REKLAMA

Szwajcaria: banki ustawiały ceny srebra, złota, palladu i platyny?

Michał Żuławiński2015-09-28 08:34analityk Bankier.pl
publikacja
2015-09-28 08:34
Szwajcaria: banki ustawiały ceny srebra, złota, palladu i platyny?
Szwajcaria: banki ustawiały ceny srebra, złota, palladu i platyny?
/ EastNews

Szwajcarska Komisja ds. Ochrony Konkurencji wszczęła postępowanie w sprawie siedmiu banków, które podejrzane są o ustalanie cen metali szlachetnych. To kolejny rozdział ogólnoświatowego „polowania na banki”.

Jak czytamy w wydanym dziś rano komunikacie, w gronie banków objętych postępowaniem znalazły się dwa banki szwajcarskie – UBS i Julius Baer – a także HSBC, Deutsche Bank, Barclays, Morgan Stanley i Mitsui.

- Istnieje powód, aby twierdzić, że wymienione banki zawierały nielegalne porozumienia w handlu metalami szlachetnymi. W szczególności istnieje podejrzenie o koordynowanie wysokości tzw. spreadów – stwierdza Komisja dodając, że mowa o handlu złotem, srebrem, platyną i palladem.

Jak informuje "Wall Street Journal", śledztwo ma zakończyć się w 2016 lub 2017 r. Maksymalną karą przewidzianą przez szwajcarskie prawo za tego typu praktyki jest 10% rocznych przychodów.

Polowanie na banki trwa

Uruchomione dziś śledztwo to kolejny rozdział trwającego już od kilkunastu miesięcy i po obu stronach Atlantyku “polowania” na banki łamiące obowiązujące je regulacje. W listopadzie nadzorcy ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii nałożyli łącznie 3,3 mld dolarów kar na pięć globalnych banków za manipulacje na rynku walutowym. Miesiąc wcześniej Komisja Europejska ukarała trzy banki za zmowy kartelowe, których celem były manipulacje w sektorze instrumentów pochodnych denominowanych we frankach szwajcarskich. Z kolei w 2013 r. największą wykrytą aferą było manipulowanie stopą kredytową LIBOR.

Pół roku temu podobne postępowanie uruchomił antymonopolowy wydział amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości oraz Komisja ds. Rynku Kontraktów terminowych (CFTC). W tamtej sprawie pod lupę wzięte zostały Bank of Nova Scotia, Barclays, Credit Suisse Group, Deutsche Bank, Goldman Sachs Group, HSBC, JPMorgan Chase, Societe Generale, Standard Bank Group i UBS.

Z kolei w ubiegłym roku Brytyjski Urząd Nadzoru Usług Finansowych nałożył na Barclays Bank karę w wysokości 26 milionów funtów za manipulowanie londyńskim fixingiem złota. Swego czasu organy nadzorcze badały także działania banków na rynku aluminium oraz rynku energii.

Źródło:
Tematy
Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Komentarze (70)

dodaj komentarz
~SharpFranc
Czyli widać jak na dłoni: banki i ich prezesi to zwykli złodzieje, żadna tam elyta...
~dociekliwy
Wszystkie banki i wszyscy prezesi? Absolutnie każdy z osobna i wszyscy razem? To prawie jak "wszyscy faceci to świnie"...powiem Ci, że przedstawiasz wnioskowanie na bardzo wysokim poziomie. Nie ma co.
~olo odpowiada ~dociekliwy
Odpowiem Ci Panie naiwny dociekliwy tak: Gdzie wszyscy kreca, tam Nie ma oszustow. Zrozumiesz jak Nie rozumiesz. Zrozumiesz...
~taksiętoskończy
niedługo bankiery wam zrobimy wymaganą rezerwę 100%
~maciejjjjko
jak śpiewa Coma "nie wierze s*******om!"
~dolar
nic nie jest tak manipulowane jak cena metali szlachetnych, ludzie kupujcie metale dopóki jest taka możliwość, globalny reset nadchodzi! nie jestem szaleńcem!
~niebankier
Ale przecież jeszcze do niedawna 5 bankierów zdzwaniało się 2 razy dziennie i ustalali cenę złota. Bodajże od roku jest to elektroniczna aukcja 20 banków. Takie rzeczy przynajmniej wypisuje internet. Jak to się ma do tego artykułu?
~coroner
„Szwajcaria: banki ustawiały ceny srebra, złota, palladu i platyny” Ja pierdziu i to jest wiadomość, nigdy bym na to nigdy nie wpadł, że instytucje bankowe które cieszą się zaufaniem mogły nas po prostu oszukiwać i okradać, i posunąć się do takiej nikczemności. Bo po co na takim „Old barbaric reliktcie” którego wszyscy wprost nienawidzą „Szwajcaria: banki ustawiały ceny srebra, złota, palladu i platyny” Ja pierdziu i to jest wiadomość, nigdy bym na to nigdy nie wpadł, że instytucje bankowe które cieszą się zaufaniem mogły nas po prostu oszukiwać i okradać, i posunąć się do takiej nikczemności. Bo po co na takim „Old barbaric reliktcie” którego wszyscy wprost nienawidzą i nie tolerują oszukiwać..? To chyba niemożliwe. A tak bardzo wierzyłem w instytucje bankowe i polityczne. Jak mam żyć teraz...? Moje życie się zawaliło. Ps. Rozumiem że nastąpią masowe aresztowania tych zwyrodnialców finansowych....!
~Gnida
"że instytucje bankowe które cieszą się zaufaniem " - ale żeś palnął?
Banki zaufaniem?
Czyim?

Chyba że Twoim ale to znaczy tylko tyle że jesteś naiwny.
Jak sześciolatek.

Powiązane: Sektor bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki