REKLAMA

Śmietanka finansjery ukarana za zmowy

2014-10-21 15:55
publikacja
2014-10-21 15:55
fot. Associated Press / EastNews

Komisja Europejska ukarała we wtorek banki JP Morgan, UBS i Credit Suisse za zmowy kartelowe, których celem były manipulacje w sektorze instrumentów pochodnych denominowanych we frankach szwajcarskich. KE nałożyła na nie łączną karę w wys. 94 mln euro.

JP Morgan w gronie ukaranych (fot. Associated Press / EastNews)

Jak poinformował komisarz UE ds. konkurencji Joaquin Almunia, Komisja wykryła dwa kartele tworzone przez te banki. Pierwszy kartel tworzyły między marcem 2008 r. a lipcem 2009 r. RBS i JP Morgan, a ich celem było wywieranie wpływu na wskaźnik LIBOR dla franka szwajcarskiego.

Według Almunii oba banki zgodziły się na polubowne zakończenie postępowania. JP Morgan ma zapłacić karę w wys. 61 mln. 676 tys. euro, przy czym Komisja zgodziła się na obniżenie kary o 20 proc. za to, że bank współpracował w nią w trakcie postępowania i zaakceptował jej decyzję. Zaś RBS zostanie zwolniony z kary finansowej za ujawnienie istnienia zmowy kartelowej.

Drugą zmowę kartelową zawarły RBS, JP Morgan, UBS i Credit Suisse pomiędzy majem a wrześniem 2007 r., aby wpływać na cenę instrumentów pochodnych, denominowanych we frankach szwajcarskich. RBS również w tym przypadku został zwolniony z kary finansowej za ujawnienie zmowy. UBS ma zapłacić 12 mln 650 tys. euro kary, JP Morgan 10 mln 534 tys. euro, a Credit Suisse - 9 mln 171 tys. euro.

Instrumenty pochodne oparte o stopę procentową (interest rate derivatives) takie jak swapy, kontrakty terminowe i opcje to produkty finansowe wykorzystywane przez banki lub firmy do zarządzania ryzykiem zmiany stóp procentowych. Instrumenty pochodne oparte o stopę procentową to produkty finansowe sprzedawane na całym świecie, odgrywają kluczową rolę w gospodarce.

Już w grudniu 2013 roku Komisja Europejska ukarała osiem instytucji finansowych na łączną kwotę 1,7 mld euro za udział w nielegalnych kartelach na rynku instrumentów pochodnych. Chodziło o zmowy dotyczące wskaźników EURIBOR i LIBOR.

Cztery banki uczestniczyły w kartelu dotyczącym instrumentów pochodnych (interest rate derivatives) denominowanych w euro. Były to: Barclays, Deutsche Bank, Societe Generale i RBS. Pięć banków (RBS, UBS, Deutsche Bank, JPMorgan, Citigroup) i jeden broker (RP Martin) uczestniczyli z kolei w dwustronnych kartelach związanych z instrumentami pochodnymi denominowanymi w japońskich jenach. W przypadku instrumentów pochodnych opartych na jenach banki manipulowały wskaźnikami JPY LIBOR i TIBOR. (PAP)

awi/ mhr/

Źródło:PAP
Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
jrkp
a moze by tak wypier.olić ich z europejskiego rynku zabierając w koncu licencje bankowe ? ile to juz przekretow JP morgan zrobił w ciagu ostatnich 7 lat, hmmm ?a sorka - teraz to urzedasy sie troche popasą, bo jak ban zgadza sie na ugode to znaczy ze i tak jest do produ na bym dealu... no bo to jest juz tylko 'cost of doing a moze by tak wypier.olić ich z europejskiego rynku zabierając w koncu licencje bankowe ? ile to juz przekretow JP morgan zrobił w ciagu ostatnich 7 lat, hmmm ?a sorka - teraz to urzedasy sie troche popasą, bo jak ban zgadza sie na ugode to znaczy ze i tak jest do produ na bym dealu... no bo to jest juz tylko 'cost of doing byznys'
~Zapodajew
Te pieniądze pójdą rozumiem na pokrycie różnic między kwotą jaką zaplaciłem banksterom a jaką zapłaciłbym przy racie kredytu po niezawyżonym kursie CHF? Czekam na przelew... A może tak pozew zbiorowy? Kto wchodzi?
~Dżejms
Zwolnieni, kary obniżone...a może by tak oddać tym to co stracili plus odsetki i jeszcze zadośćuczynienie za to że nadużyli zaufania. Oj przepraszam to byłby antysemityzm...już się wycofuję.
~pio
Ukarali, fajnie ale my I tak płacimy więcej. Może by tak obniżyć wartości franka do 1.6 do dolara.
~oldmike
Oho, trza będzie na chwilę drukarki w USA przestawić na euro.

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki