REKLAMA
WAŻNE

Straty spółek węglowych wynikające ze zmowy cenowej w chemii mogły wynieść ok. 100 mln zł

2013-12-18 13:17
publikacja
2013-12-18 13:17

Prezes UOKiK nałożył ponad 18 mln zł kary na trzech uczestników kartelu, który działał w latach 2005-2010 na rynku chemii dla górnictwa. Przedstawiciele urzędu szacują, że łączne straty Kompanii Węglowej, Jastrzębskiej Spółki Węglowej, LW Bogdanki i Katowickiego Holdingu Węglowego mogły w wyniku zmowy sięgnąć ok. 100 mln zł.

"Trudno jest jednoznacznie wskazać jakie były straty spółek węglowych wynikające ze zmowy cenowej na rynku chemii w latach 2005-2010, ale przyjmując konserwatywne założenia można przyjąć, że mogły one sięgnąć około 100 mln zł" - powiedział na środowej konferencji Nikodem Szadkowski z Departamentu Analiz Rynku UOKiK.

UOKiK poinformował w środę, że stwierdził istnienie w latach 2005-2010 kartelu na rynku produktów chemicznych dla górnictwa węglowego. Z ustaleń urzędu wynika, że nieprawidłowości dotyczyły ustawiania wyników przetargów, zmowę cenową oraz podział rynku produktów chemicznych zamawianych przez Kompanię Węglową, Jastrzębską Spółkę Węglową, LW Bogdanka i Katowicki Holding Węglowy. Zdaniem urzędu w kartelu uczestniczyły firmy Minova Ekochem, A. Weber i Schaum-Chemie Mikołów, na które zostały nałożone łączne kary w wysokości ponad 18 mln zł. Decyzja UOKiK nie jest ostateczna, przysługuje od niej odwołanie do sądu.

Zdaniem UOKiK kartel działał w zakresie przetargów organizowanych przez kopalnie i spółki węglowe na dostawy klejów poliuretanowych oraz pian fenolowych i mocznikowych. Są to produkty używane w celu zwalczania zagrożenia pożarowego i metanowego pod ziemią, m.in. izolacji chodników przyścianowych, wypełniania pustek za obudową wyrobisk, konsolidacji górotworu, wypełniania szczelin i izolacji przecięcia pokładów wyrobiskami korytarzowymi.

Urząd ustalił, że w 2010 roku, po ustaniu działalności kartelu, ceny chemikaliów w przetargach spadły nawet o połowę. (PAP)

kuc/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (3)

dodaj komentarz
~qombajn AM-50
Kopalnie dają się strasznie rzeźbić ceny za które narzędzia czy inne produkty są dostarczane są czasami 30 krotnie wyższe od realnej wartości. Np. pewna firma X kupowała od Apatora czujnik za 200 zł a kopalni to samo sprzedawała za 2000 :) tak są wyprowadzane miliardy to nie może być rentowne to w ogóle cud, że Kopalnie dają się strasznie rzeźbić ceny za które narzędzia czy inne produkty są dostarczane są czasami 30 krotnie wyższe od realnej wartości. Np. pewna firma X kupowała od Apatora czujnik za 200 zł a kopalni to samo sprzedawała za 2000 :) tak są wyprowadzane miliardy to nie może być rentowne to w ogóle cud, że to kiedykolwiek było rentowne !!!

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki