REKLAMA

Synthos Green Energy ma umowę na projekt małych reaktorów jądrowych SMR

2023-03-23 17:00
publikacja
2023-03-23 17:00

Synthos Green Energy, z którą PKN Orlen prowadzi projekt budowy małych reaktorów jądrowych (tzw. SMR-ów) w Polsce, podpisał z kilkoma firmami umowę na wykonanie projektu elektrowni jądrowej - poinformowały spółki w czwartkowym komunikacie. To krok bliżej ku pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce.

Synthos Green Energy ma umowę na projekt małych reaktorów jądrowych SMR
Synthos Green Energy ma umowę na projekt małych reaktorów jądrowych SMR
fot. Steve Russell / / Zuma Press

Umowa ma umożliwić uzyskanie projektu uwzględniającego europejskie oraz polskie standardy i w efekcie szybsze rozpoczęcie prac konstrukcyjnych przy pierwszym w Polsce reaktorze SMR.

"Dodatkowo, projekt będzie miał zastosowanie przy kolejnych inwestycjach i znacznie usprawni cały proces oraz obniży koszty budowy floty reaktorów BWRX-300" - napisano w komunikacie.

W Polsce wyłączność na budowę reaktorów w tej technologii posiada spółka Orlen Synthos Green Energy, spółka joint venture utworzona przez PKN Orlen i Synthos Green Energy.

"Atom w Polsce jest realny"

"Zawiązana współpraca dowodzi, że nasze plany dotyczące wdrożenia technologii małego atomu w Polsce są realne. To ważny krok na drodze do budowy całej floty reaktorów, jakie zamierzamy stworzyć razem z naszym partnerem w ramach spółki ORLEN Synthos Green Energy" - powiedział, cytowany w komunikacie prasowym prezes PKN Orlen, Daniel Obajtek.

Partnerami polskiej firmy są Ontario Power Generation (OPG) – koncern energetyczny z Kanady, który buduje pod Toronto pierwszy na świecie reaktor BWRX-300 oraz jeden z największych wytwórców energii w Stanach Zjednoczonych – będąca własnością rządu federalnego - firma Tennessee Valley Authority (TVA).

Stroną umowy jest również GE Hitachi – właściciel technologii BWRX-300, który dzięki inwestycji będzie mógł zintensyfikować prace nad technologią.

Wspólna inwestycja z GE Hitachi przekroczy 400 mln dolarów

"Pierwszy raz w historii prywatna polska firma inwestuje w projekt elektrowni jądrowej. Robimy to, ponieważ najnowocześniejsza technologia modułowa GE Hitachi jest po prostu idealna do dekarbonizacji produkcji energii i ciepła w Polsce, a także dla naszych innych zeroemisyjnych projektów w Wielkiej Brytanii i całej Europie Środkowej" - powiedział prezes Synthos Green Energy Rafał Kasprów, cytowany w komunikacie.

Podpisana w Waszyngtonie umowa zakłada inwestycje w rozwój projektu prowadzonego przez GE Hitachi, której łączna kwota przekroczy 400 mln dolarów. Przygotowany zostanie projekt uniwersalnej części elektrowni (standard design) z reaktorem BWRX-300 oraz szczegółowe projekty wykonawcze (detailed design) m.in. dla budynku reaktora wraz ze znajdującymi się wewnątrz urządzeniami, wliczając reaktor. Prace nad podpisaniem umowy trwały od wiosny 2020 roku.

Na projekt zrzuci się kilka podmiotów

"Współfinansowanie rozwoju projektu przez kilka podmiotów, które będą budować elektrownie z reaktorami od GE Hitachi powoduje obniżenie kosztów związanych z wdrożeniem technologii" - napisano w komunikacie.

W komunikacie podano, że dzięki współpracy i dodatkowemu finansowaniu przygotowany zostanie projekt, który będzie mógł być wdrażany w różnych częściach świata i różnych jurysdykcjach. Celem jest, by technologia BWRX-300 została licencjonowana i następnie wdrożona w USA, Kanadzie i Polsce, ale także w innych krajach.

"W Polsce ORLEN Synthos Green Energy rozpoczął proces prelicencjonowania składając w lipcu 2022 r. do Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki wniosek o wydanie ogólnej opinii w sprawie technologii BWRX-300. Firma prowadzi analizy dotyczące lokalizacji dla planowanej floty reaktorów BWRX-300. Pierwsza elektrownia będzie gotowa przed końcem bieżącej dekady. Szczegóły dotyczące planowanych lokalizacji zostaną przedstawione już w kwietniu br." - napisano w komunikacie. (PAP Biznes)

seb/ pr/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
darius19
milo sie czyta - ponizej - komentarze trolli. Zawsze to samo. Robia swoja robote.
polonu
nie umowy a reaktory , 30 lat będą budować mały reaktor na papierze .
dawid_gmyrek
Energetyka jądrowa to najdłuższa medialna telenowela w historii Polski.

Powiązane: Polska elektrownia jądrowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki