REKLAMA
WAKACJE NA GIEŁDZIE

Talibowie zapowiedzieli wznowienie wydawania paszportów

2021-12-18 16:00
publikacja
2021-12-18 16:00
Dodaj Bankier.pl w Google

Afgańscy talibowie ogłosili wznowienie od niedzieli wydawania paszportów. Tym samym Kabul daje nadzieję na szybkie opuszczenie kraju wielu Afgańczykom, którzy czują się zagrożeni przez islamistów lub chcą uciec przed kryzysem gospodarczym - pisze w sobotę agencja AFP.

Talibowie zapowiedzieli wznowienie wydawania paszportów
Talibowie zapowiedzieli wznowienie wydawania paszportów
fot. john smith 2021 / / Shutterstock

"Wydawanie paszportów rozpocznie się jutro (w niedzielę) w trzech regionach, w tym w Kabulu" - powiedział dziennikarzom Alam Gul Hakkani, szef afgańskiej służby paszportowej.

Talibowie wstrzymali wydawanie paszportów w połowie sierpnia po przejęciu władzy w Kabulu. W październiku na krótko wznowiono tę usługę, ale masowy napływ wniosków wywołał problemy techniczne, zmuszając talibów do ponownego jej wstrzymania.

"Wszystkie problemy techniczne są rozwiązane, urządzenia biometryczne są naprawione" – zapewnił Hakkani i dodał, że paszporty będą początkowo wydawane tym, którzy już złożyli wniosek. Natomiast nowe wnioski będą przyjmowane od 10 stycznia.

Według AFP wznowienie wydawania paszportów jest sprawdzianem dobrej woli talibów, którzy zobowiązali się wobec społeczności międzynarodowej do wypuszczenia za granicę swoich rodaków, którzy mają ważne wizy i chcą wyjechać.

Wakacje na giełdzie

Agencja dodaje, że liczba wniosków jest bardzo duża, ponieważ, jak ostrzegała już wcześniej ONZ, Afganistan stoi w obliczu "jednej z największych katastrof humanitarnych na świecie”, która może nasilić się wraz z nadejściem zimy. Światowy Program Żywnościowy ONZ ostrzegał przed nadchodzącą "lawiną głodu" w tym kraju.

Wiceminister spraw zagranicznych rządu talibów Mohammad Abbas Stanekzai w sobotę ponownie wezwał agencje ONZ do "wywarcia presji" na Stany Zjednoczone w celu uwolnienia 9,5 miliarda dolarów rezerw Afgańskiego Banku Centralnego, które zostały zamrożone.

W ciągu ostatnich czterech dekad ponad sześć milionów Afgańczyków uciekło ze swojego kraju przed wojną oraz kryzysami gospodarczymi i humanitarnymi. Większość z nich mieszka w sąsiednim Iranie i Pakistanie. (PAP)

zm/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (2)

dodaj komentarz
ajwaj_
Powoli Afgany maja widok na kasiore, po ostatniej 20 lat okupacji Jankesów

Chiny wziely sie za surowce np miedz, Metale Ziem Rzadkich
Rosjanie kombinuja z energia - wydobyciem, eksploatacja weglowodorów

Rosjanie sa lubiani w Afganistanie, zostawili szkoly, uczelnie, osiedla, infrastrukture
Wrócili do wtedy ZSRR
Powoli Afgany maja widok na kasiore, po ostatniej 20 lat okupacji Jankesów

Chiny wziely sie za surowce np miedz, Metale Ziem Rzadkich
Rosjanie kombinuja z energia - wydobyciem, eksploatacja weglowodorów

Rosjanie sa lubiani w Afganistanie, zostawili szkoly, uczelnie, osiedla, infrastrukture
Wrócili do wtedy ZSRR przez zdrajców Jelcyna-Gorbaczowa

Ich rzad dzialal jeszcze 5 lat, do uzbrojenia terrorystów - przez terrorystów tzn. kal-bojów
1a2b
Afgańczycy wygrali wojnę z ZSRR/Rosją i USA/NATO. To jest rekord świata, godny szacunku. Teraz wojny nie ma a okupanci się wynieśli. Afgańczycy w końcu mogą żyć tak jak zawsze chcieli. Czyżby to czego chcą to było życie na koszt innych? Jeżeli im się marzy jakaś nowa fala migracji zasiłkowej to należy użyć broni chemicznej i wytruć Afgańczycy wygrali wojnę z ZSRR/Rosją i USA/NATO. To jest rekord świata, godny szacunku. Teraz wojny nie ma a okupanci się wynieśli. Afgańczycy w końcu mogą żyć tak jak zawsze chcieli. Czyżby to czego chcą to było życie na koszt innych? Jeżeli im się marzy jakaś nowa fala migracji zasiłkowej to należy użyć broni chemicznej i wytruć to robactwo w stepie.

Powiązane: Wojna w Afganistanie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki