REKLAMA

Szefowie Gerda Brokera trafili za kraty

2020-08-25 06:51
publikacja
2020-08-25 06:51
Szefowie Gerda Brokera trafili za kraty
Szefowie Gerda Brokera trafili za kraty
fot. Robert Gardzinski / / FORUM

Zdaniem organów ścigania pośrednik z czarnej listy KNF, sprzedający obligacje firm o wątpliwej kondycji, działał jak gang i piramida finansowa - pisze wtorkowy "Puls Biznesu".

Centralne Biuro Antykorupcyjne i Prokuratura Okręgowa w Warszawie poinformowały w poniedziałek o "zlikwidowaniu" kolejnej piramidy finansowej oraz aresztowaniu trzech osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Organy ścigania nie podały danych zatrzymanych ani nazwy spółki, z którą byli związani. Nieoficjalnie "PB" potwierdził jednak, informacje, które jako pierwszy podał portal dzienniksledczy.pl. "Chodzi o pośrednika finansowego Gerda Broker, od ubiegłego roku działającego pod nazwą Alpha Bridge Broker, a trójka aresztowanych na trzy miesiące osób to: Łukasz L., prezes firmy, Piotr D., członek zarządu i Ewa K., była członkini zarządu i dyrektor działu prawnego Gerdy Broker" - pisze "PB".

Z komunikatu CBA wynika, że spółka w latach 2016-20 zarówno w centrali i oddziałach terenowych oferowała sprzedaż instrumentów finansowych - głównie obligacji - kilkudziesięciu podmiotów funkcjonujących w różnych branżach, przede wszystkim z rynku nieruchomości, a jej pracownicy "wprowadzali klientów w błąd".

"Wszystko wskazuje na to, iż mieli świadomość, że kondycja finansowa spółek już w chwili emisji instrumentów finansowych budziła wątpliwości" - przekazało CBA.

Były to wątpliwości dotyczące możliwości wypłaty zainwestowanego przez obligatariuszy kapitału oraz planowanych odsetek. Również deklarowana wartość ustanawianego zabezpieczenia znacząco odbiegała od realnej wartości rynkowej - ocenili śledczy.

Komunikat CBA stwierdza, że oszukanych mogło zostać nawet kilka tysięcy osób, ich szacunkowe straty sięgają kilkuset milionów złotych.

Jak informuje "PB" Gerda Broker powstała w 2013 r. Do roszad właścicielskich, a także zmiany nazwy firmy na Alpha Bridge Broker doszło tuż po wpisaniu spółki w kwietniu 2019 r. na listę ostrzeżeń publicznych przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF).

"Spółka wpisana na czarną listę KNF w oficjalnym stanowisku przekonywała jednak, że nigdy nie świadczyła i nie świadczy oferowania lub pośredniczenia w oferowaniu instrumentów finansowych" - pisze gazeta. (PAP)

akuz/aszw/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
johny666
Dzwonili do mnie jakis czas temu. Bardzo mila pani uprzejmie zapraszala na spotkanie w Sky Tower we Wroclawiu. Mialy byc przedstawione inwestycje w zabezpieczone obligacje w lukratywne nieruchomosci. Nazwa GERDA, lokalizacja miejsca spotkania miala ich uwiarygodnic. Ponętny głos Pani w sluchawce mial uspic trzezwe myslenie. Dodatkowo Dzwonili do mnie jakis czas temu. Bardzo mila pani uprzejmie zapraszala na spotkanie w Sky Tower we Wroclawiu. Mialy byc przedstawione inwestycje w zabezpieczone obligacje w lukratywne nieruchomosci. Nazwa GERDA, lokalizacja miejsca spotkania miala ich uwiarygodnic. Ponętny głos Pani w sluchawce mial uspic trzezwe myslenie. Dodatkowo mialem podejzenia, ze mieli dostep do moich danych zdobytych od bylych pracownikow bankow badz innych instytucji finansowych. Duzo wiedzieli, to nie byl zwykly cold call. Szkoda, ze trafili za kraty tak późno, z pewnością wielu się nabrało i straciło oszczednosci.
xiven
a zasada jest jedna i prosta, dobry interes nigdy nie kontaktuje się z tobą pierwszy
znawca_wszystkiego
O! Zarząd GPW też pójdzie siedzieć za wprowadzanie do handlu akcji i obligacji firm krzaków? Czy za tą skalę przekrętów już się nie idzie siedzieć?
spock55
A Zarządy tych spółek kiedy pójdą siedzieć? Np Fluid SA który był na tyle bezczelny że oprócz obligacji wypuszczał akcje z gwarantowaną opcją wykupu?

Powiązane: Lista ostrzeżeń publicznych KNF

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki