REKLAMA

Szef NATO: Istnieje realne ryzyko nowego konfliktu zbrojnego

2022-01-12 14:52, akt.2022-01-12 18:08
publikacja
2022-01-12 14:52
aktualizacja
2022-01-12 18:08
Szef NATO: Istnieje realne ryzyko nowego konfliktu zbrojnego
Szef NATO: Istnieje realne ryzyko nowego konfliktu zbrojnego
/ Twitter

Istnieją różnice zdań między Rosją a NATO w kwestii Ukrainy i nie będą one łatwe do przełamania – poinformował w środę szef NATO Jens Stoltenberg po posiedzeniu Rady NATO-Rosja w Brukseli.

„Istnieją znaczące różnice między NATO a Rosją” – podkreślił na konferencji po rozmowach w kwaterze głównej NATO.

„Nasze różnice nie będą łatwe do zniwelowania, ale to pozytywny znak, że wszyscy sojusznicy NATO i Rosja zasiedli przy tym samym stole i zajęli się merytorycznymi tematami” - wskazał.

Stoltenberg podkreślił, że NATO potwierdziło swoją politykę otwartych drzwi. Poinformował również, że Rosja nie ma prawa weta w sprawie tego, czy Ukraina może zostać członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego. Przekazał też, że sojusznicy NATO wezwali Rosję do deeskalacji sytuacji na Ukrainie.

Szef NATO Jens Stoltenberg poinformował na konferencji w Brukseli, że sojusznicy NATO wezwali Rosję do wycofania swoich sił wojskowych z Gruzji, Mołdawii i Ukrainy.

Podkreślił, że NATO stoi na stanowisku, że „nie będzie kompromisów w sprawie podstawowych zasad”. Wskazał też, że koncepcja, iż rozszerzenie NATO jest działaniem agresywnym, jest całkowicie nieprawdziwa.

Szef NATO przekazał też, że zaproponował Rosji kolejne spotkania w tej sprawie, a Rosja odpowiedziała, że nie jest na to gotowa.

„NATO dało jasno do zrozumienia, że jesteśmy gotowi zaplanować serię spotkań dotyczących szerokiego zakresu różnych tematów, w tym pocisków i wzajemnej weryfikacji limitów pocisków w Europie. (...) Strona rosyjska dawała do zrozumienia, że nie jest na to gotowa" – powiedział po spotkaniu.

Wskazał jednocześnie, że obie strony przeprowadziły "otwartą dyskusję" na wiele tematów, a spotkanie było przydatne.

NATO może skierować dodatkowe wojska na terytorium wschodnich sojuszników, jeśli Rosja ponownie użyje siły przeciwko Ukrainie - powiedział sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg.

"Jeżeli Rosja po raz kolejny użyje siły przeciwko Ukrainie i dalej będzie najeżdżać Ukrainę, musimy poważnie zastanowić się nad potrzebą dalszego zwiększenia naszej obecności we wschodniej części sojuszu” – powiedział Stoltenberg w Brukseli po spotkaniu NATO-Rosja.

Stwierdził, że istnieje realne ryzyko nowego konfliktu zbrojnego i dodał, że NATO „zrobi wszystko, aby zapobiec” takiemu scenariuszowi.

USA i sojusznicy z NATO wspólnie odrzucili główne rosyjskie propozycje dotyczące bezpieczeństwa - poinformowała w środę w Brukseli wiceszefowa dyplomacji USA Wendy Sherman po zakończeniu obrad Rady NATO-Rosja. Zadeklarowała, że NATO nie pozwoli na zatrzaśnięcie "otwartych drzwi" Sojuszu.

"Stany Zjednoczone i nasi sojusznicy z NATO byli zjednoczeni w odpowiedzi na komentarze wiceministrów Gruszki i Fomina, w tym dotyczących niektórych głównych rosyjskich propozycji, które po prostu są nie do przyjęcia" - powiedziała Sherman, relacjonując obrady Rady NATO-Rosja.

Dodała przy tym, że USA i NATO są gotowe do dalszych dyskusji na temat ograniczeń dotyczących pocisków rakietowych i ćwiczeń wojskowych w Europie. 

Rosja nie zobowiązała się do deeskalacji napięć podczas obrad Rady NATO-Rosja - przekazała wiceszefowa dyplomacji USA Wendy Sherman. Dodała, że USA i NATO są przygotowane na każdy scenariusz.

"Mam nadzieję, że kiedy wiceminister spraw zagranicznych Gruszko i wiceminister obrony Fomin wrócą do Moskwy i poinformują o przebiegu rozmów prezydenta Rosji, to zrozumieją - a prezydent Rosji się z tym zgodzi - że dyplomacja jest słuszną ścieżką" - powiedziała Sherman, dodając jednak, że Rosja nie zapowiedziała podczas rozmów, że wycofa wojska spod granicy Ukrainy.

Dodała, że wybór ścieżki dyplomacji lub eskalacji należy do Rosji, ale NATO i USA są przygotowane na każdy ze scenariuszy. Podkreśliła, że przedstawiciele Moskwy ani nie potwierdzili, ani nie odrzucili propozycji dalszych rozmów. Nie zobowiązali się też do wycofania wojsk znad granicy z Ukrainą i deeskalacji napięć.

Trudno spodziewać się, że gaz popłynie przez Nord Stream 2 w razie rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie - oświadczyła wiceszefowa dyplomacji USA Wendy Sherman po zakończeniu spotkania Rady NATO-Rosja.

Pytana podczas konferencji prasowej o to, czy USA i Niemcy mają wspólne stanowisko co do przyszłości bałtyckiego gazociągu w razie wznowienia rosyjskiej agresji na Ukrainię, Sherman powtórzyła stanowisko wyrażone wcześniej przez sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena.

"Nord Stream 2 to rosyjski projekt geopolityczny (...) W tej chwili gaz nie płynie przez niego, a niemiecka agencja zawiesiła proces certyfikacji. Trudno spodziewać się, że gaz popłynie przez gazociąg, jeśli Rosja wznowi agresję przeciwko Ukrainie" - powiedziała.

Ministerstwo obrony: wszystkie propozycje Rosji są na stole rozmów z NATO

Wszystkie propozycje Rosji znajdują się na stole rozmów z NATO – poinformowało rosyjskie ministerstwo obrony po zakończeniu rozmów Rady NATO-Rosja w Brukseli, która w środę zebrała się po raz pierwszy po blisko 2,5 rocznej przerwie.

„Wszystkie propozycje Rosji zostały przekazane Radzie Rosja-NATO i znajdują się na stole rozmów” – poinformowało ministerstwo obrony Rosji. Komunikat cytuje agencja RIA Nowosti. 

Gwarancje nierozszerzenia NATO na Ukrainę i inne kraje, to kluczowe kwestie – oświadczyło w środę rosyjskie ministerstwo obrony.

W komunikacie wskazano także, że w relacjach pomiędzy Rosją i NATO jedną z najważniejszych kwestii jest „ograniczenie działalności wojskowej w Europie”. 

Relacje Rosji i NATO są na krytycznie niskim poziomie – oświadczył po zakończeniu posiedzenia Rady NATO-Rosja w środę w Brukseli wiceminister obrony Aleksandr Fomin. Informuje o tym w komunikacie rosyjski resort obrony.

„Ma to miejsce na tle globalnej niestabilności, zagrożeń terrorystycznych, narastania kolejnego wyścigu zbrojeń i degradacji architektury bezpieczeństwa w Europie” – ocenił Fomin.

„Zastępca ministra obrony generał Aleksandr Fomin przedstawił rosyjską ocenę stanu relacji w sferze bezpieczeństwa europejskiego, a także udzielił wyjaśnień, dotyczących militarnych aspektów rosyjskiego projektu porozumienia o gwarancjach bezpieczeństwa” – podano w komunikacie ministerstwa obrony Rosji.

Dalsze rozszerzenie NATO wiąże się z ryzykiem, które przeważy to rozszerzenie – oświadczył w środę po zakończeniu rozmów Rady NATO-Rosja w Brukseli wiceminister spraw zagranicznych Aleksandr Gruszko. Jak przekazał, rozmowy były „otwarte, bezpośrednie, lecz pokazały wiele rozbieżności”.

„Rozmowy Rosji i NATO były otwarte i bezpośrednie, głębokie i szczegółowe. Jednocześnie pokazały wiele rozbieżności w fundamentalnych sprawach" – oznajmił wiceminister spraw zagranicznych, cytowany przez RIA Nowosti.

Gruszko oświadczył również, że pomiędzy Rosją i NATO „w ogóle nie ma pozytywnej wspólnej agendy”. Zarzucił również, że „NATO nie zamierza uwzględniać interesów innych”. (PAP)

just/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Ile kosztuje kredyt na 10 tys. zł?

Ile kosztuje kredyt na 10 tys. zł?

Komentarze (27)

dodaj komentarz
lorelie
podobno Rosjanie powiedzieli że wycofają się ze swojego własnego terytorium w głąb Rosji, w zamian za to jak stany wykonają rezolucje Irackiego parlamentu i opuszczą okupowany przez siebie kraj. podobno Amerykanie odmówili, uzasadniając to " że się bronią" przed pastuchami kóz...
jaffa
jak będzie konflikt to też za pieniadze PIS'u który bardzo chętnie kupuje węgiel od Rosji (z Donbasu), teraz sprzedali najbardziej nowoczesną firmę petrochemiczną Lotos - też moskalom.
A ruscy się za te surowce zbroją i najadą Ukraine. Tacy to fajni są "przyjaciele" z PIS którzy "sprzedali" Ukrainę moskalom.
barysza51
Nic się nie będzie działo dopóki Ukraińcy nie zechcą rozwiązać konfliktu o Donbas siłowo.
dididif
Cztery bomby atomowe w Polsce i radziecki siedzi grzecznie na dupie. Jedna bomba atomowa leci na Piotrogród druga na Łubiankę, trzecia na Berlin i czwarta w zapasie. I tyle w temacie komuchy.
darius19
czwarta na twoj dom - i wielu innych ludzi.
the_mind_renewed
Podstawowy niezbędnik Europejczyka po oświadczeniu NATO.
1/ Lina jutowa żeglarska dekoracyjna 20mm na metry.
2/ Taboret biały 45. cm Biały Sosna Szczotkowa. Z kurierem 15% taniej. Nie Z humorem trzeba żyć
itso_sprzezenie
i koniecznie wyczekać swoje w kolejce dla niezaszczepionych
wrecker
Oby nie ulegli czerwonej zarazie. Z Kremlem trzeba twardo, inaczej nie zrozumie

Powiązane: Rosja kontra Unia Europejska

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki