Chiny z sensacyjnym deficytem handlowym

Chińska Republika Ludowa w marcu odnotowała zaskakujący deficyt handlowy. To dopiero szósty taki przypadek w ostatnich 10 latach. Dane o chińskim bilansie handlowym stają się szczególnie istotne w kontekście trwającej wojny handlowej pomiędzy Pekinem a Waszyngtonem.

(fot. moodboard / YAY Foto)

Deficyt handlowy Chin wyniósł w marcu 4,98 mld dolarów wobec aż 33,75 mld dolarów nadwyżki miesiąc wcześniej. Marcowy rezultat wręcz sensacyjnie rozjechał się z oczekiwaniami ekonomistów – mediana prognoz zakładała 27,2 mld dolarów nadwyżki handlowej.

Saldo bilansu handlowego Chin (dane w setkach mln USD).
Saldo bilansu handlowego Chin (dane w setkach mln USD). (Trading Economics)

To dopiero szósty taki miesiąc w ciągu ostatniej dekady, w którym Państwo Środka odnotowało deficyt handlowy. Zazwyczaj działo się to w styczniu bądź lutym, gdy wypadało chińskie święto Księżycowego Nowego Roku – z tej okazji Chińczycy mają tydzień wolnego, a życie gospodarcze w Chinach praktycznie zamiera. W 2018 roku chińskie święta wypadły wyjątowkowo późno - bo w połowie lutego - , i mogły mieć wpływ także na statystyki z marca.

Niemniej jednak w marcowym wyniku zapewne jest coś z chińskiej noworocznej sezonowości. Marcowa wartość eksportu spadła bowiem o 2,7% rdr po tym, jak w lutym odnotowano wzrost aż o 44,5%. Ekonomiści mimo to spodziewali się wzrostu eksportu w marcu o 10% rdr. Wyższy od oczekiwań był za to import do Chin, który zwiększył się o 14,4% rdr po wzroście o 6,3% rdr w lutym. Tu eksperci spodziewali się zwyżki o 10% rdr.

W skali całego pierwszego kwartału eksport z Chin zwiększył się o 14,1% rdr, a import wzrósł o 18,9% rdr. Chińska nadwyżka w handlu zagranicznym ukształtowała się na poziomie 49 mld dolarów. Nadwyżka w handlu ze Stanami Zjednoczonymi w poprzednich trzech miesiącach wzrosła aż o 19% rdr do 58,25 mld dolarów. W pierwszym kwartale chiński eksport do USA był o prawie 15% wyższy niż przed rokiem, a import zwiększył się o blisko 9%.

Dane statystyczne zza Muru nadeszły w bardzo delikatnym momencie. Chiny znajdują się w sporze handlowym ze Stanami Zjednoczonymi. Amerykańska administracja zarzuca Pekinowi dyskryminację zagranicznych inwestorów, nieuczciwe wspieranie krajowych producentów oraz brak poszanowania własności intelektualnej. Pod tym pretekstem Waszyngton zagroził nałożeniem ceł zaporowych na towary importowane z Chin o wartości 150 mld dolarów rocznie. Chińczycy póki co wstrzymali się z natychmiastowymi retorsjami, ale oficjalnie zadeklarowali, że „jeśli USA będą dalej prowadzić jednostronne, protekcjonistyczne praktyki, Chiny będą walczyć do końca”.

KK

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
11 11 ajwaj

Chinscy przyjaciele moga sobie troche zrobic balange i cos niecos w nagrode kupic :)
1.Q wyglada mimo to imponujaco :

""Świeże dane z Generalnej Administracji Celnej pokazują, że chiński eksport denominowany w juanie wzrósł o 7,4 procent w pierwszym kwartale w porównaniu z rokiem poprzednim.

Import denominowany w juanach wzrósł o 11,7 procent w tym samym okresie, w wyniku czego nadwyżka handlowa zmniejszyła się o około 21,8 procent do 326,18 miliarda juanów (51,85 miliarda dolarów amerykańskich) w pierwszym kwartale, jak wynika z danych celnych w piątek.""

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 14 jarekzbyszek

Chiny zrobiły exportowym do Hongkongu i od razu wszystko lepiej wygląda. Tylko kto się na nabierze?

! Odpowiedz
9 30 mjwhite

mówiąc z przekorą "cła działają"

! Odpowiedz
23 27 talmud

moj wpis "zniknal" - na tak poffasznym ekonomicznym portalu :):)

......wystarczyl 1 "cios" prezydenta Donalda J. Trumpa - a moze ktorys z komunistycznych blogerow ma inna hipoteze ?!?!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil