REKLAMA

Szef ONZ wzywa wszystkie strony do zachowania spokoju

2018-11-13 03:55
publikacja
2018-11-13 03:55

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres w poniedziałek wezwał wszystkie strony do zachowania maksymalnego opanowania po tym, jak Palestyńczycy w Strefie Gazie wystrzelili dziesiątki rakiet i pocisków moździerzowych na południowy Izrael, a Izrael rozpoczął odwetowe naloty.

fot. DENIS BALIBOUSE / / FORUM

Specjalny Koordynator Organizacji Narodów Zjednoczonych Nikołaj Mładenow ściśle współpracuje z Egiptem i wszystkimi zainteresowanymi stronami, aby przywrócić spokój - powiedział Farhan Haq, zastępca rzecznika Guterresa.

Wcześniej w poniedziałek trzech Palestyńczyków, w tym dwóch żołnierzy i cywil, zginęło nalotach izraelskiego lotnictwa na obiekty Hamasu w Strefie Gazy.

Jak podał Haaretz, co najmniej 53 Izraelczyków zostało rannych.

Naloty były odpowiedzią Izraela na ostrzał rakietowy z terytorium Strefy Gazy, który Palestyńczycy przeprowadzili kilka godzin wcześniej. Według światowych agencji była to najpoważniejsza wymiana ognia między dwoma skonfliktowanymi stronami od 2014 roku.

Izraelska armia poinformowała, że z terytorium Strefy Gazy wystrzelonych zostało 200 rakiet, z których 60 zostało przechwyconych przez system obrony powietrznej Żelazna Kopuła. Trafiony został autobus. Wskutek tego ataku rannych zostało siedem osób, w tym jedna poważnie. 19-letni mężczyzna przebywa w szpitalu w stanie krytycznym.

W wyniku izraelskiego nalotu, w którym udział brały samoloty bojowe oraz śmigłowce, ucierpiało 20 obiektów Hamasu w Strefie Gazy. Zginęło trzech Palestyńczyków - dwóch żołnierzy i cywil, a dziewięć osób zostało rannych.

Palestyński atak rakietowy, według Hamasu, był odpowiedzią na niedzielną operację wojskową Izraela, w której żołnierze izraelskich sił specjalnych wdarli się w głąb palestyńskiej enklawy i w pobliżu miejscowości Chan Junis zabili jednego z dowódców zbrojnego skrzydła Hamasu. Doszło tam też do wymiany ognia między nimi a Palestyńczykami.

Podczas ataków izraelskiego lotnictwa, które osłaniało odwrót żołnierzy sił specjalnych, zginęło kolejnych sześciu Palestyńczyków, a wielu zostało rannych. Izraelska armia przyznała, że podczas operacji zginął także jeden oficer sił specjalnych, a drugi został lekko ranny.

Od marca Palestyńczycy protestują wzdłuż granicy z Izraelem, żądając zniesienia izraelskiej blokady ich terytorium i prawa do powrotu na tereny, z których kiedyś uciekli, bądź z których ich wypędzono, gdy w 1948 r. powstało państwo Izrael.

Według palestyńskiego ministerstwa zdrowia od rozpoczęcia protestów izraelscy żołnierze zabili ponad 230 Palestyńczyków ze Strefy Gazy. (PAP)

mbud/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Komentarze (1)

dodaj komentarz
ajwaj
Abstrahujac od przyczyn i sprawców, tych rakiet najczesciej Khasam itd. od Palestynczyków oficjalnie bylo 300. montowane w szopach, garazach, piwnicach > straty j.w.

I tu widac very beautiful, sweet and cool system przeciw-rakietowy "zelazna kopula" z Patriotami z lat 1970ych + modernizacja. Z 300 rakiet Palestynczyków
Abstrahujac od przyczyn i sprawców, tych rakiet najczesciej Khasam itd. od Palestynczyków oficjalnie bylo 300. montowane w szopach, garazach, piwnicach > straty j.w.

I tu widac very beautiful, sweet and cool system przeciw-rakietowy "zelazna kopula" z Patriotami z lat 1970ych + modernizacja. Z 300 rakiet Palestynczyków stracono oficjalnie kilkadziesiat. Podobnie bylo w Arabii Saudyjskiej z rakietami Scud z Jemenu (tez laza 1960-e, co to przywalily w okolice Riadu > niezatrzymane przez w/w Patrioty
PISy wydali mld.$$$ polkich podatników na Patrioty, ale na duzo mniej sztuk. A calkiem suwerenneTurcja, Indonezja, Chiny, Indie itd. kupuja S-400

Powiązane: Konflikt Izrael-Palestyna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki