REKLAMA
TYLKO U NAS

Szef Polskiej Agencji Kosmicznej: agencja może przynieść Polsce korzyści

2015-02-07 08:00
publikacja
2015-02-07 08:00
Szef Polskiej Agencji Kosmicznej: agencja może przynieść Polsce korzyści
Szef Polskiej Agencji Kosmicznej: agencja może przynieść Polsce korzyści
fot. Maciej Biedrzycki / / FORUM

Bezpieczeństwo kraju, ochrona przed klęskami żywiołowymi, rozwój technologii i wykształcenie kadr, które będą zajmować się kosmosem - takie korzyści może nam przynieść Polska Agencja Kosmiczna - mówi PAP prof. Marek Banaszkiewicz, prezes agencji.

Prof. Marek Banaszkiewicz, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej (fot. Maciej Biedrzycki / FORUM)
Polska Agencja Kosmiczna, czyli POLSA (od: Polish Space Agency) ma się przyczynić do usuwania barier w rozwoju firm i instytucji badawczo-rozwojowych z sektora kosmicznego. POLSA ma koordynować działania sektora, które dziś są rozproszone między różne instytucje i resorty, identyfikować ciekawe i ważne zastosowania technologii, tworzyć własne laboratoria, usprawniać dzielenie się wiedzą itp.

Banaszkiewicz w rozmowie z PAP tłumaczył, dlaczego warto wydać pieniądze na powołanie i utrzymanie Agencji. Przede wszystkim chodzi o bezpieczeństwo kraju. Na pewno chcemy uniknąć angażowania się w działania wojenne, ale w razie konieczności możemy się zabezpieczyć w ten sposób, że zostaniemy wcześniej ostrzeżeni o możliwości konfliktu w pobliżu granic Polski i podejmiemy stosowne działania. To wymaga obserwacji satelitarnej - wyjaśnił.

Jak dodał, drugim ważnym argumentem, przemawiającym za utworzeniem Polskiej Agencji Kosmicznej, jest ochrona przed klęskami żywiołowymi i wykorzystanie technologii satelitarnych w rolnictwie, np. dla prognozowania plonów.

Kolejny argument ma charakter technologiczny. Technologie kosmiczne na ogół są tak innowacyjne, że pociągają za sobą szybszy rozwój innych technologii wykorzystywanych na co dzień teleinformatycznych, czy medycznych - z pożytkiem dla całego społeczeństwa - zaznaczył.

Profesor przekonywał, że w sektorze kosmicznym pracują ludzie z wielką inwencją. Jeśli damy im pole do działania, to zwiększymy - nazwijmy to - kulturę rozwiązywania problemów. Oni później mogą przejść z przemysłu kosmicznego do innych gałęzi gospodarki, ale będą mieli w sobie tę kulturę holistycznego myślenia o konkretnym problemie - tłumaczył.

Następnym argumentem, który wymienił, są korzyści dla nauki. Istnieją badania naukowe, których nie można przeprowadzić z ziemi, np. obserwacje astronomiczne. Chodzi o to, żeby obserwować z orbity wokółziemskiej planety, na których może istnieć życie. Do tego teraz dąży jedna z gałęzi nauk zajmujących się kosmosem. My też możemy rozwijać ten kierunek - przekonywał.

Budżet Agencji w 2015 r. wyniesie 10 mln zł i - zdaniem obecnego szefa Agencji - powinno to w zupełności wystarczyć. "Na wynagrodzenia zostanie przeznaczone 3,54 mln zł. Kolejne 3,54 mln trafi na działalność merytoryczną. Reszta będzie przeznaczona na jednorazowy zakup wyposażenia i utrzymanie budynków - powiedział. Dodał, że w kolejnych latach budżet powinien rosnąć.

Agencja zaczyna oficjalnie działać w sobotę, bowiem tego dnia weszła w życie ustawa o Polskiej Agencji Kosmicznej. Trwają ostatnie prace nad statutem w KPRM. Jest on prawie gotowy, wymaga jeszcze pewnych retuszy. Potem musi trafić do uzgodnień międzyresortowych, pod obrady Stałego Komitetu Rady Ministrów, do Rządowego Centrum Legislacji i uzyskać akceptację pani premier. Być może uda się to do połowy lutego - ocenił.

Dodał, że trwają prace nad wyborem siedziby Agencji w Gdańsku. Mam nadzieję, że na początku marca zaczniemy już pracować w nowej siedzibie. To optymistyczny termin. W agencji będzie dwóch wiceprezesów - jeden ds. naukowych, drugi ds. obronności i bezpieczeństwa - poinformował.

Zdaniem profesora jeśli Polska chce mieć za 10 lat duży sektor przemysłu kosmicznego, powinna już teraz zacząć sporo inwestować w tę branżę. Powinniśmy zainwestować w infrastrukturę i projekty. To rola państwa, które jednak w przyszłości będzie z tego czerpać korzyści. To, co będzie za 10 lat, zależy od obecnych inwestycji i trudnych decyzji politycznych, bo podejmowanych w perspektywie 10 lat - podkreślił.

Banaszkiewicz uważa, żeby aby gonić państwa zachodniej Europy, które rokrocznie przeznaczają na inwestycje w sektorze kosmicznym setki milionów euro, Polska musiałaby co roku inwestować ok. 300 mln euro. "Rozumiem, że rząd jest w tej kwestii ostrożny, bo musi sprawdzić, czy te inwestycje przyniosą zwrot. Jeśli zainwestujemy w nowe technologie, które osiągną dojrzałość za 10 lat, to być może warto przeznaczyć na to miliard złotych, a otrzymać 2 mld złotych zwrotu?" - zaakcentował.

Prof. Marek Banaszkiewicz został powołany na stanowisko prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej w listopadzie 2014 r. Agencja ma przede wszystkim koordynować działania polskiego sektora kosmicznego. Do tej pory prof. Banaszkiewicz był dyrektorem Centrum Badań Kosmicznych PAN. (PAP)

luo/ son/

Źródło:PAP
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (47)

dodaj komentarz
~Dżejms
Polityków i urzędników bym wystrzelił - niech lecąąąąąą i nie wracają.
~zxcv
Opowiem wam dowcip. Polacy w XXI wieku założyli agencję kosmiczną z budżetem 3 mln USD. 1 mln przeznaczyli na pensję, 1 mln na utrzymanie budynków i 1 mln na działania merytoryczne.
Czemu się nie śmiejecie ?
~machina
Znacie ten kawał, jak w piekle stoją trzy kotły? W jednym Ruscy, w drugim Niemcy, a w trzecim Polacy. Kotły z Ruskimi i Niemcami pilnowane są przez diabły, a kocioł z Polakami stoi nie pilnowany przez nikogo. Delegacja odwiedzająca piekło pyta się Lucyfera, dlaczego ten kocioł nie jest pilnowany, a ten odpowiada beztrosko, że jak Znacie ten kawał, jak w piekle stoją trzy kotły? W jednym Ruscy, w drugim Niemcy, a w trzecim Polacy. Kotły z Ruskimi i Niemcami pilnowane są przez diabły, a kocioł z Polakami stoi nie pilnowany przez nikogo. Delegacja odwiedzająca piekło pyta się Lucyfera, dlaczego ten kocioł nie jest pilnowany, a ten odpowiada beztrosko, że jak tylko któryś z Polaków próbuje się wybić, to reszta od razu ściąga go na sam dół.
Z pozdrowieniami dla was żenujące, żałosne, małostkowe żuczki. Taką informację można odebrać na dwa sposoby. Albo od razu gnoić wszystko i wszystkich, na zasadzie, że nikt nie będzie miał lepiej ode mnie - jak to wy robicie, albo cieszyć się z tego, że w ogóle cokolwiek ruszyło się w tym kraju, ponieważ możliwości, jakie otwarcie takiego ośrodka nam daje są naprawdę ogromne. Ja wolę cieszyć się i pilnować, czy wywiązują się ze swoich obietnic i motywować ich tym samym do pracy, niż upierdzielić nogi projektowi już na samym starcie, bo pewnie to kolejny przekręt. Zarzucacie urzędom, że wychodzą z założenia, że obywatele i przedsiębiorcy kłamią i oszukują, a sami jakie postawy reprezentujecie?
Jak w tym kraju ma się coś zmienić, skoro torpedujecie wszystko, co powstaje? Zastanów się jeden z drugim, czy nie jesteś przypadkiem tym balastem, który uniemożliwia krajowi wydostanie się z bagna.
Mentalność, która niszczyła polską innowację, patrz przykład Jacka Karpińskiego w dalszym ciągu silna, zrywna i bezmyślna.
~polskigupek
...bardzo dobrze prawisz , ale załóż okulary i spójrz ...: parchy nas obsiadły i już nic nie da się zrobić .....niestety ,ten kraj i jego mieszkańcy muszą ,powtarzam : muszą ! zostać zresetowani ,aby w ''przyszłości '' się odrodzić .......
~asd
Gdy z instytutów robi się urzędy, do naukowcy stają się urzędnikami!

Pana Karpińskiego zniszczyła nie 'mentalność', tylko sowieckie sługusy nadzorujące kraj.
Od tamtej pory niewiele się zmieniło jeśli chodzi o władzę nad tubylcami, chociaż metody są subtelniejsze.
Gdy już wyrzucą nas z własnego kraju, to z
Gdy z instytutów robi się urzędy, do naukowcy stają się urzędnikami!

Pana Karpińskiego zniszczyła nie 'mentalność', tylko sowieckie sługusy nadzorujące kraj.
Od tamtej pory niewiele się zmieniło jeśli chodzi o władzę nad tubylcami, chociaż metody są subtelniejsze.
Gdy już wyrzucą nas z własnego kraju, to z bagna wylecimy od razu w kosmos, bo gdzież będzie nasze miejsce skoro nie potrafimy zadbać o sprawy ziemskie wyrzucając okupantów.

Agencji ci u nas dostatek, ale i tę obsadzimy.
Pieniądza na badania z EU można było brać bez robienia kolejnego urzędu. Więcej zostałoby dla naukowców.
~as
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~as
inwestycja ważna bo Polska jest w ogonie innowacyjności w UE,
~Arek_Londyn
Słuszna decyzja. Tylko.. niewielkie pieniądze ida na to. I to mnie trchę przeraża. Ale zobaczymy.
~maciek
rozumiem, że dołożysz ze swojej kieszeni ?

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki