Szwajcarski Bank Narodowy z imponującym zyskiem

2019-04-25 14:51
publikacja
2019-04-25 14:51

Przez pierwsze trzy miesiące 2019 roku Szwajcarski Bank Narodowy wygenerował przeszło 30 miliardów franków zysku netto. Co jest dość nietypowe w przypadku banku centralnego, decydujący wpływ na taki rezultat miała hossa na rynkach akcji.

/ fot. REUTERS/Arnd Wiegmann / FORUM

SNB zaraportował akcjonariuszom i opinii publicznej 30,7 mld franków szwajcarskich zysku netto za pierwszy kwartał 2019 roku – czytamy w komunikacie. Szwajcarzy tłumaczą, że wynik finansowy w znacznej mierze zależy od wydarzeń na rynkach walutowych, złota i rynkach kapitałowych. Stąd też wyniki SNB są bardzo zmienne. Przykładowo, rok wcześniej SNB odnotował 6,85 mld CHF straty netto.

W I kwartale 2019 na zysk SNB złożyło się przede wszystkim 17,4 mld CHF wzrostu wartości rynkowej posiadanego przez bank portfela akcji. Aprecjacja rezerw złota wniosła 0,9 mld CHF, zaś wzrost cen obligacji przyniósł 6,9 mld CHF. Dodatkowo do kasy Szwajcarów wpłynęło 3,1 mld CHF w postaci dywidend oraz odsetek. Pozostałe 1,9 mld CHF było zasługą osłabienia franka.

W 2018 roku Szwajcarski Bank Narodowy odnotował blisko 15 miliardów franków straty netto po tym, jak rok wcześniej zarobił rekordowe 54,4 mld CHF.

Szwajcarski Bank Narodowy jest notowaną na giełdzie w Zurychu spółką akcyjną, której większość udziałów posiadają kantony oraz regionalne banki. Wśród udziałowców figurują także inwestorzy indywidualni, których prawo głosu jest mocno ograniczone, lecz prawo do dywidendy przysługuje im w pełni.

KK

Źródło:
Tematy

Firmy mogą zapłacić nawet 1 mln PLN kary

Komentarze (7)

dodaj komentarz
1984
@misafi, przeczytałeś tylko tytuł? Gdybyś ze zrozumieniem przeczytał cały teks zobaczyłbyś taki fragment:

"W 2018 roku Szwajcarski Bank Narodowy odnotował blisko 15 miliardów franków straty netto po tym, jak rok wcześniej zarobił rekordowe 54,4 mld CHF."

Co takiego stało się w 2017, że był
@misafi, przeczytałeś tylko tytuł? Gdybyś ze zrozumieniem przeczytał cały teks zobaczyłbyś taki fragment:

"W 2018 roku Szwajcarski Bank Narodowy odnotował blisko 15 miliardów franków straty netto po tym, jak rok wcześniej zarobił rekordowe 54,4 mld CHF."

Co takiego stało się w 2017, że był rekordowy zysk i dlaczego rok później była strata? Czy na pzrełomie 2017/2018 zmienili prezesa z geniusza na głąba? Nic z tego, zyski banków centralnych są papierowe. W 2017r frank zaczął sie osłabiać wobec euro więc po przeliczeniu rezerw na lokalną walutę wyszedł zysk. W 2018 frank się umocnił więc mieli stratę. Do czasu aż nie spieniężą akcji nie można powiedzieć czy na nich stracili czy zarobili. To samo dotyczy złota. Trolowanie jak widać wychodzi ale mam wątpliwości czy wiesz o czym piszesz.
_jasko
Czytałeś wypowiedź mistafi? "Zarobić kupę kasy to głupi potrafi" - wystarczy, że kurs waluty narodowej się osłabi...
"(...) otaczać się wartościowymi ludźmi, którzy pracują dla idei to tylko wybitne jednostki jak Glapiński potrafią..."
Sedno wypowiedzi tkwi w zwrocie "dla idei".
misafi
Jak prezes szwajcarskiego banku jest taki chojrak to niech pokaże jak wyglądają jego asystentki. Zarobić kupę kasy to głupi potrafi a otaczać się wartościowymi ludźmi, którzy pracują dla idei to tylko wybitne jednostki jak Glapiński potrafią...
skaurus
To kwestia wysysania. Już tłumaczę. Asystenci Prezesa Szwajcarów wyssali wiedzę bankową z mlekiem matki, asystentki prezesa NBP też są dobre w "wysysaniu" co widać po efektach, ten zadowolony na zdjęciach wyraz twarzy naszego prezia nie jest przypadkowy...
open_mind
Banksterzy świata wrzucili całe pokolenia pod „autobus”
terrainahead
Czy sprzedawali akcje 1 1Q ?
niedziela16
No, jak NBP weźmie się za skup akcji to może wreszcie zaliczymy hossę na GPW.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki