REKLAMA

"Stracone lata". PO podsumowuje politykę gospodarczą PiS: Plan Morawieckiego nie został zrealizowany

2021-02-08 15:14, akt.2021-02-08 17:55
publikacja
2021-02-08 15:14
aktualizacja
2021-02-08 17:55
"Stracone lata". PO podsumowuje politykę gospodarczą PiS: Plan Morawieckiego nie został zrealizowany
"Stracone lata". PO podsumowuje politykę gospodarczą PiS: Plan Morawieckiego nie został zrealizowany
fot. Krystian Maj / / Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Strategia na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, tzw. Plan Morawieckiego z 2017 r. nie spełnił zakładanych celów - rozwój Polski wyhamował, spadł poziom inwestycji; nie powiodły się też flagowe projekty typu elektromobilność - ocenili w poniedziałek posłanka PO Izabela Leszczyna i zaproszeni przez nią ekonomiści.

Rząd nie miał żadnej strategii, plan Morawieckiego to dokument czysto propagandowy - uznał prof. Andrzej Bratkowski.

Izabela Leszczyna, b. wiceminister finansów w rządach PO, zaprezentowała w poniedziałek raport pt. "Stracone lata. Polityka makroekonomiczna Prawa i Sprawiedliwości w latach 2016-2019". Raport powstał pod egidą think tanku Platformy, Instytutu Obywatelskiego i stanowi podsumowanie przyjętego przed czterema laty przez rząd Beaty Szydło tzw. Planu Morawieckiego ("Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju"). Autorami opracowania są: były wiceminister finansów Ludwik Kotecki oraz b. wiceprezes NBP Andrzej Bratkowski.

Ekonomiści oceniają politykę makroekonomiczną rządu PiS.

🔴 NA ŻYWO: Ekonomiści oceniają politykę makroekonomiczną rządu PiS. 👉Jerzy Hausner 👉Wojciechowski Paweł 👉Andrzej Bratkowski 👉Ludwik Kotecki Prowadzi Izabela Leszczyna - Poseł na Sejm RP #CzasNaZmiany #Koalicja276

Posted by Platforma Obywatelska on Monday, February 8, 2021

Posłanka PO zaznaczyła, że tzw. Plan Morawieckiego został przyjęty przez rząd PiS w lutym 2017 r. i zakładał pewne cele gospodarcze do roku 2020 (z perspektywą do 2030 r.). "Wszystkie wskaźniki były ustalone na rok 2020, warto więc to podsumować" - dodała Leszczyna. Zwróciła ponadto uwagę, że najpóźniej w kwietniu rząd musi przedstawić Komisji Europejskiej plan odbudowy kraju po pandemii COVID-19. Jest to konieczne, by Polska mogła korzystać ze środków przeznaczonych na ten cel z unijnego funduszu odbudowy.

Według b. wiceminister finansów z raportu Koteckiego i Bratkowskiego płyną dwa wnioski. "Pierwszy jest taki, że rząd PiS nie wykorzystał szans, jakie dawała nam świetna koniunktura światowa w latach 2016-2019 i drugi wniosek, równie pesymistyczny, mówi o tym, że polityka makroekonomiczna i mikroekonomiczna, często podporządkowana interesom partyjnym, powoduje to, że wpływ tych polityk na długofalowy rozwój Polski będzie niekorzystny" - powiedziała posłanka Platformy.

Przypomniała, że w Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju obejmowała szereg celów oraz ponad 70 wskaźników, które miały w przyszłości pokazać, czy cele te zostały zrealizowane. "Z 74 wskaźników tylko 6 zostało osiągniętych" - stwierdziła Leszczyna. Wśród celów, których realizacja się nie powiodła, był np. cel dotyczący wzrostu dochodów Polaków. "Rząd założył, że PKB per capita w roku 2020 wyniesie 75, a nawet 78 proc. To nie był zbyt ambitny cel, bo gdybyśmy w takim tempie chcieli doganiać UE, to zajęłoby nam to niemal ćwierć wieku, ale nawet tego niezbyt ambitnego celu rząd prawdopodobnie nie osiągnie" - powiedziała posłanka.

Według niej niekorzystnie prezentuje się też tzw. współczynnik Giniego dotyczący nierówności dochodowych społeczeństwa, a także poziom inwestycji. "Inwestycje miały stanowić w 2020 r. 25 proc. PKB. Co się stało? Mieliśmy do czynienia z zapaścią w inwestycjach. One nie tylko, że nie osiągnęły zakładanego wskaźnika, ale wręcz spadły w stosunku do roku 2015 i ta luka między nami, a średnią europejską jest bardzo wysoka" - przekonywała b. wiceminister finansów.

W stosunku do 2015 r. obniżył się ponadto - jej zdaniem - poziom efektywności rządzenia; Prawu i Sprawiedliwości nie udało się też zrealizować szeregu programów, które zakładał tzw. Plan Morawieckiego, takie jak "elektromobilność" (zakładał produkcję m.in. samochodów i autobusów elektrycznych) czy "Luxtorpeda 2.0" (produkcja nowoczesnych pojazdów szynowych). "Nie wierzyliśmy przecież w to, że będą drony, promy i luxtorpedy i nikt na to nie czekał, ale czekaliśmy pewnie na to, że będzie czystsze powietrze. Niestety tego wskaźnika też nie osiągnięto" - stwierdziła Leszczyna.

Jak dodała, zanotowano także spadek polskich zagranicznych inwestycji, przychodów małych i średnich przedsiębiorstw oraz produkcji wyrobów innowacyjnych.

Równie krytycznie o polityce gospodarczej PiS wypowiadali się współautorzy raportu. Ludwik Kotecki wskazał m.in. na obniżkę tempa rozwoju naszego kraju w stosunku do końca 2015 r. "O ile Polska wypadała bardzo dobrze, rozwijała się szybciej niż państwa naszego regionu, to w roku 2019 straciliśmy ten rozpęd, który mieliśmy. Rozwijaliśmy się tak samo jak wszyscy inni" - powiedział ekonomista.

W ocenie dr. Andrzeja Bratkowskiego rząd po przyjęciu Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju przestał się nią interesować. "Niektóre wskaźniki w ogóle nie są monitorowane, mimo że zostały zamieszczone w tej Strategii (...) To wszystko sugeruje, że ten dokument tak naprawdę nie był żadnym dokumentem strategicznym, że był to czysto propagandowy dokument i że żadnej strategii ten rząd po prostu nie miał. Chyba że za strategię uznamy to, czym się faktycznie rząd zajmował w tym czasie, czyli przede wszystkim przejmowaniem kontroli nad gospodarką, ograniczaniem praw obywateli po to, żeby mieć jak największą władzę" - dodał b. wiceszef NBP.

W dyskusji wzięli też udział: były wicepremier odpowiedzialny za gospodarkę w rządach SLD prof. Jerzy Hausner oraz b. minister finansów w gabinecie Kazimierza Marcinkiewicza prof. Paweł Wojciechowski.

Prof. Hausner za pozytywne uznał zmniejszenie poziomu ubóstwa wśród dzieci, do czego - jak przyznał - przyczynił się program 500+ (zastrzegł zarazem, że nie wpłynął na zwiększenie dzietności). Korzystna - jego zdaniem - jest także zmiana, która polega na tym, że po raz pierwszy wzrost gospodarczy w Polsce oparty został o konsumpcję.

"To, że nasz wzrost w dużo większym stopniu był ciągnięty przez konsumpcję krajową, przez popyt, uważam za rzecz korzystną, bo to odzwierciedlało m.in. to, że udało się bardzo wyraźnie obniżyć i utrzymać na niskim poziomie wskaźniki bezrobocia" - powiedział b. wicepremier w rządach Leszka Millera i Marka Belki. Zwrócił jednak uwagę, że zjawiskom tym towarzyszył spadek udziału inwestycji w dochodzie narodowym.

Prof. Wojciechowski zwrócił m.in. uwagę na złą strukturę wydatków w ostatnich latach; za mało - w jego ocenie - było wydatków rozwojowych, zbyt dużo społecznych. Jednocześnie - jak podkreślał - wydatki społeczne powinny mieć sens ekonomiczny, a u nas nie miały. Wydawaliśmy bowiem - jak przekonywał - mniej niż średnia unijna na zdrowie, a więcej np. na obronę.

Inaczej - według niego - można było wydawać środki z programu 500+. Jak mówił, mogło to być nawet 1000+, gdyby zastosowano kryterium dochodowe. Poza tym - zwracał uwagę ekonomista - 500+ nie spełniło oczekiwanego celu demograficznego. "W tym zakresie lepszy okazał się +Covid plus+" - dodał żartobliwie.

Wojciechowski ocenił ponadto, że w najbliższym czasie należy się spodziewać wzrostu ubóstwa wśród kobiet z powodu obniżenia wieku emerytalnego.

Rzeczniczka PiS: To straszenie Polaków

Rzeczniczka PiS, odnosząc się do tych informacji, nawiązała do poniedziałkowego komunikatu resortu finansów o tym, że Międzynarodowy Fundusz Walutowy zakończył przegląd gospodarki Polski za 2020 r. Resort podkreślił, że MFW dobrze ocenia rządowe działania antykryzysowe, potwierdza naszą zdolność fiskalną do dalszego wspierania firm i gospodarstw domowych i wzrostu wydatków na cele zdrowotne.

"Raport MFW jest jednoznaczny. Ocenia on pozytywnie stan polskiej gospodarki i reakcje rządu na pandemię" - mówiła PAP Czerwińska.

"PO, nie mając żadnego pomysłu, używa wciąż tych samych, wytartych już argumentów: straszenie Polaków. Nie pierwszy to raz, gdy uruchamia swoje autorytety, które mają uwiarygodnić ten nieprawdziwy obraz gospodarki i finansów państwa" - zaznaczyła.

Czerwińska podkreśliła, że "rząd PiS postawił na rozwój". "Pomimo stanu państwa po rządach PO udało się sprawnie przeprowadzić skuteczne reformy finansów publicznych oraz ograniczać zadłużenie państwa. Dziś możemy obserwować pozytywne efekty tych reform; jesteśmy przygotowani na dalsze działania i sukcesywny rozwój. Konsekwentnie realizujemy program, do którego się zobowiązaliśmy wobec Polaków" - zauważyła rzeczniczka PiS.

autorzy: Marta Rawicz, Piotr Śmiłowicz, Rafał Białkowski

Źródło:PAP
Tematy
Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Komentarze (33)

dodaj komentarz
wroniec
Dla folksdojczy z PO napewno :) Ile to można by było wynieść...
krrzysiek2
zaślepiony i prymitywny z ciebie człowiek. Zaczadzony pisem...
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
and00
Najwyższy czas wymienić te co dostali od Tuska, 12 lat dla laptopa to 2 epoki...
sloneczkodzg
3 × 276 mln zł- tyle ukradło obywatelom Amber Gold!
2 × 276 mln zł- o tyle przepłacono za Stadion Narodowy w czasach PO!
9 × 276 dni - tyle dłużej musiałyby pracować kobiety aby otrzymać emeryturę za czasów PO!
276 mld zł - wyłudzenie VAT za czasów PO! ( niezależna.pl )
dudapomoc
5x2 mld zł - tvp
1 mld zł - rowek w mierzei
300 mld zł - dziura vatowska za pis (wliczając 2 lata przed 2008)
200 mln zł - darowizny rydzykowskie
2 mld zł - pisowski GetBack

A jeszcze 2 lata złodziejstwa... Mam nadzieje na jakies rozliczenie, jakas ustawe depisyzacyjna - niewazne kto przejmie wladze, jak to zrobi
5x2 mld zł - tvp
1 mld zł - rowek w mierzei
300 mld zł - dziura vatowska za pis (wliczając 2 lata przed 2008)
200 mln zł - darowizny rydzykowskie
2 mld zł - pisowski GetBack

A jeszcze 2 lata złodziejstwa... Mam nadzieje na jakies rozliczenie, jakas ustawe depisyzacyjna - niewazne kto przejmie wladze, jak to zrobi ma moj glos.

Korzystajac z wizyty partyjniakow z niezalezna.pl - jak tam budżet bez deficytu AD2020?

meryt odpowiada dudapomoc
"Kiedyś był abonament i media publiczne utrzymywały się z niego, ale Donald Tusk zaczął nawoływać ludzi do jego niepłacenia i ludzie przestali płacić"

Inwestycja w infrastrukturę.

dziura VAT (gap); mld zł; VAT potencjalny, wpływy VAT,
10,8; 97; 86,2 2006
9,6; 107,4; 97,8 2007

18,8; 120,6; 101,
"Kiedyś był abonament i media publiczne utrzymywały się z niego, ale Donald Tusk zaczął nawoływać ludzi do jego niepłacenia i ludzie przestali płacić"

Inwestycja w infrastrukturę.

dziura VAT (gap); mld zł; VAT potencjalny, wpływy VAT,
10,8; 97; 86,2 2006
9,6; 107,4; 97,8 2007

18,8; 120,6; 101,9 2008

dziura VAT
10,8 2006
9,6 2007

18,8 2008
25,3 2009
25,2
30,0
40,1
40,4
38,8
39,6 2015
https://www.gov.pl/web/finanse/no-3-2019

GetBack
"W dniu 24 września 2012 spółka uzyskała zezwolenie KNF na zarządzanie wierzytelnościami funduszy sekurytyzacyjnych"
Wojciech Kwaśniak
2011–2017 zastępca przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego.


"Marszałek sejmu Grzegorz Schetyna próbuje zablokować decyzję Trybunału Konstytucyjnego w sprawie Komisji Majątkowej, zajmującej się zwrotem Kościołowi mienia utraconego w PRL – informuje TVP Info. Zdaniem posłów SLD, autorów wniosku do trybunału, marszałek chce zatuszować działanie Komisji i uniemożliwić samorządom ubieganie się o wielomilionowe odszkodowania od Skarbu Państwa. Poseł SLD Sławomir Kopcyński oskarża Schetynę "działając na zlecenie Episkopatu Polski"
znawca_wszystkiego
i dlatego mam popierać reżim pis?
meryt
W Hiszpanii jak jest, każdy widzi :)

"W Hiszpanii bezrobocie wśród młodych osób 3 razy wyższe niż średnia UE"
"44 proc. bezrobotnych nie przekroczyło 25 lat"

W Hiszpanii rządzi lewica :)

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki