REKLAMA

Spisałeś się? GUS sprawdzi, czy podałeś prawdziwe informacje

2021-09-22 06:43, akt.2021-09-22 08:23
publikacja
2021-09-22 06:43
aktualizacja
2021-09-22 08:23
Spisałeś się? GUS sprawdzi, czy podałeś prawdziwe informacje
Spisałeś się? GUS sprawdzi, czy podałeś prawdziwe informacje
fot. Mateusz Włodarczyk /

Prawie 90 proc. osób objętych spisem już wzięło w nim udział. Przed nami jednak najtrudniejsza końcówka - mówi w "Dzienniku Gazecie Prawnej" prezes GUS Dominik Rozkrut. Do tej pory zgłosiliśmy ok. 160 wniosków o ukaranie za odmowę udziału w nim - dodaje.

Na pytanie gazety, ile osób spisało się do tej pory w Narodowym Spisie Powszechnym (NSP), do zakończenia którego pozostało jeszcze nieco ponad tydzień, prezes GUS powiedział, że prawie 90 proc. "Jednak liczymy na to, że dużo osób spisze się w ostatnich dniach" - zastrzegł.

"Widzimy jednak znaczne przyśpieszenie liczby osób, które się spisują. I to przyśpieszenie będzie rosło, aż pewnie 30 września osiągnie apogeum" - wskazał.

Rozkrut ocenił, że przedłużenie spisu z trzech do sześciu miesięcy było "najlepszą decyzją, jaką mogliśmy podjąć". "Musieliśmy uwzględnić to, jak rozwija się sytuacja pandemiczna. Bez przedłużenia szalenie trudno byłoby nam przeprowadzić NSP" - przyznał.

Na pytanie, ile wniosków o nałożenie kar za odmowę udziału w spisie do tej pory zostało skierowanych na policję, szef GUS powiedział, że w skali kraju jest ich już ponad 160. Dodał, że ostatecznie o grzywnie i jej wysokości (maksymalnie 5 tys. zł) zdecyduje sąd. Zaznaczył jednak, że do tej pory żadna sprawa się nie zakończyła.

GUS może też sprawdzić, czy ankietowani podali prawdziwe informacje. Zrobi to jednak dopiero po skończeniu spisu. W przypadku, gdy po weryfikacji okaże się, że ankietowani skłamali, urząd będzie kierował zawiadomienia na policję. Jeśli pomyłka była zamierzona, to osoba może zostać pociągnięta do odpowiedzialności. - Miejmy jednak świadomość, że NSP jest realizowany na poziomie całej populacji Polski i dane w nim przekazane będą sprawdzane z innymi rejestrami i na tej podstawie korygowane - wyjaśnia prezes.

Rozkrut zapowiedział na łamach "DGP", że pierwsze, najbardziej ogólne wyniki spisu powszechnego zostaną ogłoszone na początku stycznia 2022 r. podczas kongresu demograficznego. "Będą one dotyczyły liczby ludności w Polsce, płci, wieku społeczeństw itd. Natomiast wszystkie zostaną opublikowane w ciągu dwóch lat" - powiedział szef GUS. (PAP)

pad/ robs/

Źródło:PAP
Tematy

To żabkość na rynku

17 000 zł przychodu gwarantowanego przez rok do 12 000 zł na rozwój biznesu tylko 5000 zł wkładu własnego w pełni wyposażony sklep

Komentarze (17)

dodaj komentarz
ncc1701d
Aj, czyli dodatkowy język używany w domu "koci" i identyfikacja z wolkańską grupą etniczną może się źle skończyć :/
warszawskiburak
Fake. 10 lat temu spisało się 20% ludzi pomimo o wiele większego zaangażowania państwa, a teraz niby 90%? Kto w to uwierzy?
damamad
Reklamy w radiu mówią, że nie ma możliwości powiązania danych ze spisu z konkretną osobą i że PESEL jest tylko do ustalenia czy ktoś się spisał czy nie.
Więc ktoś tu kłamie.
kenn
Po pierwsze nie mają szans sprawdzania, najwyżej wyrywkowo.

Po drugie, czemu bankier i inne media straszą Polaków byle g...

Po trzecie, dlaczego spis został w takim momencie wprowadzony, gdy podstawową kwestią jest podobno strach o zdrowie? (Czego nie widać wśród posłów w sejmie)

Po czwarte, czemu
Po pierwsze nie mają szans sprawdzania, najwyżej wyrywkowo.

Po drugie, czemu bankier i inne media straszą Polaków byle g...

Po trzecie, dlaczego spis został w takim momencie wprowadzony, gdy podstawową kwestią jest podobno strach o zdrowie? (Czego nie widać wśród posłów w sejmie)

Po czwarte, czemu lud kara się teraz za byle co? Jakiś nowy hitleryzm się wprowadza???

Po piąte, CZEMU ANOMIMOWY SPIS dla GUS jest NIEANONIMOWY??? I w dodatku karany???
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
daniel_1
Po co był ten spis jeżeli GUS ma dane wg, których będzie sprawdzał?
dzo_bajden
dane to ropa 21 wieku.
stąd taka determinacja rządu do ich pozyskania.
sprzedadzą je potem z zyskiem "zaufanym partnerom" na podstawie "uzasadnionego interesu"
samsza
Przecież spis się nie skończył, każdy może zmienić zdanie i jednak się spisać.
Z faktu, że już poszło 160 wniosków do sądu wynika, że konstrukcja kary jest taka, że nawet spisanie się przed nią nie chroni.
Kara jest po prostu za fakt odmowy ankietującemu.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
konjoo
Skoro GUS może sam sprawdzić i dotrzeć do prawdziwych danych, to po co w ogóle ten spis był przeprowadzany?

Powiązane: Narodowy Spis Powszechny 2021

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki