REKLAMA

Stany obronią Europę? Rutte: USA absolutnie przyjdą nam z pomocą

2026-06-25 08:12
publikacja
2026-06-25 08:12

Sekretarz generalny NATO Mark Rutte powiedział w środę po spotkaniu z prezydentem USA Donaldem Trumpem, że jest absolutnie pewny, że Stany Zjednoczone przyjdą Europie z pomocą w razie ataku. Zaznaczył jednak konieczność przejęcia większej odpowiedzialności za obronę przez Europę.

Stany obronią Europę? Rutte: USA absolutnie przyjdą nam z pomocą
Stany obronią Europę? Rutte: USA absolutnie przyjdą nam z pomocą
fot. Michal Kosc / / FORUM

Rozmawiając z dziennikarzami przed Białym Domem, Rutte zapewniał, że odbył z prezydentem dobrą rozmowę. Zapytany, czy rozmawiał z Trumpem o ewentualnym wycofaniu wojsk USA z terytorium europejskiego i czy jest pewien, że Stany Zjednoczone obronią Europę w razie ataku, odparł: „Absolutnie. Tak”, odnosząc się do drugiej części pytania.

W kwestii potencjalnego przeglądu obecności USA w Europie Rutte powiązał temat z tzw. modelem sił NATO (NATO force model), tj. planami użycia konkretnych sił NATO w ramach pierwszej odpowiedzi na kryzys. USA ogłosiły wcześniej ograniczenie tych sił.

- Stany Zjednoczone muszą zajmować się także konfliktami w innych miejscach świata, a w razie zagrożenia militarnego oczywiście siły USA nie mogą być nadmiernie przeciążone. Chcą, żeby Europejczycy przejmowali więcej tych obowiązków - i Europejczycy to robią - powiedział. Dodał, że tak właśnie powinno być.

- 600 milionów ludzi żyje w Europie na terytorium NATO i broni się przed 140 milionami Rosjan. To trochę dziwne, że wciąż jesteśmy tak nadmiernie zależni od kraju oddalonego o osiem godzin lotu od Amsterdamu i Brukseli, czyli od Stanów Zjednoczonych - powiedział.

Zapytany o perspektywy stałej bazy USA w Polsce, Rutte odmówił komentarza, jednak przekonał, że USA nadal będą miały znaczącą obecność konwencjonalną w Europie.

- W najbliższych latach zobaczycie, że Europejczycy krok po kroku będą przejmować większą odpowiedzialność za obronę konwencjonalną. To jest to, co nazywam NATO 3.0 - Europa będzie się angażować mocniej, ale USA pozostaną głęboko zaangażowane zarówno w komponent nuklearny, jak i konwencjonalny - mówił.

Rutte odnosił się też do kontrowersji, jakie wywołał swoimi słowami we Włoszech, mówiąc we wtorkowym wywiadzie o tym, że z baz we Włoszech wyruszyło 500 lotów wspierających wojnę USA z Iranem.

- Może dlatego, że słyszeliście włoską reakcję na te słowa, nie będę zbytnio wdawał się w szczegóły dotyczące jednego kraju. Ale pełny obraz jest taki, że z Europy, oczywiście, wliczając Włochy, wyruszyło 4000 do 5000 lotów. I to nie jest NATO. To są umowy dwustronne między Stanami Zjednoczonymi a poszczególnymi państwami na całym świecie - mówił Rutte. - To pokazuje, że Europa jest jedną wielką platformą projekcji siły Stanów Zjednoczonych - zaznaczył.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

osk/ sp/

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (3)

dodaj komentarz
matheous
"Sekretarz generalny NATO Mark Rutte"

słowa tego człowieka nie mają żadnego znaczenia.
jego stanowisko powinno się nazywać Sekretarz USA w Nato, bo tylko powtarza to, co mu powiedzą w USA lub ewentualnie to, co mniejsze kraje NATO chcą usłyszeć.
Ta posada to kwintesencja fikcyjnego
"Sekretarz generalny NATO Mark Rutte"

słowa tego człowieka nie mają żadnego znaczenia.
jego stanowisko powinno się nazywać Sekretarz USA w Nato, bo tylko powtarza to, co mu powiedzą w USA lub ewentualnie to, co mniejsze kraje NATO chcą usłyszeć.
Ta posada to kwintesencja fikcyjnego stanowiska.
wjagus
Właśnie cichcem za plecami Izraela wycofali się z wojny, a Europa dalej wierzy w ich dobroduszną pomoc

Powiązane: USA kontra Unia Europejska

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki