Stać nas na więcej alkoholu i mniej papierosów [Wykres]

Polacy zarabiają coraz więcej, a stać ich na coraz mniej. Przynajmniej jeżeli chodzi o papierosy. Odwrotnie sprawa ma się natomiast z piwem, zaś wódka wyrasta na oazę cenowej stabilności.

(fot. thinkstock / Bankier.pl)

Planowana przez Prawo i Sprawiedliwość podwyżka akcyzy sprawi, że od 1 stycznia cena paczki papierosów wzrośnie o ponad 1 zł, zaś półlitrowe piwo podrożeje jedynie o 6 groszy. Jeżeli przyjmiemy, że GUS ma rację i przeciętna cena paczki papierosów w Polsce wynosi obecnie 14 zł, piwo natomiast kosztuje 3 zł, otrzymamy procentowe wzrosty cen o odpowiednio 7,14 proc. i 2 proc.

Dysproporcja tytoniowo-alkoholowa rzuca się w oczy również, gdy przyjrzymy się danym historycznym. Zbierane przez GUS ceny detaliczne rozmaitych produktów obejmują także kategorie objęte akcyzą. Historia ta jest całkiem długa, bo sięga początku 2006 r. Palacze z odpowiednim stażem pamiętają, że paczka papierosów kosztowała wówczas 5,5 zł. Butelka piwa z kolei kosztowała 2,6 zł.

Oznacza to, że wysokość przeciętnego wynagrodzenia brutto w sektorze przedsiębiorstw (2470 zł) odpowiadała cenie 450 paczek papierosów i 950 butelek piwa. Jak wyraźnie widać jednak na poniższym wykresie, w latach kolejnych średnia pensja wystarczała na coraz mniej tytoniu i coraz więcej alkoholu (przeliczenie orientacyjne, dla prawdziwego obrazu należałoby uwzględnić pensję netto). Z kolei według danych z października 2019 r. przeciętne wynagrodzenie (5213 zł) odpowiada 370 paczkom papierosów i 1743 butelkom piwa.

Niestety, w bazie GUS-u nie znajdziemy aktualizowanych co miesiąc cen wódki. Dane te figurują natomiast w rocznikach statystycznych. Jak wynika z szacunków GUS-u, cena półlitrowej butelki wódki w Polsce charakteryzuje się zadziwiającą stabilnością. Na koniec 2018 r. średnia jej cena wynosiła 24,47 zł i była jedynie o 2 zł (ok. proc.) wyższa niż 20 lat wcześniej. Dla porównania w tym samym czasie wynagrodzenia wzrosły o 262 proc., z 1345 zł do 4864 zł brutto. W efekcie za średnią pensję kupić możemy trzykrotnie więcej wódki niż w pod koniec XX wieku.

Po planowanym wzroście akcyzy pół litra wódki w sklepie zdrożeje o ok. 1,40 zł. Jeżeli sprzedawcy nie zejdą z marży, to oznaczać to będzie, że jej ceny osiągną najwyższy poziom w historii III RP. Oczywiście mowa o wartościach nominalnych, bo figurujące w danych GUS-u 25 zł w 2000 r. miało wyższą siłę nabywczą niż obecnie.

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
6 15 no_comment

Jak czytam te komentarze to zastanawiam się ile trzeba chlać żeby 6 groszy na piwie robiło różnicę?

! Odpowiedz
26 37 nostromo25

Gdy Niemcy wjechali czolgami na Ukraine, z przerazeniem odkryli ze pol litra wodki jest tam tansze od kurzego jajka. Tak Stalin oglupial narod, by trzymac go za morde.
Stabilnosc cen wodki w Polsce ani mnie dziwi, ani bawi.

! Odpowiedz
24 18 qaduq

To dobra wiadomość dla opozycji. Podnoszenie cen na alkohol, zwłaszcza zabawa z wódką to sprawdzony sposób na utratę władzy. Tą drogą poszedł car Mikołaj II, po wybuchu wojny wprowadzając prohibicję , sprawdził to z wiadomym skutkiem Gomułka i Jaruzelski, ale fenomenalne wyniki osiągnął Gorbaczow. Wprawdzie w Rosji zawsze była bariera , ograniczająca spożycie tego trunku. Jak mawiał Czapajew, morza wódki nie wypijesz, bo nie starczy ogórków na zakąskę. Jedynie w Ameryce udało się stworzyć sprawne struktury mafijne, które pchnęły życie w ten rozleniwiony po zdobyciu dzikiego zachodu kraj. Ekipie rządowej wypada życzyć rychłego wcielenia pomysłu w życie. Nadchodzące wybory prezydenta to wręcz idealnie pasujący moment. Powodzenia. Głosujmy na trzeźwo.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
14 26 grzegorzkubik

Konfederacja będzie rosła w siłę jak PIS będzie podwyższać podatki.

! Odpowiedz
8 25 nostromo25

I masz kolejny dowod, ze nalezy obnizac podatki.

! Odpowiedz
23 22 sel

Tamta komuna też podnosiła na początku ceny alkoholu i papierosów , a reszta potem sama rosła...Ciekawe jak długo da się mamić biedna większość lepszym życiem z podwyżkami cen i zasiłkami.dla wybranych komunistów ?.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 1,4% XI 2019

Znajdź profil