Podwyżka akcyzy trzy razy wyższa niż wcześniej zapowiadano

Rząd przyjął w czwartek, 14 listopada, nowelę ustawy akcyzowej zakładającą wzrost stawek o 10 proc. na alkohole i tytoń. Zakładane dodatkowe wpływy z tego tytułu w 2020 roku wyniosą 1,7 mld zł - podano na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

(fot. Daniel Dmitriew / FORUM)

"Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie zmian w ustawie (...) o podatku akcyzowym (...), których głównym celem jest realizacja działań w obszarze podatków. Projekt przewiduje indeksację stawek podatku akcyzowego na wyroby akcyzowe będące używkami, tj. alkohol etylowy, piwo, wino, wyroby winiarskie, wyroby pośrednie, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy i wyroby nowatorskie" - wyjaśniono w uzasadnieniu do projektu.

Jak podano, proponowana zmiana podwyższa stawki akcyzy na alkohol etylowy i wyroby tytoniowe o 10 proc. Zmiana ma wejść w życie 1 stycznia 2020 r. Z Oceny Skutków Regulacji wynika, że dzięki zmianie budżet zyska w przyszłym roku ok. 1,7 mld zł i po tyle samo w kolejnych latach. Dane te uwzględniają dodatkowe wpływy z akcyzy i VAT.

"Oczekiwany skutek budżetowy (łącznie 1 698,7 mln zł) obejmuje w 2020 r. ok. 552,9 mln zł w przypadku napojów alkoholowych, z wyłączeniem cydru i perry, oraz ok. 1 145,9 mln zł w przypadku wyrobów tytoniowych, suszu tytoniowego i wyrobów nowatorskich" - dodano.

W budżecie przyjętym we wrześniu, czyli przed wyborami, zakładano wzrost stawek akcyzy o 3 proc.

Rząd obliczył, że w przypadku przeniesienia przez podmioty obciążeń fiskalnych w zakresie podatku akcyzowego na konsumentów, prawdopodobny jest następujący wzrost cen wyrobów akcyzowych przy podwyżce stawki akcyzy w wysokości 10 proc. w roku 2020:

 • 0,5 litra wódki 40 proc. vol. - 1,40 zł
 • 0,5 litra piwa o zawartości 12 stopni Plato - 0,06 zł
 • 0,75 litra wina i napoju fermentowanego - 0,15 zł
 • 20 sztuk papierosów - 1,02 zł
 • 50 gramów tytoniu do palenia - 1,69 zł
 • cygaro o masie 10 g - 0,40 zł
 • 100 gramów suszu tytoniowego - 2,29 zł
 • 100 gramów wyrobu nowatorskiego - 3,38 zł.

W uzasadnieniu napisano, że ostatnia zmiana stawek akcyzy na alkohol etylowy i wyroby tytoniowe miała miejsce 1 stycznia 2014 r. i wynosiła odpowiednio 15 proc. i 5 proc. Z zakresu projektowanej indeksacji akcyzy na używki wyłączono cydr i perry o mocy nieprzekraczającej 5 proc. Jak zaznaczono, wyroby te pozostaną opodatkowane preferencyjną stawką podatku akcyzowego w wysokości 97 zł od 1 hektolitra gotowego wyrobu - "w celu rozwoju tego rynku i pośredniego wspierania produkcji sadowniczej, stanowiącej jeden z filarów polskiego rolnictwa".

Wyłączenie obejmuje także akcyzę na papierosy elektroniczne, na które do końca czerwca 2020 r. obowiązuje zerowa stawka akcyzy. Wyroby te będą opodatkowane efektywną stawką akcyzy od 1 lipca 2020 r.

Branża spirytusowa zaskoczona skalą podwyżki

Branża spirytusowa jest zaskoczona skalą planowanej podwyżki akcyzy na wyroby alkoholowe; nie była ona ani konsultowana, ani komunikowana - informuje prezes Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy (ZPPPS) Witold Włodarczyk. Ostrzegł przed wzrostem szarej strefy.

"Jesteśmy – zapewne tak, jak wszystkie branże – zaskoczeni skalą proponowanej podwyżki. Nie była ona ani konsultowana, ani nawet komunikowana – projekt zmiany ustawy został przyjęty bardzo szybko, w trybie obiegowym, co w przypadku tak ważnych ustaw, pociągających ze sobą finansowe konsekwencje dla gospodarki, jest trybem niecodziennym" - ocenił Włodarczyk.

Według niego podwyżka jest "pozornie równa", bowiem dotknie różnych producentów w różny sposób. Prezes zauważył, że z uzasadnienia projektu wynika, że taka sama ilość alkoholu etylowego zawarta w piwie będzie objęta około dwa razy mniejszą podwyżką, niż podobna ilość alkoholu zawarta w wódce albo whisky.

"Abstrahując od skali podwyżek i trybu ich procedowania – źle się stało, że rząd nie wykorzystał okazji do wprowadzania polityki równego traktowania wszystkich alkoholi. Należy także pamiętać, że duży wzrost akcyzy to realna groźba wzmocnienia szarej strefy – nie tylko przemytu, ale przede wszystkim wzrostu nielegalnej produkcji alkoholu z wykorzystaniem odkażanego spirytusu technicznego, co stanowi poważne zagrożenie dla życia i zdrowia nabywców takich wyrobów" - dodał Włodarczyk.

"Tu chodzi o zdrowie społeczeństwa"

Kwestie zdrowotne w społeczeństwie przemawiają za podwyższaniem cen alkoholu i papierosów - wynika z wypowiedzi rzecznika rządu Piotra Müllera.

"Jesteśmy w gronie czterech krajów UE, w których cena alkoholu jest najniższa. (...) Ile w Polsce sprzedaje się codziennie tzw. małpek? 3 mln dziennie. Średnia wieku się ostatnio nieco się skróciła - nie ukrywajmy, że też ze względu na alkohol i papierosy. W związku z tym to są też argumenty, które w politykach publicznych na całym świecie są poruszane i są argumentami za tym, by wprowadzać dodatkowe koszty w przypadku takich wyrobów" - powiedział Müller w piątek w Radiu Zet.

Nie jest tak, że podwyższając akcyzę na alkohol, chcemy tylko i wyłącznie osiągać dodatkowe wpływy do budżetu, chociaż one oczywiście będą. Chodzi też o to, żeby zmienić trochę strukturę spożycia tych napojów przez Polaków - mówił w piątek wicepremier Jacek Sasin.

"Akcyza nie tylko ma cel ściśle finansowy, ale również zakładamy, że będzie miała wpływ na zdrowotność naszego społeczeństwa. (...) również na zwiększenie długości życia" - wtóruje minister Kwieciński. 

autor: Marcin Musiał

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 18 1as

10 piw jasnych= ok. 0,5 l wódki (zaw. alk.)
10 piw *0,06 zł = 60 gr wyższa akcyza
0,5 l. wódki= 1,40 zł wyższa akcyza.
Uderzenie skierowane jest w gorzałę, opłaca się pić więcej piwa zamiast wódki.
Taki też zapewne jest zamysł.

! Odpowiedz
7 14 pawel_z_warszawy

Akcyza rośnie 10%,, to że Waldemar Pawlak w 1993 roku wprowadził różne stawki akcyzy, żaden kolejny rząd nie zmienił. Choć nie jestem zwolennikiem PiS-u, to uważam iż akcyza na alkohol i papierosy powinna iść w górę, a pieniądze przeznaczać na opiekę zdrowia. Choć czasem lubię się napić, to płacąc 24 gr więcej za 4-ro pak nie zbiednieję, więcej na reklamówki wydaję, aniżeli ta akcyza urośnie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
13 18 jacek-19

Czowieku (1as) co ty mi proponujesz ? Walniesz półlitry wsiadasz do auta i jedziesz jak czowiek . A jak walniesz twoje 10 pif to co 100 metrow stajesz i szczasz . Co to za jazda ?

! Odpowiedz
35 52 r4k

Niech zalegalizują marihuanę, będzie dodatkowy dochód do budżetu. Trzeba tylko ojca dyrektora przekonać ale ten dla kasy zrobi wszystko.

! Odpowiedz
18 11 pawel_z_warszawy

Na przykładzie Holandii wiem, że przez legalizację kwitnie tam czarny rynek. Każdy będzie wolał kupić sporo taniej od dealera, aniżeli opodatkowane w kofiku.

Dla mnie dobrze jest jak jest. Osoby które tym handlują niech trafiają na wiele lat do pierdla.

! Odpowiedz
3 4 sel

Jemu trawy i siana nie brakuje spoko.

! Odpowiedz
63 33 multibilioner

I bardzo dobrze !!!!! Fajki powinny kosztować 50 złotych paczka i wóda tak samo- 50 złotych pół litra- może wtedy społeczeństwo zaczęłoby sobie zdawać sprawę z tego,że chlejąc i jarając fajki nabijają kasę Państwu.Pomijam fakt szukania kasy na łatanie budżetu !!

! Odpowiedz
51 11 multibilioner

Widzę,że deficyt umysłowy,który nie zrozumiał tekstu -daje łapki w dół - dzizas,k... ja pi.... kto tu czyta bankiera !!!! - deficyt to chyba pochlebstwo :):):)

! Odpowiedz
15 58 marcin321

Jeśli myślicie, że te artykuły podrożeją tylko o tą wyliczoną kwotę to się mylicie. Będzie to dużo więcej bo nie sama akcyza kształtuje cenę.

! Odpowiedz
1 8 pawel_z_warszawy

Alkohol Etylowy ma akcyzę 57złł/litr , licząc iż w 0,5 litra masz 0,2 alkoholu to akcyza wynosi 1,14zł do tego widocznie redaktor doliczył Vat 23% i wyszło mu około 1,4zł czyli tyle ile więcej zabierze państwo.

W tym artykule wyliczone jest ile minimalnie urośnie cena, licząc iż koszty produkcji/transportu/marża sklepu nie urośnie.
Ale masz rację, sklepy i hurtownie mają marże %-towe, nie kwotowe, więc cena urośnie więcej aniżeli wysokość samych podatków.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

  Termin zapłaty miesięcznej kwoty podatku od nieruchomości przez osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

 • Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

  Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

 • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

  Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.