REKLAMA

Szef PZU: Podmioty wokół PZU ewentualnym inwestorem aktywów bankowych

2016-07-14 14:26
publikacja
2016-07-14 14:26

Właściciele banków w Polsce, głównie z Europy Zachodniej, w obliczu spowolnienia gospodarczego będą coraz chętniej pozbywać się aktywów - mówi PAP prezes PZU Michał Krupiński. Podkreślił, że ewentualnym inwestorem mogą być podmioty skupione wokół grupy PZU.

fot. Krystian Maj / / FORUM

"Właściciele banków w Polsce, głównie pochodzący z Europy Zachodniej, w obliczu spowolnienia i własnych kłopotów będą coraz bardziej skorzy do pozbywania się aktywów. Jak będą takie możliwości na rynku, Polska będzie starała się zwiększać udział polskich instytucji w sektorze bankowym. Udomowienie banków jest bardzo ważną częścią programu rządowego. Ewentualnym inwestorem będą podmioty skupione wokół grupy kapitałowej PZU" - zaznaczył szef PZU.

Zastrzegł jednak, że na razie jest zbyt wcześnie na konkretne deklaracje. "Nie możemy opierać się jedynie na spekulacjach rynkowych i medialnych" - dodał.

Szef PZU pytany o sprzedaż do 10 proc. akcji Pekao przez Unicredit, nie chciał komentować sprawy. Nie ujawnił też, czy PZU brał udział w tej transakcji.

We wtorek UniCredit poinformował, że chce sprzedać do 10 proc. akcji banku Pekao. Zaznaczono, że budowa księgi popytu miała zacząć się natychmiast. Oferta została skierowana do określonych inwestorów instytucjonalnych. "Oferta pozwoli UniCredit na dalsze wzmocnienie pozycji kapitałowej przy utrzymaniu kontroli nad spółką" - napisano w komunikacie. Ponadto UniCredit poinformował o 90-dniowym okresie tzw. lock-up w stosunku do pozostałych udziałów w Pekao - zobowiązaniu do niesprzedawania akcji z pozostałego pakietu.

Wystawiony na sprzedaż pakiet akcji Pekao rozszedł się na pniu. W nocy z wtorku na środę UniCredit podał, że sprzedano ok. 10 proc. akcji Pekao za ok. 3,3 mld zł. Do inwestorów instytucjonalnych trafiło ok. 26,2 mln akcji w cenie 126 zł za sztukę. Wskazano, że inwestorzy uzyskali premię w wysokości ok. 6 proc. w stosunku do rynkowej ceny z zamknięcia w dniu ogłoszenia oferty.

Rzecznik prasowy Komisji Nadzoru Finansowego Łukasz Dajnowicz mówił w środę PAP, że KNF interesuje się planami grupy w stosunku do inwestycji w Polsce.

Po zakończeniu transakcji UniCredit nadal będzie posiadał pakiet kontrolny udziałów w Pekao odpowiadający 40,1 proc. kapitału zakładowego spółki.

Wcześniej we wtorek UniCredit z powodzeniem sprzedał 10 proc. udziałów w FinecoBank, z której grupa uzyskała ok. 328 mln euro.

Desperacki ruch UniCredit. Co dalej z Pekao?

Desperacki ruch UniCredit. Co dalej z Pekao?

Problemy, w które wpadł włoski sektor bankowy, znalazły przełożenie na polski rynek. Sprzedaż pakietu Pekao SA uznać należy za desperacki ruch UniCredit. Sposób przeprowadzenia transakcji potwierdza, że włoska grupa stoi pod ścianą. Jaka przyszłość czeka Pekao?

(PAP)

dol/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (16)

dodaj komentarz
~żart
Szanowni Państwo,
Informujemy, że w związku z pracami technicznymi, od godziny 17:00 dnia 14.07.2016r. do godziny 21:00 dnia 16.07.2016r., Internetowy Status Szkody/Sprawy będzie niedostępny, co oznacza brak możliwości uzyskania informacji o aktualnym statusie zgłoszonej Szkody/Sprawy.
Przepraszamy za utrudnienia i
Szanowni Państwo,
Informujemy, że w związku z pracami technicznymi, od godziny 17:00 dnia 14.07.2016r. do godziny 21:00 dnia 16.07.2016r., Internetowy Status Szkody/Sprawy będzie niedostępny, co oznacza brak możliwości uzyskania informacji o aktualnym statusie zgłoszonej Szkody/Sprawy.
Przepraszamy za utrudnienia i zachęcamy do logowania po zakończeniu przerwy technicznej.

Z poważaniem,
PZU
~bibek
spokojnie,zrzucimy się na te zakupy w składkach
~jan_z_S
W ubezpieczeniach liczy się dywersyfikacja, a PZU przegina z sektorem bankowym. Chce połknąć więcej niż może, a przy pierwszej klęsce żywiołowej będą te banki sprzedawać za pół ceny.
~kc
aby tak twierdzić mamy za mało danych , a te twoje domysły to czym konkretnie poprzesz?
~ja
wydaje mi sie ze PZU lokuje swoj zysk w banki a nie skladki
~kied
10 % kapitalizacji Pekao właśnie opuściło granice naszego kraju.
~strzala odpowiada ~hmm
Czy teraz te pieniądze wrócą na GPW? Nie!!! Bo już zostały wydane i przelane na włoskie konta bankowe.
~Ryszard
Zbieraj dalej akcje takich bankrutów, jak te banki to akcje będą po 10 zł! Kto zrobił go prezesem?
~rysio34
Ten protegowany Ziobry powinien dostać zakaz publicznych wypowiedzi. Przez tego idiotę PZU straciło co najmniej 20% wyceny na GPW.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki