REKLAMA

Po aferze z Liborem gigantyczna kara dla banków

2013-12-04 12:17
publikacja
2013-12-04 12:17

Komisja Europejska nałoży ponad półtora miliarda euro kary na kilka największych banków w USA i Europie. Mają one ponieść konsekwencje za manipulowanie stopą kredytową LIBOR. To największa kara, jaką kiedykolwiek nałożyła Komisja Europejska.

Kara dla banków za Libor
Siedziba Royal Bank of Scotland, Źródło: Thinkstock

Na liście ukaranych są Citigroup, Deutsche Bank , Royal Bank of Scotland, JPMorgan, Barclays i Societe Generale. W sumie banki zapłacą 1 712 468 000 euro za utworzenie kartelu na rynku instrumentów pochodnych i manipulowanie stopą kredytową Libor.

- To co najbardziej szokuje w skandalach LIBOR i EURIBOR to nie samo manipulowanie tymi stopami, czym zajmują się obecnie także inni regulatorzy rynku z całego świata, lecz sam fakt współpracy między bankami, które powinny ze sobą konkurować. Przez dzisiejszą decyzję, chcemy wyraźnie pokazać, że Komisja będzie walczyć z kartelami – powiedział wiceszef Komisji Europejskiej Joaquin Almunia.

Cztery z tych instytucji uczestniczyły w zmowie dotyczącej wskaźników w strefie euro. Sześć banków zmówiło się co do stóp kredytów udzielanych w jenach" - poinformował Almunia.

Kara nałożona na banki jest najwyższą karą, jaką kiedykolwiek nałożyła Komisja Europejska. Na liście ukaranych nie ma uczestniczącego w procederze banku UBS, który skorzystał z przywileju ochrony przysługującemu członkowi kartelu, który poinformuje władze o jego istnieniu. Ze względu na współpracę z unijnymi organami zmniejszone zostaną też kary dla Citigroup, Deutsche Bank, RBS i RP Martin.

Komisja Europejska prowadzi kolejne dochodzenie w sprawie innych banków. Jeśli zastrzeżenia Komisji się potwierdzą, ukarane zostaną także następne instytucje finansowe.

Komentuje dr Michał Kisiel, analityk obszaru Finanse osobiste Bankier.pl
Michał Kisiel

O co chodzi w aferze LIBOR?

LIBOR to indeks odzwierciedlający oprocentowanie pożyczek na rynku międzybankowym. Wskaźnik ten jest punktem odniesienia dla globalnego rynku finansowego i pośrednio wpływa na cenę tysięcy produktów finansowych. W latach 2005-2008 międzynarodowe banki ustalały między sobą stawki podawane na potrzeby wyliczania LIBOR-u, obniżając je tak, aby utrzymać wrażenie, że są bardziej wiarygodnymi pożyczkobiorcami niż w rzeczywistości lub podwyższając, aby osiągnąć doraźne korzyści w spekulacyjnych transakcjach.

Ofiarami manipulacji pośrednio padły miliony klientów banków po obu stronach Atlantyku. Zawyżony LIBOR wpływał m.in. na oprocentowanie kredytów hipotecznych, wędrując w górę w dniach, gdy ustalano stopy na kolejne okresy. Z kolei nabywcy bardziej skomplikowanych instrumentów finansowych (np. swapów na stopy procentowe) tracili część zysków w sytuacji, gdy stopa była sztucznie zaniżana.

/mz

Źródło:
Tematy
Znajdź pracownika na Pracuj.pl już od 41,70 zł!

Znajdź pracownika na Pracuj.pl już od 41,70 zł!

Advertisement

Komentarze (14)

dodaj komentarz
~popelina
Petru i jego Nowoczesna to bydło złodziejskie jeszcze nas poucza
~Le
Czy ktoś bada sztucznie zaniżony ,a później sztucznie utrzymywany wysoki kurs Szawajcarskiego Franka? czy znów po latach będzie kara jak się wszyscy wykrwawią?
~Jot
"to tak jakby ukrasc przykladowo 5MLN DOLAROW a oddac tylko 500 tysiecy….czy bylo warto niech kazdy sobie sam odpowie :D"
żeby jeszcze oddać tym co ukradziono - to nie! oddać politykom (takim innym złodziejom)
~thor
Również w Polsce grupa traderów z banków uczestniczących w ustalaniu Wibor dopuszcza się manipulacji, Dlaczego nie zajmie się nimi nadzór bankowy? Bo to jedna sitwa.Od wielu lat traderzy Wibor próbują wpływać na wysokość stopy referencyjnej, a tracą klienci.

Przykład:. pomiędzy kwietniem a lipcem 2009 r. WIBOR 3 M bez żadnego
Również w Polsce grupa traderów z banków uczestniczących w ustalaniu Wibor dopuszcza się manipulacji, Dlaczego nie zajmie się nimi nadzór bankowy? Bo to jedna sitwa.Od wielu lat traderzy Wibor próbują wpływać na wysokość stopy referencyjnej, a tracą klienci.

Przykład:. pomiędzy kwietniem a lipcem 2009 r. WIBOR 3 M bez żadnego powodu nagle wystrzelił w górę, mimo, że stopa referencyjna drastycznie spadała.

Ostatnio również bankowy wibor 3m ustalił się na poziomie z maja 2013 (2.89%). Zmiana następuje przy różnicy większej niż 0,25%. Od dwóch miesięcy różnymi zabiegami traderzy ustalający Wibor utrzymują 3M na poziomie 2.65%. Brakuje 0.01% do zmiany bankowego wibor 3m (liczonego jako średnia z 25 dni) o.0.25% w dół. Zawsze znajdzie się kilka dni - liczonych do średniej 25 dni - gdzie akurat była zwyżka.

Polecam artykuł z Gazety prawnej:
e-gazeta - sierpień 2012
NIERYNKOWY WIBOR
"Polacy posiadający kredyty złotowe tracą na wysokich, sztucznych stawkach proc. Zarabia wielki kapitał z Zachodu"
~poeta
Co z tego bardziej opłaca się zapłacić kare na tle tego co zarobili.Ale sukces ta kara dla komisji europejskiej i jeszcze się tym szczycą.Wolne żarty i propaganda.i tak dalej były,są,i będą takie praktyki dniem codziennym.
~karol
PIC NA WODE I FOTO MONATAZ KOMUNISTCYZNY! KOLEJNA LAOWKA DLA KE KOMUCHOW KTORZY BEDA MIELI PONAD 1MLD DO ZABWY NA RAUTY I NIE TYKO!

KTO STANAL PRZED PLUTONEM EGZEKUCYJANYCM NAZWIKA?? TYCH CO MANIPULOWALI TO NEI ZADNE BANKI JAK KOMUCHY MOWIA TYLKO KONRETNI LUDZIE MAJACY IMIE NAZWISKO,PSEUDONIMY ITD! KOLESIE KOMUCHOW Z KE! I
PIC NA WODE I FOTO MONATAZ KOMUNISTCYZNY! KOLEJNA LAOWKA DLA KE KOMUCHOW KTORZY BEDA MIELI PONAD 1MLD DO ZABWY NA RAUTY I NIE TYKO!

KTO STANAL PRZED PLUTONEM EGZEKUCYJANYCM NAZWIKA?? TYCH CO MANIPULOWALI TO NEI ZADNE BANKI JAK KOMUCHY MOWIA TYLKO KONRETNI LUDZIE MAJACY IMIE NAZWISKO,PSEUDONIMY ITD! KOLESIE KOMUCHOW Z KE! I TAKSIE PODZIELA KASA OBYWATELI SWIATA TE SMI.CIE CZERWONE! A NIKT NIE BEKNIE ZIMIENIA NAZWIAKA,JAK BRUNO IKSIL SLYNNY JUZ WIELORYB " A TAK AN SERIO SYNALEK SMIECIA Z PE!!!!!! IKSILA!!!!! KOMUCHY ZBANDY 4RGA I EUROBANRUTA NA H#$K!!!za zdegradowania wszytskiego czego sie dotkna,i okradnia w podtkach wszytskich! iz ycie za kase wasza i moja czas ich POgonic na h%$K!!!!!!!! jak najszybciej wkoncu ejst moc,ONLY NWOA PRAWICA!!!!
~rs6
to tak jakby ukrasc przykladowo 5MLN DOLAROW a oddac tylko 500 tysiecy….czy bylo warto niech kazdy sobie sam odpowie :D
~@e
Do kredytobiorcy-uważam,że należy walczyć.
~Sebel
Co to znaczy, że banki zostaną ukarane??? Łby powinny lecieć, konkretne nazwiska i do ciupy za machloje na wielką skalę i szkodę milionów szaraków...
Albo odebranie koncesji bankowej... to by była kara, a nie parę euro....
~@e
Do kredytobiorcy -jeśli wierzysz w polski wymiar sprawiedliwości.

Powiązane: Sektor bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki