślenie albo poczytaj sobie w necie jak to robią inni. I merytorycznie proszę, bo emocjonalnie to na "omlet" i inne gnioty, dzięki

Powiązane: Przyszłość energetyki jądrowej

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki