Tąpnięcie na chińskich giełdach. Pozornie katastrofalne dane o handlu

2019-03-08 09:15
publikacja
2019-03-08 09:15
FORUM

Zaskakująca rekomendacja "sprzedaj" oraz pozornie katastrofalne dane o handlu zagranicznym gwałtownie zatrzymały pędzące na północ chińskie indeksy giełdowe i strąciły je z 9-miesięcznych szczytów. Najgłębszym spadkom od 5 miesięcy towarzyszyły ogromne obroty.

Shanghai Composite stracił dziś 4,4 proc. i ponownie spadł poniżej ważnego psychologicznego poziomu 3000 pkt. Była to najgorsza sesja głównego indeksu giełdy w Szanghaju od 11 października.

/ Bankier.pl

Ostro w dół poszły dziś również: indeks szerokiego rynku z Shenzhen (-3,25 proc.), zrzeszający największe spółki z obu parkietów CSI300 (-3,97 proc.), a nieznacznie mniej zniżkował indeks spółek technologicznych - Chinext (-2,24 proc.).

Katalizatorem spadków były dwie informacje. Najpierw na rynek dotarła rekomendacja "sprzedaj" wystawiona przez jednego z największych chińskich brokerów - Citic Securities - dla ubezpieczyciela People’s Insurance Group of China (PICC). Analitycy wskazali, że akcje spółki zyskującej podczas ostatnich 5 sesji po maksymalnie dopuszczalne przez regulatora 10 proc. dziennie są znacząco przewartościowane i mogą zostać przecenione o 50 proc. w ciągu następnych 12 miesięcy.

Inwestorzy odczytali niezwykle rzadką rekomendację "sprzedaj" wystawioną przez instytucję dokładnie nadzorowaną przez regulatora jako znak, że władze w Pekinie chcą powstrzymać tegoroczny rajd chińskich walorów. Po fatalnym 2018 r. w ostatnich dwóch miesiącach akcje za Murem gwałtownie zyskują, a Shanghai Composite z najgorszego (spośród największych) indeksu na świecie stał się indeksem najlepszym, zyskując ponad 20 proc. Odnotowane w lutym tempo wzrostów było najszybsze od pierwszej połowy 2015 r. - szczytu ostatniej bańki spekulacyjnej. I właśnie w obawie przed powstaniem i pęknięciem kolejnego "balona" Pekin stara się schłodzić spekulacyjne zapędy inwestorów.

Pozornie katastrofalne dane o chińskim handlu

Kolejne złe informacje napłynęły na chińskie parkiety z siedziby urzędu celnego, który przedstawił wyliczenia o wielkości handlu zagranicznego w lutym. Uwagę inwestorów musiały przyciągnąć fatalne liczby o największym spowolnieniu eksportu od 3 lat (-20,7 proc. rdr) oraz pogłębieniu spadku importu (-5,5 proc.).

Zmiana wartości eksportu (niebieski) i importu (czerwony) [proc., rdr] / Bankier.pl na podstawie danych Głównego Urzędu Celnego ChRL

Tak złe odczyty w zwykłym miesiącu byłyby jednoznacznym sygnałem, że w chińskiej gospodarce dzieje się bardzo źle. Warto jednak pamiętać o "chińskiej charakterystyce" - luty jest tradycyjnie najsłabszym miesiącem dla chińskiego eksportu. Pod koniec stycznia lub w lutym Chińczycy świętują nadejście nowego roku według kalendarza księżycowego. Obchody Chińskiego Nowego Roku trwają przez tydzień i w tym czasie pracownicy mają wolne, a fabryki pozostają zamknięte. Fakt, że święto jest ruchome, poważnie zaburza dane gospodarcze płynące zza Muru na początku każdego roku. Dlatego najlepiej patrzeć na łączne odczyty za pierwszy kwartał.

W lutym ubiegłego roku eksport z Chin wzrósł aż o 44,5 proc., do ponad 170 mld dol., co jest najlepszym lutowym wynikiem w historii. W tym roku baza była więc bardzo wysoka. Przed rokiem załamanie przyszło w marcu, gdy Państwo Środka odnotowało nawet deficyt handlowy, być może w tym roku dołek mamy już za sobą.

Chińska nadwyżka w handlu towarami spadła w lutym do 4,12 mld dol.

Bilans handlowy Chin [mld dol.] / Bankier.pl na podstawie danych Głównego Urzędu Celnego ChRL

Nie zmienia to oczywiście faktu, że na problemy chińskiej gospodarki wskazuje wiele innych wskaźników i prawdopodobnie dane o handlu zagranicznym są jednym z nich - w pierwszych dwóch miesiącach roku eksport zmniejszył się o 4,6 proc., a import - o 3,1 proc. Wynika to zapewne zarówno z przyspieszania transakcji i gromadzenia zapasów w ubiegłym roku w obawie przed podwyżką "ceł Trumpa", jak i z mniejszego apetytu podmiotów zza Muru w obliczu powolniejszego wzrostu gospodarczego.

Warto zwrócić uwagę na spadek eksportu do USA (-14,1 proc.) oraz Hongkongu (-10,6 proc.), będących największymi odbiorcami towarów z Chin. Bardzo istotne dla globalnej gospodarki są dane o chińskim imporcie z krajów azjatyckich, świadczące o kondycji globalnych łańcuchów produkcji. W przypadku wszystkich trzech największych źródeł zagranicznych towarów - Korei Południowej, Japonii i Tajwanu - zanotowano spadki, a w przypadku Wietnamu - wręcz załamanie (o 30,2 proc.). Jeszcze silniej tąpnął import z USA (-35,1 proc.) - choć dla największej gospodarki na świecie ma to niewielkie znaczenie, to dla polityki - wręcz przeciwnie. Dość zaskakujący w kontekście aresztowania CFO Huaweia Meng Wanzhou jest wzrost importu z Kanady aż o jedną trzecią.

Po okresie znacząco zwiększanych zakupów ropy w zeszłym roku, w tym apetyt smoka przyhamował - w ciągu dwóch miesięcy wielkość importu "czarnego złota" wzrosła o 12,4 proc., a wartość o 2,2 proc. Spadła za to ilość i wartość nabywanych półprzewodników - głównego "surowca" importowanego przez Państwo Środka - o odpowiednio 10,8 proc. i 8,6 proc.

Rajd na chińskich giełdach

Po dzisiejszej sesji Shanghai Composite znajduje się 19,1 proc. wyżej niż na koniec ubiegłego roku i blisko 21,7 proc. ponad 4-letnim dołkiem odnotowanym 4 stycznia. Najszybciej rosnący spośród chińskich indeksów Chinext zyskał w tym roku ponad 30 proc.

Łączne obroty na giełdach w Szanghaju i Shenzhen po raz kolejny przekroczyły dziś bilion juanów. Wynik 1,18 bln jest najwyższy od listopada 2015 r. Więcej o tegorocznym rajdzie na chińskich giełdach przeczytasz w tekście "Pekin boi się powrotu giełdowego szaleństwa".

Maciej Kalwasiński

Źródło:
Tematy
Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Komentarze (6)

dodaj komentarz
zbyszek_
Jaki broker ma gielde z szanghaju?
pluto85md
Nie da sie przewidziec przyczyn kolejnego kryzysu, moze jedynie z duzym prowdopodobienstwem postawic teze, iz zacznie sie on w Chinach.
talmud
rekomendacja - kupuj......
johny11palcow
Naukowcy dowiedli ze chinczycy wcale nie maja skosnych oczu

Powiązane: Rynki azjatyckie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki