REKLAMA
WEBINAR

Cyfrowa waluta od PKO BP? PLCOIN zarejestrowany

Michał Kubicki2022-01-14 10:47redaktor Bankier.pl
publikacja
2022-01-14 10:47

Rejestracja dotyczy znaku towarowego kryptowaluty PLCOIN. Ma ona swoją oficjalną nazwę i logo. Projekt jest przedsięwzięciem PKO BP, który od lat jest liderem cyfryzacji usług bankowych.

Cyfrowa waluta od PKO BP? PLCOIN zarejestrowany
Cyfrowa waluta od PKO BP? PLCOIN zarejestrowany
fot. Andrzej Bogacz / / FORUM

Chyba nie ma odwrotu od drogi upowszechnienia cyfrowych walut w publicznym obiegu. Ubiegłoroczny szał na krytopwalutach i gwałtowne kilkusetprocentowe (a nawet kilkutysięczne) wzrosty wyniosły w listopadzie 2021 r. kapitalizację globalnego rynku kryptowalut do ponad 3 bilionów dolarów, kiedy bitcoin i ethereum osiągały rekordowe szczyty.

Kryptowalutowa moda

Zwolennicy bitcoina (BTC) od dawna reklamują tę kryptowalutę jako "cyfrowe złoto" i zabezpieczenie przed inflacją. Salwador już ogłosił bitcoina prawnym środkiem płatniczym, swego czasu Elon Musk oświadczył, że za Teslę można płacić BTC, a na giełdach pojawiły się firmy zaangażowane w obsługę rynku oraz fundusze dające ekspozycję na rynek kryptowalut. 

Rewolucja technologiczna, która stoi za bitcoinem i spółką nie jest obojętna największym rozgrywającym na rynkach finansowych, czyli bankom centralnym. O chińskim cyfrowym juanie mówi się, że może być kolejnym narzędziem kontroli konsumpcji chińskiego społeczeństwa. Cyfrowego dolara przewiduje, ale bez pośpiechu Jerome Powell. Europejski Bank Centralny wobec światowych trendów też nie stoi z boku, tylko „idzie do przodu” - jak powiedziała jego prezes Christine Lagarde.

Cyfrowy złoty, a może PLCOIN?

Prace nad cyfrowym złotym przyspieszają w Narodowym Banku Polskim, to jednak PKO BP zdaje się wychodzić przed szereg i jako jeden z liderów bankowości elektronicznej w Polsce zgłosił do Urzędu Patentowego nazwę i logo kryptowaluty PLCOIN.

Od dwóch lat bank i Politechnika Warszawska badają możliwości emisji i obrotu tokenami oraz oferowania usług wykorzystujących smart kontrakty, dzięki dofinansowaniu z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na kwotę 6 mln zł.

Sam urząd ogłosił w czwartek, 13 stycznia, na Facebooku, że zarejestrował zgłoszone znaki i jak sam napisał w komunikacie „coraz więcej czynności może być zarządzane w tańszy, efektywniejszy, zdecentralizowany i bezpieczniejszy sposób za pomocą protokołu blockchain”. Przytacza też przykład choćby tokenów NFT, które oparte na tej samej technologii zawojowały świat w 2021 r. Na marginesie, świadomie lub nie, od jakiegość czasu korzystamy z niej wszyscy, bo czy paszporty covidowe i przypisane do nich kody QR nie są unikatowymi cyfrowymi identyfikatorami?

PKO BP liderem a kurs pnie się do góry

Jeszcze niedawno kryptowaluty postrzegane były jako fanaberia, dziś są ważnym tematem rozmów w największych gospodarkach świata. Na blockchainowym gruncie wyrastają fundamentalne systemy i biznes, a rządy i banki (także centralne) starają się regulować rynek walutowy i uczestniczyć w tej rewolucji technologicznej podaje komunikat Urzędu Patentowego.

To nie pierwszy przypadek działań wyprzedzających ze strony Banku. W 2018 roku „Dziennik Gazeta Prawna” donosił, że PKO BP zarejstrowało pięć znaków towarowych kojarzących się z kryptowalutami: PL coin, Poland coin, Pol coin, Pole coin oraz Pola coin. Wtedy biuro prasowe banku cytowane przez dziennik napisało, że chodzi o marketing i że bank nie chce dać się zaskoczyć zmieniającej się rzeczywistości.

W międzyczasie na fali minihossy trwającej od grudnia na GPW, a zwłaszcza na bankach, akcje największego kredytodawcy w kraju zyskują na wartości. Od grudniowego okresowego minimum kurs poszedł w górę o prawie 24 proc. w 4 tygodnie. Napędzany inflacyjnymi obawami i prognozami wyższych stóp procentowych w ostatnich dniach wspina się najwyżej od lata 2008 roku. Po otwarciu czwartkowych notowań akcje kosztowały 50,44 zł za sztukę. Tym samym kapitalizacja przekroczyła 63 mld zł - najwięcej na GPW. Po zaliczeniu historycznego wyniku, kurs zaczął tracić. Około godziny 12.00 kurs był niżej o ponad 2 proc. od wczorajszego zamknięcia.

Bankier.pl
Źródło:
Michał Kubicki
Michał Kubicki
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki Bankier.pl. Absolwent finansów i rachunkowości na UMCS w Lublinie. W czasie studiów zainteresował się giełdą i rynkami finansowymi, które to zainteresowania rozwinął na SGH w Warszawie na kierunku Bankowość Inwestycyjna. Na co dzień obserwuje notowania warszawskiej giełdy, by przekazać czytelnikom portalu najważniejsze informacje z parkietu oraz przybliżyć istotne wiadomości ze spółek. tel.728 927 242

Tematy
Teraz BMW X3 już za 1400 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Teraz BMW X3 już za 1400 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Komentarze (12)

dodaj komentarz
siema123
Nienawidzę tej firmy za zniszczenie inteligo, niby są tacy pro internetowi a muszę zlikwidować konta w inteligo po 20 latach, nigdy więcej polskiego banku, potrafią tylko niszczyć.
broiniac
Mają rewelacyjne iPKO, to po co utrzymywać drugie rozwiązanie? Decyzja czysto biznesowa.
Inteligo swoje zrobiło, kawał pięknej historii.
msp
Tal się przewala kasę na projekty!

Lepiej było przygotwać program wsparcia osadnictwa na Marsie !


Sama nazwa jest …owa okrutnie
itso_sprzezenie
największy polski bank zdradza złotego !
itso_sprzezenie
nbp nie widzi problemu :D
innowierca
Bankier, technologia block chain, krypto waluty zmieniaja swiat, a wy nawet dzialu krypto na portalu nie macie. Dlaczego :) :)??. Przeciez DeFi powstaly dzieki bankom, a raczej ich nieskonczonej pazernosci :) bo juz pare ladnych lat wstecz banki wpadly na diabelski pomysl(ktory zrealizowaly:) :) ze nie beda potrzebowac pieniedzy Bankier, technologia block chain, krypto waluty zmieniaja swiat, a wy nawet dzialu krypto na portalu nie macie. Dlaczego :) :)??. Przeciez DeFi powstaly dzieki bankom, a raczej ich nieskonczonej pazernosci :) bo juz pare ladnych lat wstecz banki wpadly na diabelski pomysl(ktory zrealizowaly:) :) ze nie beda potrzebowac pieniedzy klienta(oplaty za przechowywanie gotowki) a jego samego, likwidujac gotowke, ubezwlasnowolnia finansowo.
dziki_losos
> tańszy, efektywniejszy, zdecentralizowany i bezpieczniejszy sposób za pomocą protokołu blockchain

Blockchain nie jest ani bardziej efektywny, ani bezpieczniejszy. Ten prawdopodobnie będzie też scentralizowany, mając jednego emitenta. Pic na wodę, skok na kasę.

A co do akapitu tym, że korzystamy wszyscy z NFT -
> tańszy, efektywniejszy, zdecentralizowany i bezpieczniejszy sposób za pomocą protokołu blockchain

Blockchain nie jest ani bardziej efektywny, ani bezpieczniejszy. Ten prawdopodobnie będzie też scentralizowany, mając jednego emitenta. Pic na wodę, skok na kasę.

A co do akapitu tym, że korzystamy wszyscy z NFT - brak słów. Nie, nie każdy unikatowy identyfikator to NFT. Ludzie chyba powariowali, że piszą takie głupoty.
hfjdj
A no to prześlij pieniądze na koniec świata i zobacz ile to trwało i kosztowało baranq.
nonnn
Elon zaakceptowal na platnosc tylko DOGECOINA https://www.forbes.com/sites/roberthart/2022/01/14/dogecoin-soars-after-elon-musk-says-it-can-be-used-to-buy-tesla-merch/?sh=5b30da117e7d klasycne CRYPTOWALUTY nie sa podpiete pod drukarke wiec nie wiem na co chce liczyc taki PLCOIN???
_matiz_
Niewolnictwo ,inwigilacja ,a to wszystko przy akompaniamencie oklasków ciemnoty.

Powiązane: Kryptowaluty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki