REKLAMA

Spis powszechny niebawem się kończy. Kary za odmowę udziału

2021-09-13 16:06
publikacja
2021-09-13 16:06
Spis powszechny niebawem się kończy. Kary za odmowę udziału
Spis powszechny niebawem się kończy. Kary za odmowę udziału
fot. Anna Gawlik / / Shutterstock

Spis powszechny trwa do 30 września. Dlatego nie warto odkładać spisania się na ostatnią chwilę. Możesz się spisać przez internet na spis.gov.pl lub dzwoniąc na infolinię 22 279 99 99 - przypomina w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 rozpoczął się 1 kwietnia 2021 r. Spis odbywa się raz na 10 lat i dotyczy każdej osoby mieszkającej stale bądź czasowo na terenie Polski. Jest obowiązkowy.

Jak wyjaśnia GUS, spisowi podlegają "osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami na terenie Polski oraz osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania". Podlegają mu także "mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami".

Spis jest realizowany następującymi metodami: obowiązkowo, czyli właśnie metodą samospisu internetowego (CAWI) oraz uzupełniająco metodą wywiadu telefonicznego (CATI) oraz metodą wywiadu bezpośredniego (CAPI).

Zakres informacji zbieranych w spisie to m.in. charakterystyka demograficzna, aktywność ekonomiczna, poziom wykształcenia, migracje, charakterystyka etniczno-kulturowa, czy zasoby mieszkaniowe. W formularzu spisowym nie ma pytań dotyczących zarobków, dochodów czy stanu majątkowego. Dokładna lista pytań dostępna jest w dedykowanej zakładce na stronie spis.gov.pl.

Trzeba pamiętać także, że odmowa wzięcia w nim udziału w spisie wiąże się z karą w wysokości do 5 tys. zł, zaś podanie nieprawdziwych informacji grozi kara do dwóch lat pozbawienia wolności.

Autorka: Natalia Kamińska

Źródło:PAP
Tematy
​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Komentarze (19)

dodaj komentarz
iluminata
Ja nikomu nie odmówiłem po prostu nie brałem udziału ;)

Mośki z PiS mają taki problem z urzędu gminy dane pobrać?
gosc1313
To co zbudowały pisiory to już replika stalinizmu z lat 50-tych. Zaczynali z wysokiego "C", bajki, że zbudują potęgę gospodarczą, największe lotnisko, stocznie, nie wpuszczą żadnego uchodźcy. Same kłamstwa, nic nie zbudowali, a stworzyli państwo represyjne, gdzie za wyjście z domu w sylwestra była kara 30 To co zbudowały pisiory to już replika stalinizmu z lat 50-tych. Zaczynali z wysokiego "C", bajki, że zbudują potęgę gospodarczą, największe lotnisko, stocznie, nie wpuszczą żadnego uchodźcy. Same kłamstwa, nic nie zbudowali, a stworzyli państwo represyjne, gdzie za wyjście z domu w sylwestra była kara 30 tys., za odmowę spisu, który kiedyś być dobrowolny, teraz obowiązkowy, trzeba płacić kary, chcą wprowadzić PRZYMUS wstrzykiwania syfu, który jak pokazuje Izrael gówno działa (na początku września było tam już 20 tys. zakażonych, wczoraj 10 tys.!!!). Tak by the way jutro chcą procedować wprowadzony po cichu druk 1449 nowelizacji ustawy o PRZYMUSIE szczepień!
Oczywiście nowe łady, a w nich socjalizm i krojenie tych, którzy mogli by budować prosperitę kraju: przedsiębiorców i klasy średniej.
Same kary, przymusy i żadnego miejsca na WOLNOŚĆ!
W__________! ;-)
newcommer
Tytuł celowo kłamie. Kary są za odmowę. Takiego podejścia oczekuje od Pudelka, Fakt czy Super Express. Bankier kiedyś był od informowania teraz jest od kłamania. Wstyd!
qwertas
Kłamiesz! Fact check: był w 2011 roku.

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Narodowy_Spis_Powszechny_Ludności_i_Mieszkań_2011
potiomkin
Ci co się spisali nie mają żadnego dowodu, że się spisali a tym bardziej, co podali. GUS mobilizuje swoich pracowników na jesienną ofensywę (żadnych urlopów od października) aby łatać budżet. Na pocieszenie - nie będzie więzienia ani maksymalnych kar.
bankster-kreator
Internet mi ostatnio strasznie zrywa połączenie i nie mogę dokończyć tego spisu bo się strona przeładowuje, w telefonie mam zepsuty głośnik, strasznie trzeszczy. Jak dzwonili to mówię halo, halo, nic nie słyszę mam zepsuty głośnik. Po domach nikt nie chodził z gusu a bynajmniej nic o tym nie wiem bo jestem na wakacjach.Internet mi ostatnio strasznie zrywa połączenie i nie mogę dokończyć tego spisu bo się strona przeładowuje, w telefonie mam zepsuty głośnik, strasznie trzeszczy. Jak dzwonili to mówię halo, halo, nic nie słyszę mam zepsuty głośnik. Po domach nikt nie chodził z gusu a bynajmniej nic o tym nie wiem bo jestem na wakacjach. Ktoś mi odpowie co w takiej sytuacji ? Czy dostanę karę jak nie zdążę się spisać do końca września? Nie mam fizycznie możliwości jak? Taki pech... Taki przykładny ze mnie obywatel, nawet lubię tą nową komunę. Może rozdadzą jakieś bony na nowe telefony? Ostatnio rozdawali bony turystyczne, teraz pora na jakieś inne bony.
ameba1
Kara jest za odmowę. Nawet jak powiesz, że teraz nie możesz bo dziecko płacze, przyjdźcie jutro, a jutro będziesz w tym czasie na zakupach, to nie jest to odmowa. Ja jak usłyszałem o spisie i oczywiście o KARACH! bo przecież obecny rząd tylko karać potrafi za wszystko, to sprawdziłem jak to wygląda od strony prawnej.Kara jest za odmowę. Nawet jak powiesz, że teraz nie możesz bo dziecko płacze, przyjdźcie jutro, a jutro będziesz w tym czasie na zakupach, to nie jest to odmowa. Ja jak usłyszałem o spisie i oczywiście o KARACH! bo przecież obecny rząd tylko karać potrafi za wszystko, to sprawdziłem jak to wygląda od strony prawnej. Okazało się, że oni sobie gadają jedno, a faktyczne prawo zupełnie inaczej sprawę przedstawia. Także tak to wygląda. Obecna władza tak bardzo kłamie, że na każdym kroku trzeba ich sprawdzać... ehh
makler37
Kara jest za odmowę, a nie brak udziału. Ale co tam, będzie lepiej klikalne, nie ?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Narodowy Spis Powszechny 2021

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki