Szef niemieckiego MSZ: ws. reparacji wszystkie kwestie są zamknięte

Postawa rządu federalnego dotycząca reparacji jest bez zmian. Nadal uważamy, że wszystkie kwestie są zamknięte - powiedział w czwartek w Berlinie szef niemieckiego MSZ Heiko Maas. Szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz przyznał, że temat reparacji był jednym z tematów z Maasem.

(fot. Clodagh Kilcoyne / Reuters)

Podczas wspólnej konferencji szefów dyplomacji Polski i Niemiec Heiko Maas został zapytany o stanowisko Niemiec ws. reparacji wojennych wobec Polski. "Postawa rządu federalnego dotycząca reparacji jest bez zmian. Nadal uważamy, że po podpisaniu +Traktatu dwa plus cztery+ (z 1990 r. - PAP) wszystkie kwestie są zamknięte" - odpowiedział.

"Oczywiście śledzimy dyskusję w Polsce. Jest też dyskusja w polskim parlamencie na ten temat. Rezultaty tej dyskusji będą z pewnością dla nas tematem - ale także te podnoszone roszczenia z przeszłości - i nasze stanowisko jest bez zmian" - mówił Maas.

Do kwestii reparacji odniósł się również Czaputowicz. "Dzisiaj rozmawialiśmy na tematy historyczne, też wspomniałem o dyskusji na temat reparacji, która się toczy" - powiedział szef polskiego MSZ.

Przyznał, że w trakcie rozmów poruszył problemy polskiej społeczności w Niemczech. Dodał, że podczas rozmów padło ze strony polskiej zapewnienie o wsparciu fundacji działającej na rzecz zbliżenia narodów polskiego i niemieckiego. "Chcielibyśmy tutaj pewnej symetrii, także budowania takich instytucji, które mają podobne zadania - zbliżania naszych narodów, zwłaszcza młodego pokolenia na terenie Niemiec" - powiedział. Jak dodał, takie rozmowy będą się również toczyć w przyszłości np. w ramach okrągłego stołu.

"Z radością witam pozytywne stanowisko pana ministra Heiko Maasa dotyczące ewentualnego pomnika na terenie Berlina ofiar reżimu nazistowskiego, polskich ofiar, który byłby pewnym takim symbolem, a zarazem ośrodkiem edukacyjnym, który pozwalałbym społeczeństwu niemieckiemu poznawać prawdę historyczną o skali polskich strat i ofiarach w czasie II wojny światowej" - powiedział Czaputowicz. (PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski, Marceli Sommer

gb/ msom/ ann

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 4 antek10

Nic nie wypłacili. Aby przyjąć PL do UE Polska musiała zgodzic sie na podpisanie tych papierów. Wiadomo że bez niemiec w UE nic nie da sie zrobić. Wpłacają najwiecej do budżetu UE i mają najwiecej do powiedzenia. w tym przypadku było tak samo.

! Odpowiedz
7 30 silvio_gesell

Temat został „zamknięty” w czasie PRL, z rządem mianowanym przez Moskwę. Więc nie, nie został zamknięty. Jest trudniej, temat nie został nawet otwarty. A to dlatego, że obecna Republika Federalna Niemiec nie jest kontynuacją Państwa Niemieckiego, a formalnie nawet nie są państwem, a spółką GmBH, bez demokratycznej konstytucji, tylko z ustawą podstawową narzuconą przez aliantów i od tego czasu nie zmienioną. Co więcej nieistniejące Państwo Niemieckie nigdy formalnie nie skapitulowało, więc formalnie jesteśmy z nim w stanie zawieszenia broni. W gruncie rzeczy kontynuacją Państwa Niemieckiego jest UE z racji tego, że jest „do iure” państwem, w którym Niemcy wiodą dominującą rolę.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 72 trollmaster

KOszernym płacili przez 50 lat.

POdludziom ze wschodu nic się nie należy?

! Odpowiedz
3 42 eagleeye

Uwazac to ten pan moze ale zeby go cos na przejsciu dla pieszych nie potracilo. (sarkazm)

! Odpowiedz
12 69 prs

Jednostronny, manipulacyjny artykul.
Pomnik powinien byc rezimu NIEMIECKIEGO a nie nazistowskiego.
Poze tym zabrac wszelkie prawa mniejszosciowe Niemcom w Polsce.
Do sadu z nimi, maja zaplacic za mord milionow Polakow, zniszczenie mojego kraju.
Ani kroku w tyl w tym temacie.

! Odpowiedz
2 57 siunek

A do ambasadora USA lub Izraela też by pan minister tak powiedział?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -1,3% VIII 2019

Znajdź profil