Komisja Europejska nałoży ponad półtora miliarda euro kary na kilka największych banków w USA i Europie. Mają one ponieść konsekwencje za manipulowanie stopą kredytową LIBOR. To największa kara, jaką kiedykolwiek nałożyła Komisja Europejska.

Siedziba Royal Bank of Scotland, Źródło: Thinkstock
Na liście ukaranych są Citigroup, Deutsche Bank , Royal Bank of Scotland, JPMorgan, Barclays i Societe Generale. W sumie banki zapłacą 1 712 468 000 euro za utworzenie kartelu na rynku instrumentów pochodnych i manipulowanie stopą kredytową Libor.
- To co najbardziej szokuje w skandalach LIBOR i EURIBOR to nie samo manipulowanie tymi stopami, czym zajmują się obecnie także inni regulatorzy rynku z całego świata, lecz sam fakt współpracy między bankami, które powinny ze sobą konkurować. Przez dzisiejszą decyzję, chcemy wyraźnie pokazać, że Komisja będzie walczyć z kartelami – powiedział wiceszef Komisji Europejskiej Joaquin Almunia.
Cztery z tych instytucji uczestniczyły w zmowie dotyczącej wskaźników w strefie euro. Sześć banków zmówiło się co do stóp kredytów udzielanych w jenach" - poinformował Almunia.
Kara nałożona na banki jest najwyższą karą, jaką kiedykolwiek nałożyła Komisja Europejska. Na liście ukaranych nie ma uczestniczącego w procederze banku UBS, który skorzystał z przywileju ochrony przysługującemu członkowi kartelu, który poinformuje władze o jego istnieniu. Ze względu na współpracę z unijnymi organami zmniejszone zostaną też kary dla Citigroup, Deutsche Bank, RBS i RP Martin.
Komisja Europejska prowadzi kolejne dochodzenie w sprawie innych banków. Jeśli zastrzeżenia Komisji się potwierdzą, ukarane zostaną także następne instytucje finansowe.
/mz