REKLAMA
NA ŻYWO

Szwedzki sąd nie zgodził się na aresztowanie Assange'a

2019-06-03 16:57
publikacja
2019-06-03 16:57

Sąd rejonowy w Uppsali w poniedziałek nie zgodził się na aresztowanie założyciela demaskatorskiego portalu WikiLeaks Juliana Assange'a. Aresztowania Australijczyka domagała się szwedzka prokuratura.

Szwedzki sąd nie zgodził się na aresztowanie Assange'a
Szwedzki sąd nie zgodził się na aresztowanie Assange'a
fot. Hannah McKay / / Reuters

Przebywający w więziennym szpitalu w Wielkiej Brytanii Assange jest podejrzany w Szwecji o gwałt. Śledztwo w tej sprawie, rozpoczęte w 2010 roku, zostało wznowione w połowie maja.

Zgoda sądu w Uppsali była potrzebna prokuraturze w celu wydania Europejskiego Nakazu Aresztowania. Według sądu środek ten nie jest konieczny w sytuacji, gdy Assange przebywa w areszcie, co umożliwia przeprowadzenie działań dochodzeniowych.

Jak przekazała po wyroku sądu prowadząca sprawę prokurator Eva-Marie Persson, "dochodzenie będzie kontynuowane częściowo w Szwecji, a także zostaną podjęte działania w celu umożliwienia przesłuchania podejrzanego".

W kwietniu Assange, przebywający od siedmiu lat w ambasadzie Ekwadoru w Londynie, został aresztowany przez brytyjskie władze. Obecnie odsiaduje on wyrok 50 tygodni więzienia za uchylanie się od stawienia przed brytyjskim sądem.

Ekstradycji Assange'a domagają się Stany Zjednoczone, które oskarżają go o spiskowanie w celu zdobycia dostępu do komputerów z tajnymi danymi rządowymi, za co grozi mu maksymalnie pięć lat więzienia. W ostatnim czasie ministerstwo sprawiedliwości USA poinformowało o 17 nowych zarzutach, jakie zamierza postawić Assange'owi; dotyczą one m.in. bezprawnego wejścia w posiadanie poufnych danych i ich publikacji oraz szpiegowania na szkodę USA.

zys/ akl/ mc/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki