Sprzedaż detaliczna już nie tak mocna

założyciel SpotData.pl

Sprzedaż detaliczna w Polsce w styczniu zachowała się bardzo podobnie do produkcji przemysłowej. Zanotowała całkiem solidny wzrost, który jednak nie zanegował krótkookresowego trendu spowolnienia. Sprzedaż wskazuje na stopniowe spowolnienie konsumpcji, choć oczywiście po samej sprzedaży nie można tego jednoznacznie wnioskować, ponieważ odpowiada ona tylko za część wydatków konsumentów.

W styczniu sprzedaż detaliczna wzrosła realnie o 5,2 proc. rok do roku wobec wzrostu o 3,9 proc. w grudniu. Pozornie widać poprawę. Jednak spojrzenie na średnią trzymiesięczną, którą prezentuję poniżej na wykresie, wskazuje wyraźnie na stopniowe osuwanie się dynamiki sprzedaży. I jednocześnie wskazuje to na ryzyko obniżenia dynamiki konsumpcji. Powoli mijają efekty dynamiczne hojnych programów polityki społecznej (500+, obniżenie wieku emerytalnego itd.) oraz wyraźnie hamuje napływ imigrantów.

Konsumpcja ogółem i sprzedaż detaliczna, zmiana w proc. rok do roku
Konsumpcja ogółem i sprzedaż detaliczna, zmiana w proc. rok do roku (SpotData)

Coś, co pozwala natomiast zachować spokój odnośnie prognoz konsumpcji, to wciąż bardzo dobre nastroje gospodarstw domowych, wspierane wysoką dynamiką realnych dochodów. Po wskaźnikach nastrojów publikowanych przez GUS i ośrodki badania opinii publicznej na razie nie widać, by Polacy odczuwali delikatne zmiany w cyklu koniunkturalnym w swoich kieszeniach i w swoich miejscach pracy.

Chcesz codziennie takie informacje na swoją skrzynkę? Zapisz się na newsletter SpotData.

Chcesz samodzielnie analizować dane ekonomiczne? Platforma SpotData to darmowy dostęp do ponad 40 tysięcy danych z polskiej i światowej gospodarki, które można analizować, przetwarzać i pobierać w formie wykresów i tabel do Excela. Sprawdź na: https://spotdata.pl/ogolna.

Ignacy Morawski

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
14 4 marxs

mi to imponuje Iluzjonista i Wybitny Propagandzista Pan Morawiecki najpierw puścił jako Prezes BZ WBK tysiące chciwych naiwniaków i naiwaniaczek w niespłacalne hipoteczne kredyty frankowe a teraz poszedł ostro do przodu i wpuścił w kanał juz nie tysiące ale miliony chciwych naiwniaków i naiwaniaczek w niespłacalne hipoteczne kredyty złotówkowe a katastrofalne załamanie cen nieruchomości już niebawem

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IV 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,9% III 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr 7,7% V 2019

Znajdź profil