REKLAMA

UniCredit sprzedał około 10 proc. akcji Pekao

2016-07-12 18:33
publikacja
2016-07-12 18:33

[Aktualizacja 13.07.2016 godz. 7:00] UniCredit sprzedał w procesie ABB ok. 10 proc. akcji Pekao za ok. 3,3 mld zł (749 mln euro) - podał UniCredit w komunikacie prasowym. Do inwestorów instytucjonalnych trafiło ok. 26,2 mln akcji w cenie 126 zł za sztukę.

fot. Jacek Lagowski / / FORUM

Po transakcji UniCredit nadal będzie posiadał pakiet kontrolny udziałów w Pekao, co odpowiada 40,1 proc. kapitału zakładowego spółki. Lock-up w stosunku do pozostałych udziałów wynosi 90 dni.

Na początku środowej sesji kurs akcji Pekao spada o 4,6% do 128,4 zł. We wtorek na zamknięciu sesji kurs Pekao wyniósł 134,6 zł, co oznacza, że transakcja włoskiego banku została zawarta po kursie ok. 6% niższym.

Pozyskane z transakcji środki pozwolą zwiększyć wskaźnik CET1 grupy UniCredit o 12 punktów bazowych - podał bank.

UniCredit poinformował we wtorek wieczorem, że proces przyspieszonej budowy księgi popytu (ABB) rozpocznie się natychmiast. Według agencji Bloomberg, proces miał się zakończyć się o godz. 21.00 czasu polskiego.

Zgodnie z komunikatem oferta została skierowana do określonych inwestorów instytucjonalnych. "Oferta pozwoli UniCredit na dalsze wzmocnienie pozycji kapitałowej przy utrzymaniu kontroli nad spółką" - napisano w komunikacie.

O sprzedaży Pekao przez UniCredit mówiono na rynku od kilku miesięcy, ale spółka nie komentowała tych informacji. We wtorek akcje UniCredit na warszawskim parkiecie zyskiwały 11,59 proc.

Koordynatorami transakcji były instytucje: Morgan Stanley & Co. International plc, Citigroup, UBS Limited oraz UniCredit Corporate & Investment Banking.

UniCredit jest pod ścianą

A jednak. Po tygodniach dementowania plotek na temat sprzedaży udziałów w Pekao SA włoski UniCredit w sposób dość awaryjny – by nie powiedzieć paniczny – pozbył się 10% akcji drugiego co do wielkości banku w Polsce. W branży wszyscy jeszcze pamiętają, jak kilka lat temu Irlandczycy z AIB zmuszeni byli sprzedać pakiet kontrolny w BZ WBK, choć był to wówczas ich jedyny zyskowny biznes.

Czytaj więcej: UniCredit jest pod ścianą
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Morawiecki: Udomowienie banków ważną częścią programu PiS

W programie PiS zakładamy, że jak będą takie możliwości na rynku, to będziemy starali się zwiększać udział polskich instytucji w sektorze bankowym - mówił PAP wicepremier Mateusz Morawiecki, komentując zapowiedź UniCredit dot. sprzedaży do 10 proc. akcji Pekao.

"Jak się taka okazja pojawi, to na pewno będziemy się temu przyglądali z ogromną uwagą i nie wykluczamy żadnego scenariusza" - powiedział Morawiecki.

"Widać, że decyzja co do zmiany w akcjonariacie Pekao SA rozpoczęła się. W programie PiS zakładamy, że jak będą takie możliwości na rynku, to będziemy starali się zwiększać udział polskich instytucji w sektorze bankowym, więc udomowienie banków jest bardzo dla nas ważną częścią programu" - podkreślił.

Jak wskazał, ewentualnym inwestorem w Pekao SA nie mogłoby być PKO BP. "PKO BP jako numer jeden na rynku nie mógłby przejąć Pekao SA, które ma pozycję numer dwa, ze względu na zachowanie konkurencji na rynku - PKO BP w połączeniu z Pekao SA miałoby zbyt dominującą pozycję. Więc jeśli pojawiłyby się takie szanse, to trzeba by użyć innych podmiotów" - mówił Morawiecki.

UniCredit sprzedał 10% akcji w FinecoBanku

UniCredit sprzedał 60,7 mln akcji FinecoBank S.p.A., stanowiących 10% w jego kapitale zakładowym, poprzez proces przyspieszonej budowy księgi popytu za łącznie ok. 328 mln euro, podała instytucja.

"UniCredit S.p.A. ogłasza przeprowadzenie z sukcesem oferty dla inwestorów instytucjonalnych na 60,7 mln istniejących akcji zwykłych FinecoBank S.p.A., stanowiących 10% kapitału akcyjnego spółki, po cenie 5,40 euro za akcję. Zamknięcie oferty nastąpi 14 lipca 2016 r." - czytamy w komunikacie.

UBS Limited i UniCredit Corporate & Investment Banking byli współprowadzącymi księgę popytu.

Cena w ofercie zawierała ok. 6% dyskonta wobec ostatniej ceny zamknięcia sprzed oferty. UniCredit oczekuje, że przełoży się ona na zwiększenie współczynnika kapitału Tier 1 o ok. 8 pkt bazowych.

Po zamknięciu transakcji UniCredit posiadać będzie 55,4% akcji FinecoBanku.

"Transakcję należy postrzegać jako element zaangażowania grupy we wzmocnienie i optymalizację pozycji kapitałowej oraz jako wznowienie proaktywnego zarządzania portfelem, w ramach którego wszystkie bez wyjątku aktywa będą poddane temu samemu zdyscyplinowanemu zarządzaniu i każda okazja do skokowego wzrostu wartości zostanie wykorzystana" - czytamy dalej w komunikacie.

Pod koniec maja ze stanowiska prezesa UniCredit ustąpił Federico Ghizzoni.

UniCredit jest jedną z największych grup bankowych w Europie, działającą w 50 krajach na świecie, w tym w blisko 20 europejskich. Jest notowany na warszawskiej giełdzie od 2007 roku.

jow/ ana/son/ mmu/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (56)

dodaj komentarz
~wujek_Stefan
Panie Redaktorze, Pan wyczai komu ten pakiet został oddany. proszę wykonać jakiś research lub podzwonić w parę miejsc
~teresaztorunia
pan użyje kontaktów i nosa medialnego
~miro
w grupie unicredit tylko PKO SA jest dochodowe
~janek82
nie ma czegoś takiego jak PKO SA, jest PKO BP SA lub Pekao SA
~POKEMON
a pokemony grasz - ostrzegam SUPER

https://www.youtube.com/watch?v=-bpEgmUkr7w
~LOLEK
pekao skonczy jak getinnoble po 50 gr .i bardzo dobrze wloskim toksycznym bankom tak sie panoszyli w POLSCE NAWET FIATA KUPILI
~ksiadz
PEKAO nie chcialo gadac z PISiakami bo im brak kompetencji i tyle. wystarczy spojrzec na carneckiego
~akcjonariusz
O jakiej repolonizacji piszecie skoro wszystkie pieniądze muszą zostać przepuszczone na 500+. Dobrze, że rząd nie kupił tego PEKAO. To byłaby tragedia dla akcjonariuszy, bank zostałby tak samo zniszczony jak państwowe PKO BP. Tak to PEKAO się dobrze wmiare trzyma.
~Memento
We Włoszech pod młotek poszła spółka córka Fineco a w Polsce też sprzedadzą Xelion, DM Pekao, CDM ?
~gg
Pod jaki młotek? Sprzedali 10% akcji.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki