Szwajcaria chce zrezygnować z "rezerwy kawowej"

2019-04-11 13:20
publikacja
2019-04-11 13:20
YAY Foto

Szwajcarski rząd planuje zrezygnować z narodowego zapasu kawy, który obowiązywał od międzywojnia. Łącznie szwajcarskie firmy musiały utrzymywać 15,3 tysiące ton kawowej rezerwy.

System rezerwy kawowej powstał pomiędzy pierwszą a drugą wojną światową. W ten sposób Helweci chcieli się zabezpieczyć na wypadek spadku dostaw, epidemii bądź ewentualnej wojny. Przepisy te obowiązują do dziś, w efekcie 15 szwajcarskich firm musi przechowywać określoną liczbę worków z niepaloną kawą. Jedną z tych firm jest np. Nestle. Dziś rezerwa sięga 15,3 tysiąca ton, które mają pozwolić na zaspokojenie trzymiesięcznego zapotrzebowania Helwetów na kawę.

Jak donosi Reuters, szwajcarski rząd zamierza znieść ten obowiązek. Podstawą tego ruchu ma być opinia Federalnego Urzędu do Spraw Krajowego Zaopatrzenia, który stwierdził, że... kawa nie jest niezbędna do życia. - Kawa nie ma prawie żadnych kalorii i dodatkowo, z fizjologicznego punktu widzenia, nie zaspokaja głodu - ocenia urząd.

Zgodnie z planem obowiązek ma wygasnąć w 2022 roku, ostateczna decyzja w tej sprawie ma jednak zapaść w listopadzie. Co ciekawe, zdaniem Reutersa, 12 z 15 spółek, które objęte jest obowiązkiem, że w pewnym stopniu zamierza kontynuować utrzymywanie rezerwy. Chodzi o zabezpieczenie łańcucha dostaw, a więc w praktyce o to, o co chodziło i ustawodawcy. Tyle że teraz będzie to inicjatywa prywatna, a nie odgórny nakaz. 

Kawa ostatnimi czasy znajduje się w trendzie spadkowym / Bankier.pl

Z drugiej strony warto dodać, że Szwajcaria płaciła firmom za utrzymywanie obowiązkowej rezerwy. Opłata wynosiła 3,75 franków za 100 kg kawy. W efekcie z budżetu Szwajcarii na ten cel trafiało rocznie 2,7 mln franków.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym. W którym banku najlepsza oferta?

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym. W którym banku najlepsza oferta?

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
lockvestor
W Polsce taki program nazywałby się Kawa+, a rezerwa [za przykładem OFE] w całości przeszłaby na ZUS i jego pracowników. Rząd ogłosiłby triumfalnie oszczędności z owej nacjonalizacji.

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki