Syria: pomoc dotarła do niespełna 1/4 z 480 tys. potrzebujących

Wysłannik ONZ do Syrii Staffan de Mistura oświadczył w czwartek, że dotąd pomoc humanitarna dotarła do 110 000 spośród 480 000 ludzi pilnie jej potrzebujących w strefach oblężonych. Liczy on na poprawę sytuacji po wejściu w życie przerwania ognia w piątek o północy.

De Mistura, który powiedział, że "piątek będzie decydującym dniem", spodziewa się, iż jeśli przerwanie ognia stanie się faktem, tak jak planowano, sytuacja powinna się znacznie poprawić.

W ciągu niespełna dwóch tygodni pomoc humanitarna dotarła do sześciu oblężonych miast na terenie Syrii.

W środę dokonano pierwszego zrzutu pomocy humanitarnej w ramach Światowego Programu Żywnościowego nad 200-tysięcznym Dajr az-Zaur, syryjskim miastem oblężonym przez dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS).

Według Jana Egelanda, głównego doradcy de Mistury, nie obyło się bez "problemów".

"Część zrzuconych na spadochronach palet z pomocą dla ludności wylądowało poza celem, a niektóre spadochrony nie otworzyły się" - powiedział Egeland.

Według AFP, dziesięciu z 21 palet zawierających kilka ton żywności nie odnaleziono, cztery uległy zniszczeniu, a pozostałe siedem wylądowało w miejscach trudno dostępnych dla tych, dla których były przeznaczone.

Stało się tak, mimo że zrzutu dokonywała doświadczona załoga, ale ze względów bezpieczeństwa nie mogła zejść poniżej pułapu 7 000 metrów.

W ciągu ostatnich paru dni dotarły do godującej ludności dwa lądowe konwoje z pomocą. Jeden do obleganej przez wojska rządowe miejscowości Kafr Batna w okręgu Wschodnia Guta, który jest głównym bastionem opozycyjnym na przedpolach Damaszku, a drugi do Muadamija, również niedaleko stolicy.

Ubiegły rok był w Syrii szczególnie ciężki. W ciągu dziewięciu miesięcy do stref oblężonych nie dotarła żadna pomoc humanitarna. W ciągu ostatniego półtora miesiąca osiągnięto jednak pewien postęp dzięki zorganizowaniu chronionych konwojów samochodowych złożonych ze 180 ciężarówek, zdolnych docierać do sześciu stref znajdujących się od bardzo długiego czasu w sytuacji oblężenia, gdzie oczekuje na pomoc 110 000 osób - powiedział w czwartek dziennikarzom Egeland. (PAP)

ik/ mc/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil