REKLAMA

Pierwsze wnioski o ukaranie za odmowę udziału w spisie powszechnym

2021-09-20 10:55
publikacja
2021-09-20 10:55
Pierwsze wnioski o ukaranie za odmowę udziału w spisie powszechnym
Pierwsze wnioski o ukaranie za odmowę udziału w spisie powszechnym
fot. Mateusz Włodarczyk / / FORUM

Za odłożenie słuchawki w trakcie rozmowy z rachmistrzem spisowym raczej nikt nie zostanie ukarany, ale za uporczywą i kategoryczną odmowę uczestnictwa w spisie - już tak. GUS zapowiada, że wobec tych, którzy nie przystąpią do Narodowego Spisu Powszechnego będzie składał wnioski o ukaranie. Pierwsze wnioski już są - alarmuje portal Prawo.pl.


„Trudno wytłumaczyć się, że nie brało się udziału w spisie, bo zabrakło czasu. Spis trwa pół roku. Można było się spisać przez internet, zadzwonić na infolinię, w urzędzie gminy czy w Urzędzie Statystycznym. Dodatkowo prowadzimy aktywne działania na zewnątrz. Przypominam, że spis kończy się 30 września” – mówi Elżbieta Łoś z Urzędu Statystycznego w Lublinie.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego do 15 września frekwencja spisowa nie jest najlepsza. Wyniosła ponad 80 proc., z czego około 40 procent stanowi obowiązkowy samospis internetowy. Teraz główny ciężar dogonienia odpowiednich wskaźników spadł na około 10 tysiącach rachmistrzów spisowych, wśród których są też pracownicy urzędów statystycznych.

Karolina Banaszek, rzecznik prasowy prezesa GUS przypomina, że zgodnie z sankcją zapisaną w ustawie o statystyce publicznej odmowa udziału w spisie zagrożona jest karą grzywny w wysokości do 5 tys. zł. Jeszcze surowszą odpowiedzialność może ponieść osoba, która poda fałszywe informacje. Według art. 56 ustawy jest to przestępstwo.

Komisarz Andrzej Fijołek, rzecznik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie informuje, że osoba, która spóźni się z podaniem swoich danych, może odpowiadać za wykroczenie, jeśli zaś ktoś odmówił udziału w spisie popełnia przestępstwo.

Jak poinformował GUS, do tej pory do policji przekazano ponad 100 zawiadomień związanych z naruszeniem przepisów ustawy o statystyce, czyli odmowy w nim udziału. „Wnioski do policji kierujemy wtedy, gdy ktoś odmawia udziału w spisie. Nam przecież zależy nie na karaniu, ale na tym, aby ludzie wzięli udział w spisie i wypełnili obowiązek” – mówi Karolina Banaszek, rzecznik prasowy prezesa GUS.

Wciąż można spisać się przez internet na stronie spis.gov.pl lub dzwoniąc na infolinię 22 279 99 99.

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Advertisement

Komentarze (21)

dodaj komentarz
anamabank
to ja tak w kwestii formalnej- komentarz z portalu prawo.pl spis w 2011 r- z czasów Tuska :

" Należy pamiętać przy tym, że za odmowę udzielenia odpowiedzi, bądź też udzielenie ich nieprecyzyjnych albo niezgodnych z prawdą grozić będzie kara grzywny (do 5 tys zł )
(....)Warto zaznaczyć, iż udzielane
to ja tak w kwestii formalnej- komentarz z portalu prawo.pl spis w 2011 r- z czasów Tuska :

" Należy pamiętać przy tym, że za odmowę udzielenia odpowiedzi, bądź też udzielenie ich nieprecyzyjnych albo niezgodnych z prawdą grozić będzie kara grzywny (do 5 tys zł )
(....)Warto zaznaczyć, iż udzielane odpowiedzi muszą dotyczyć stanu faktycznego z dnia 31 marca 2011 r. z godz. 24:00.

Jak podaje na swoich stronach internetowych Główny Urząd Statystyczny, zebrane dane mają na celu uaktualnienie informacji o liczbie ludności i jej terytorialnym rozmieszczeniu, strukturze demograficzno-społecznej i zawodowej, społeczno-ekonomicznej charakterystyce gospodarstw domowych i rodzin oraz zasobach i warunkach mieszkaniowych. Jest to warunek konieczny, by prawidłowo planować rozwój gospodarczy poszczególnych części kraju oraz należycie realizować politykę społeczną, a ponadto stanowi wypełnienie podjętych zobowiązań międzynarodowych (m.in. wobec ONZ, OECD i EUROSTAT).

Temat NSP 2011 nie jest też wolny od kontrowersji. Na forach internetowych, także na forum Serwisu Samorządowego WKP, można znaleźć mnóstwo wypowiedzi rachmistrzów niezadowolonych z wynagrodzenia oferowanego za pracę przy Spisie oraz funkcjonowanie przenośnych terminali (hand-heldów) służących do wypełniania ankiet. Opinie takie zaczęły się masowo pojawiać w trakcie trwania obchodu przedspisowego, który miał miejsce w pierwszej połowie marca. Bardzo ostrej krytyce poddano również zakres i formę, w jakiej odbywały się szkolenia dla przyszłych rachmistrzów. Sytuacji nie poprawia także niedawna afera związana z horrendalnymi wynagrodzeniami wypłacanymi pracownikom GUS...

Czytaj więcej na Prawo.pl:
https://www.prawo.pl/samorzad/rusza-narodowy-spis-powszechny-2011,78963.html"
januszbizensu
Za każdy bzdet w tym kraju straszą więzieniem, prawo do prywatności jest zapisane w konstytucji a jakaś śmieszna ustawa zakłada więzienie gdy ktoś nie chce swoimi prywatnym życiem dzielić się z urzędasami. Bajeczki o wolności i demokracji, ten system to zło i niewlonictwo a ludzie mają mniej wolności od zwierząt Za każdy bzdet w tym kraju straszą więzieniem, prawo do prywatności jest zapisane w konstytucji a jakaś śmieszna ustawa zakłada więzienie gdy ktoś nie chce swoimi prywatnym życiem dzielić się z urzędasami. Bajeczki o wolności i demokracji, ten system to zło i niewlonictwo a ludzie mają mniej wolności od zwierząt biegających po lasach.
3456
społeczeństwo jest bierne bezsilne , nie ma nikogo kto potrafi obudzić masy . za komuny to wybuchały strajki w całym kraju ,bo rząd podniósł mięsa o 20 groszy na 1 kg , teraz wszystko drożeje o 100% i cisza a to jeszcze nie koniec , rząd ,budżetówka podwyżki i to nie małe ,a roboli straszą po zakładach zwolnieniami społeczeństwo jest bierne bezsilne , nie ma nikogo kto potrafi obudzić masy . za komuny to wybuchały strajki w całym kraju ,bo rząd podniósł mięsa o 20 groszy na 1 kg , teraz wszystko drożeje o 100% i cisza a to jeszcze nie koniec , rząd ,budżetówka podwyżki i to nie małe ,a roboli straszą po zakładach zwolnieniami . i szczepieniem. ciekawe jak się skończy ten polsko amerykański ład .
luxferre
Zgadzam się. W zeszłym roku rząd zabił 120 000 ludzi wyłączając służbę zdrowia (ale pobierając dalej składki), a 150 000 ludzi doprowadził bezprawnie do bankructwa.
Nie było jednego wystrzału na wiejskiej, nie poleciał jeden koktajl mołotowa w stronę sejmu, choć w tak krótkim czasie narodu polskiego nie wyniszczono
Zgadzam się. W zeszłym roku rząd zabił 120 000 ludzi wyłączając służbę zdrowia (ale pobierając dalej składki), a 150 000 ludzi doprowadził bezprawnie do bankructwa.
Nie było jednego wystrzału na wiejskiej, nie poleciał jeden koktajl mołotowa w stronę sejmu, choć w tak krótkim czasie narodu polskiego nie wyniszczono tak bardzo od czasów Hitlera.
Jesteśmy wykastrowanym społeczeństwem, pozbawionym instynktu samozachowawczego. Można z nami zrobić wszystko, a my nawet nie zareagujemy.
qonradx
No, no 20% spoleczenstwa czyli jakies 5 milionów polaków razy 5 tys zł.... to się budżet zapełni! Będzie na podwyżki, deputaty, nagrody za wierną służbę i dla Lekarzy i nauczycieli coś skapnie! A jak ktoś nie zaplaci to przyjada smutni panowie policjanci i zatłuka pałami jak ukrainca na izbie wytrzezwien albo zaduszą No, no 20% spoleczenstwa czyli jakies 5 milionów polaków razy 5 tys zł.... to się budżet zapełni! Będzie na podwyżki, deputaty, nagrody za wierną służbę i dla Lekarzy i nauczycieli coś skapnie! A jak ktoś nie zaplaci to przyjada smutni panowie policjanci i zatłuka pałami jak ukrainca na izbie wytrzezwien albo zaduszą na chodniku przed domem!
newcommer
Narodowy Spis ustalenia orientacji seksualnej (musisz podać PESEL partnero lub osoby binarnej)
Czekam na kary finansowe za odmowę udziału w wyborach powszechnych. To byłby ostatnie wybory dla tej władzy i każdej kolejnej.
janiejacek
Innymi słowy, trzeba było odłożyć słuchawkę a nie dyskutować..
taki-ktos-jak-ja
Kara jest za odmowę. Ja tam czekam na razie i nikt nie przyszedł. Nie po to płacę na urzędasów, żeby się samospisywać. Jeszcze 2 tygodnie. Ciekawe czy przyjdą?
fortidude
Przez internet mi nie działa. Dzwonić nikt nie dzwonił. Pukać nie pukał :(

Próbowałem dzwonić - przez 15 minut cały czas 3 osoby przede mną.

No cóż, nie to nie :)
moravietz
A do mnie nikt nie dzwonil ani nikt nie pukal. Nawet nie mialem szansy odmo... znaczy dac sie spisac xD

Powiązane: Narodowy Spis Powszechny 2021

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki