REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Spadkowa sesja na zakończenie wzrostowego tygodnia

2022-01-14 17:33
publikacja
2022-01-14 17:33
Spadkowa sesja na zakończenie wzrostowego tygodnia
Spadkowa sesja na zakończenie wzrostowego tygodnia
fot. Krystian Maj / / FORUM

Na parkiecie w Warszawie, podobnie jak na rynkach europejskich, nastąpiło cofnięcie indeksów i realizacja części zysków.

Ostatnia sesja tygodnia może być typowym dniem z serii risk off dla wielu inwestorów. Inflacyjny pożar, w którego gaszenie oprócz banków centralnych, zaangażowali się również politycy, może przez weekend przynieść kolejne zarzewie pomysłów, wobec których część kapitału woli stać z boku.

Słaba sesja na rynkach w Azji, zniżkujące indeksy na większości parkietów w Europie oraz negatywne otwarcie notowań w USA przełożyły się na handel w Warszawie, wobec czego WIG20 spadł o 1,02 proc. i zszedł poniżej 2 400 pkt. Bilans tygodnia, mimo to jest pozytywny, bowiem indeks zyskał 3 proc. WIG w piątek stracił 0,93 proc. i jest na poziomie 72 563 pkt. tym samym oddala się od strefy ataku na historyczny szczyt z listopada. mWIG40 był niżej o 0,87 proc., a sWIG80 o 0,7  proc. Razem dało to spadek na WIG140 o 0,95 proc. Obroty wyniosły 1,29 mld zł, z czego 1,08 mld przypadło na WIG20.

Bankier.pl

Branżowo na plus skończyły chemia (0,7 proc.), energia (0,29 proc.) i paliwa (0,14 proc.). Pozostałe 11 indeksów sektorowych spadło, a więcej oddały media (-2,23 proc.), branża spożywcza (-2,03 proc.) oraz motoryzacja (-1,9 proc.).

Najwięcej podczas piątkowych notowań wśród największych spółek oddał PKO BP (-2,59 proc.). Wczoraj Urząd Patentowy RP poinformował o zarejestrowaniu zanku i logo kryptowaluty PLCOIN– projektu za którym stoi bank.

Po kilku seriach wzrostów nastąpiła korekta na kursie Allegro (-1,74 proc.) Spółka poinformowała wczoraj o spełnieniu się kolejnego warunku zawieszającego w transakcji nabycia Grupy Mall. Tym razem zgodę na przejęcie wydał Komitet Antymonopolowy Ukrainy.

Traciły akcje PGNiG (-2,14 proc.), a spółka poinformowała o obniżeniu cen gazu dla klientów biznesowych o 25 proc.

Pierwszą piątkę spadających uzupełniły Mercator (-1,7 proc.) i Cyfrowy Polsat (-1,47 proc.).

Słaby sentyment był na akcjach spółek górniczych: KGHM (-0,92 proc.), JSW (-0,97 proc.). Do spadków dołączyły się pozostałe banki oraz detaliści: LPP (-0,6 proc.), CCC (-0,54 porc.) oraz Dino (-1,28 poc.)

W sumie zniżkowało 15 spółek, a tylko 4 zaliczyły wzrosty, bez zmiany na akcjach  informatycznego Asseco. We wzrostach uczestniczyły paliwowe PKN Orlen (0,88 proc.), Lotos (1,33 proc.) oraz spółki energetyczne PGE (0,7 proc.) oraz Tauron (0,82 proc.). Wokół PGE wciąż wisi widmo nierozwiązanego sporu z Czechami o kopalnię w Turowie. UE wezwała Polskę do uregulowania naliczonych kar (500 tys. euro dziennie).

W mWIG40 na większości spółek przeważały spadki. Ich liderem był przede wszystkim mBank (-4,21 proc.)

Mabion podał, że rozszerza współpracę z Novavax o produkcję banków komórkowych, ale kurs spadł o 2,2 proc.

Kernel (-2,56 proc.) dalej traci ze względu na ryzyko większego konfliktu zbrojnego, o którym coraz wyraźniej zaczynają mówić politycy USA i NATO po zakończonych rozmowach z mijającego tygodnia.

W gronie niewielu rosnących spółek były Develia (1,62 proc.), Pepco (1,59 proc.) czy Ciech (1,15 proc.). W sumie tylko 9 spółek zdołało się wspiąć wyżej, a Benefit, Comarch i Handlowy utrzymały ceny z wczoraj.

Na małych spółkach widoczna była reakcja na najnowsze komunikaty od Rafako (3,12 proc.), które poinformowało o aneksie do umowy z JSW Koks na budowę elektrociepłowni w Radlinie oraz CIGames (3,14 proc.), który podał szacunkowe przychody za 2021 r.

Najwięcej jednak zyskał węglowy Bumech (8,02 proc.), który odwrotnie od innych przedstawicieli branży takich jak Bogdanka (-0,28 porc.) czy CoalEnergy (-7,47 proc.) piątkową sesję zamknął solidnym wzrostem.

Popyt pokazał się na akcjach Cavatiny (10,81 proc.), czym deweloper wyróżnił się na tle sektora, gdzie większość spółek traciła. Spółka nie podała też żadnych nowych informacji w systemie ESPI.

Tracił za to Wielton (-3,02 proc.), którego kurs ma za sobą udany tydzień po tym jak spółka podała informację o ilości zarejestrowanych przyczep i wzroście udziału w rynku.  Kolejny dzień traci Astarta (-2,42 proc.), ukraiński producent z sektora rolno-spożywczego podobnie jak Kernel i inne spółki z WIG-Ukraina wrażliwie reagują na ryzyko militarnej inwazji Rosji na Ukrainę.

Ciekawie było podczas drugiego debiutu w tym roku na rynku NewConnect. Kurs akcji spółki Eco5Tech, wycenianej na nieco ponad 2,3 mln zł wzrósł o 123,26 proc. Jednak przez większość dnia handel na akcjach był zawieszony, a ostatnią transakcję zawarto zaraz po otworzeniu notowań po godz. 11.00

MKu

Źródło:
Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
bartek_kaboom
Widzieliście WIG-BANKI jest w piku, tylko patrzeć jak balon strzeli i zostaniecie się na kilka lat z przewartościowanymi akcjami.
Największe balony to Millenium, mBank i totalny MEGA balon Alior. Ciekawe czy ten ostatni znowu miał stratę, bo za 2020 rok miał i to przy darmowym kapitale !!! Bank miał za free kasę a i
Widzieliście WIG-BANKI jest w piku, tylko patrzeć jak balon strzeli i zostaniecie się na kilka lat z przewartościowanymi akcjami.
Największe balony to Millenium, mBank i totalny MEGA balon Alior. Ciekawe czy ten ostatni znowu miał stratę, bo za 2020 rok miał i to przy darmowym kapitale !!! Bank miał za free kasę a i tak miał stratę, co za balon.

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki