REKLAMA

Müller: Jesteśmy w stanie ponieść koszt obrony Turowa

2022-01-13 19:47
publikacja
2022-01-13 19:47
Müller: Jesteśmy w stanie ponieść koszt obrony Turowa
Müller: Jesteśmy w stanie ponieść koszt obrony Turowa
/ Kancelaria Premiera RP

Jeżeli KE będzie chciała ostatecznie, w sposób naszym zdaniem niezgodny z prawem UE, potrącić nam środki przekazywane do budżetu, to jesteśmy w stanie ponieść ten koszt - zadeklarował w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller. Skomentował w ten sposób ponaglenia KE ws. zapłaty kar za działalność kopalni Turów.

Komisja Europejska poinformowała w czwartek na konferencji prasowej, że wysłała do Polski dwa wezwania do zapłaty kar dotyczących kopalni Turów i jak dotąd nie otrzymała pieniędzy. Rzecznik KE Balazs Ujvari przekazał, że zgodnie z procedurą jeśli nie otrzyma pieniędzy, potrąci środki z funduszy należnych z budżetu UE. 20 września Trybunał Sprawiedliwości UE nałożył na Polskę karę 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środka tymczasowego i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni.

Rzecznik rządu Piotr Müller, komentując stanowisko KE, podkreślił, iż rząd "zasadniczo nie zgadza się" z decyzją TSUE o nałożeniu kary na nasz kraj, ponieważ - jak ocenił - "wykracza poza kompetencje UE".

"W związku z tym, to, co możemy robić, to czekać na działania Komisji Europejskiej w tym zakresie. Jeżeli Komisja Europejska będzie chciała ostatecznie, w sposób naszym zdaniem niezgodny z przepisami prawa unijnego potrącić te środki z tych środków, które są przekazywane do budżetu polskiego, to oczywiście zawsze może tak zrobić, natomiast bezpieczeństwo Polaków pod kątem energetycznym jest dla nas najważniejsze" - oświadczył Müller.

Dodał, że rząd "jest w stanie ponieść koszt, który zabezpieczy polskie rodziny przed wyłączeniem energii elektrycznej dla kilku milionów ludzi".

Kopalnia i elektrownia Turów należą do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, będącej częścią PGE Polskiej Grupy Energetycznej. Kara nałożona przez TSUE na Polskę to efekt sporu naszego kraju z Czechami o działalność Turowa. Pod koniec lutego 2021 r. Czechy wniosły do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) skargę przeciwko Polsce w sprawie rozbudowy kopalni. Domagały się jednocześnie zastosowania tzw. środka tymczasowego, czyli nakazu wstrzymania wydobycia. Strona czeska uważa, że rozbudowa kopalni zagraża dostępowi mieszkańców Liberca do wody; skarżą się oni także na hałas i pył związany z eksploatacją węgla brunatnego. Polski rząd do nakazu wstrzymania wydobycia się nie zastosował. (PAP)

autor: Marta Rawicz

mkr/ mrr/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze oferty oszczędnościowe na pół roku - maj 2022. Lider z lokatą na 5,5%

Najlepsze oferty oszczędnościowe na pół roku - maj 2022. Lider z lokatą na 5,5%

Komentarze (16)

dodaj komentarz
pyton112
Proste tyle ile nam nie wypłacą tyle potrącimy przy wpłacie składki!!
pstrzezek
Czyli mówisz że polskie społeczeństwo poniesie tego konsekwencje ale to są koszty które jesteście w stanie przyjąć ;)))) Piękne
ddaamm
Kto jest w stanie, bo ja podatnik już nie jestem :D
Muller sam zapłaci? :D
nasch_tschalnik
Ze swoich pieniędzy zapłacicie? Sprzedacie swe nieruchy? Zlikwidujcie swe konta w euro?
kryzysio
"Zapewne wielu z was zginie, ale jest to poświęcenie, na które jestem gotów!"
ddaamm
Lubię forum bankiera (art mniej), myśle podobnie ;)
Tez mi się to zdanie ze shreka skojarzyło ;)

Logicznie:
Opcja 1: Motłoch zapłaci i utrzymamy Turow.
Opcja 2: Motłoch zapłaci i nie utrzymamy Turowa.

Prowizja zawsze będzie, a koszt ponosi motłoch xD
podatnik-
Nie widzę przeszkód: prezes sprzedaje dwie wieże i płaci, żona premiera ma parę groszy po sprzedaniu działki niech zapłaci lub w ostateczności zbiórka na posiedzeniu rządu funkcjonariuszu Müller.
forfun
to my jełopie za to płacimy wy do tego nic nie dokładacie i my nie jesteśmy chętni tak szastać forsą na lewo i prawo.
was trzeba usunąć na smietnik bo tam wasze miejsce.
jesteście tępi i zadufani.
adam.1983
A jak wyłączą elektrownie to kto zapłaci ? tak czy inaczej obywatele w takiej czy innej formie.
forfun odpowiada adam.1983
bo tu trzeba się było już dawno dogadać a nie iść w zaparte tak by jej właśnie nie wyłączać

Powiązane: Kopalnia Turów - spór Polski i Czech

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki