REKLAMA

Sprzedawali gaz grzewczy jako LPG. Zatrzymano 11 osób

2019-12-03 06:50
publikacja
2019-12-03 06:50

Policjanci CBŚP przy wsparciu funkcjonariuszy z KWP w Łodzi i łódzkiej oraz śląskiej KAS rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, której członkowie wprowadzali do obrotu gaz grzewczy jako napędowy LPG, bez płacenia należnych opłat i podatków - powiedziała we wtorek PAP rzecznik CBŚP kom. Iwona Jurkiewicz. Podczas akcji, w której wzięło udział 260 funkcjonariuszy, zatrzymano 11 osób.

/ fot. tool2530 / Shutterstock
Według śledczych grupa mogła działać od kilku lat na terenie kilku województw. Jak poinformowała komisarz Iwona Jurkiewicz jej członkowie wprowadzali do obrotu, po konkurencyjnych cenach, gaz grzewczy jako gaz LPG do samochodów. "Nielegalne zmiany przeznaczenia gazu odbywały się bez odprowadzania należnego podatku VAT, akcyzowego i dochodowego oraz opłaty paliwowej" - podała policjantka.

Dodała, że sprzedaż gazu pomiędzy współpracującymi z grupą podmiotami, w tym stacjami LPG "najczęściej odbywała się bez faktur VAT, lub ilość zakupionego gazu jako paliwa LPG w dokumentacji była znacznie zaniżona".

Według wstępnych ustaleń funkcjonariuszy w ciągu pół roku Skarb Państwa mógł zostać uszczuplony o co najmniej 3,3 mln zł. "Trwają wyliczenia strat, jakie mógł ponieść Skarb Państwa w całym okresie działania grupy przestępczej" - powiedziała policjantka.

"Na podstawie zebranych informacji policjanci CBŚP przeprowadzili wspólne działania z funkcjonariuszami Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi i jednostek jej podległych oraz łódzką i śląską Krajową Administracją Skarbową na terenie woj. łódzkiego, mazowieckiego, wielkopolskiego i śląskiego" - podała Jurkiewicz.

W akcji, w której wzięło udział 260 funkcjonariuszy, zatrzymano 11 osób. "Przeszukano ponad 140 miejsc zamieszkania, użytkowania i siedzib podmiotów gospodarczych zabezpieczając dokumentację, komputery, nośniki danych i telefony, które są poddawane dokładnej analizie" - dodała policjantka.

Jak podała rzecznik Prokuratury Krajowej Ewa Bialik, podejrzani usłyszeli w Prokuraturze Okręgowej w Sieradzu zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz przestępstw karno-skarbowych. "Dodatkowo jedna osoba usłyszała zarzut kierowania tą grupą, za co grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności" - dodała.

Wskazała również, że siedmiu z zatrzymanych zostało decyzją sądu aresztowanych na trzy miesiące. "Wobec czterech podejrzanych tytułem środków zapobiegawczych prokurator zastosował dozór policji, zakaz opuszczania kraju i poręczenia majątkowe w kwotach od 12 do 20 tys. zł" - poinformowała Bialik.

Autor: Bartłomiej Figaj

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (4)

dodaj komentarz
geniusm
A co ma się nie dać? Przecież LPG na stacji i propan-butan z butli 11kg jest tą samą mieszanką gazów. Różnią się haraczem...
dziki_losos
No właśnie nie do końca - teoretycznie to te same gazy, ale spełniające inne normy, więc gaz opałowy może być np. mniej czysty. To z kolei może spowodować zabrudzenie i uszkodzenie układu wtryskowego. Te gazy podlegają innym badaniom przed wprowadzeniem do obrotu.

Patrz: artykuł "LPG − mieszanina propan-
No właśnie nie do końca - teoretycznie to te same gazy, ale spełniające inne normy, więc gaz opałowy może być np. mniej czysty. To z kolei może spowodować zabrudzenie i uszkodzenie układu wtryskowego. Te gazy podlegają innym badaniom przed wprowadzeniem do obrotu.

Patrz: artykuł "LPG − mieszanina propan-butan − aspekty normalizacyjne", Błaszkiewicz, Z. Rogowska, D., w miesięczniku Nafta-Gaz, R. 72, nr 11.
wlkp1982
Bardzo dobrze jechać z oszustami. Pozabierać majątki a jeśli nie wystarczy to do odrobienia przy zamiataniu ulic , pracach społecznych i pracy jako "Pan STOP" przy szkołach.

Powiązane: Paliwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki