Średnia wysokość łapówki w Moskwie to już 2 mln rubli

Średnia wysokość łapówki w Moskwie wzrosła w 2016 roku ponad 2,5 razy i przekroczyła 2 mln rubli (ok. 33 tys. USD) - poinformował w czwartek szef stołecznej policji Oleg Baranow. Połowę mniej - 1 mln rubli - wynosiła średnia łapówka w regionie podmoskiewskim.

(fot. Russian Look / FORUM)

Z danych ogłoszonych przez policję wynika, że w regionie podmoskiewskim łapówki rosną w jeszcze szybszym tempie niż w stolicy. Ich średnia wartość wzrosła bowiem w 2016 roku 3,5 razy w porównaniu z rokiem 2015.

Stołeczna policja poinformowała, że w 2016 roku wykryto 17 proc. więcej przestępstw o charakterze korupcyjnym niż rok wcześniej. Więcej o 25 proc. było przestępstw związanych z wysokimi i bardzo wysokimi kwotami łapówek.

Najgłośniejszą w Rosji sprawą korupcyjną w zeszłym roku było zatrzymanie ministra gospodarki Aleksieja Ulukajewa, oskarżonego o przyjęcie 2 mln USD łapówki. Sensacją było również zatrzymanie pułkownika Dmitrija Zacharczenki z Głównego Zarządu Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Przeciwdziałania Korupcji MSW Rosji, w którego mieszkaniu, samochodzie i gabinecie znaleziono w gotówce równowartość około 130 mln USD.

W najnowszym raporcie organizacji Transparency International Rosja została oceniona pod względem poziomu korupcji na równi z Iranem, Kazachstanem, Nepalem i Ukrainą. Indeks Postrzegania Korupcji za rok 2016, opublikowany w środę, przyznał Rosji 27 punktów w skali, w której 0 pkt oznacza najwyższy, a 100 pkt - najniższy poziom korupcji. Miejsce Rosji w rankingu nie zmieniło się w ciągu roku.

Zdaniem komentatorów na ocenę Rosji w indeksie wpłynęła afera Panama Papers - ujawnionymi przez media informacjami o spółkach zarejestrowanych w rajach podatkowych. W materiałach tych mowa była o ponad 11 tysiącach firm związanych z Rosją i ponad 6 tysiącach osób fizycznych i prawnych z Rosji będących właścicielami i szefami tych spółek.

Własny raport dotyczący wysokości łapówek w Rosji ogłosiła we wrześniu zeszłego roku organizacja Czyste Ręce. Wzięła ona pod uwagę okres od września 2015 roku do końca sierpnia 2016 roku. Organizacja oceniła, że średnia wartość łapówki w kraju wynosiła w tym okresie 809 tys. rubli (obecnie - 13,2 tys. USD).

Moskwa zajmowała, według tych danych, pierwsze miejsce pod względem poziomu korupcji, na drugim miejscu znajdował się obwód moskiewski, na trzecim - obwód leningradzki.

Z kolei w roku 2015 policja moskiewska szacowała, że średnia łapówka w stolicy jest 3,5 razy wyższa od przeciętnej łapówki w kraju.

Z Moskwy Anna Wróbel

awl/ mmp/ mal/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 ~zenek

Trump bedzie rozliczal Ukraine za pomoc Obamy :) I co ? Gdzie KASA ?

http://www.realcleardefense.com/articles/2017/01/24/ukraines_problem_is_ukraine_110686.html

! Odpowiedz
0 4 ~zorra

130 mln USD w gotówce - co ten gość jeszcze robił w pracy ??? Aż niewiarygodne.

! Odpowiedz
1 5 ~student

A Polska na którym miejscu jest

! Odpowiedz
1 2 ~ajwaj

1.

! Odpowiedz
7 6 ~che

No, nareszcie najbardziej oczekiwana przez polskich inwestorów - wiadomość gospodarcza.
Czyżby lada moment miałyby być zniesione sankcje ?
Ten portal nie przestaje mnie zadziwiać.
A na marginesie, u nas to nazywa się darowizną lub po prostu- ofiarą.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,9% VII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 182,43 zł VII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil