REKLAMA

Smartfony wygryzają bankowców. Te dane nie pozostawiają złudzeń

Wojciech Boczoń2018-05-16 10:33analityk Bankier.pl
publikacja
2018-05-16 10:33

Z bankowości mobilnej korzysta już 9,3 mln klientów banków. Ponad 2,5 mln obsługuje swoje konto wyłącznie za pomocą smartfona. Tymczasem z rynku znikają placówki bankowe i bankomaty. W ubiegłym roku rynek skurczył się o tysiąc oddziałów bankowych.

Smartfony cieszą się niesłabnącą popularnością i nic nie wskazuje na to, by w najbliższych latach sytuacja miała ulec zmianie. W 2017 roku w Polsce sprzedano 8,8 mln tego typu urządzeń, czyli o 10 proc. więcej niż rok wcześniej – wynika z danych firmy IDC. Wraz ze wzrostem popularności smartfonów, rośnie liczba klientów banków, którzy używają telefonów do obsługi finansów osobistych.

Coraz więcej mobilnych klientów

Najnowsze dane na temat bankowości mobilnej zebrał serwis PRNews.pl. Jak wynika z przygotowanego raportu, z tego kanału obsługi korzysta dziś 9,3 mln klientów banków. Bankowość mobilna to nie tylko aplikacje, ale także serwisy lite czy bankowość internetowa w wersji RWD. Użytkowników bankowych aplikacji mobilnych jest 6 mln. To aż o 1,6 mln więcej niż rok wcześniej.

/ fot. d_duda / YAY Foto

Najwięcej użytkowników bankowości mobilnej ma PKO Bank Polski – 2,3 mln. Z tego kanału obsługi korzysta co czwarty klient detaliczny w tym banku. Na drugim miejscu pod względem liczby użytkowników bankowości mobilnej jest mBank – ma ich 1,7 mln. Oznacza to, że aż połowa klientów banku korzysta z tego kanału obsługi. Trzeci na podium jest ING Bank Śląski – ma 1,5 mln użytkowników bankowości mobilnej (36 proc. klientów „bankuje” mobilnie).

Porzucili PC na rzecz komórek

Bankowcy zwracają uwagę, że rośnie grono klientów określanych terminem „mobile only”. To osoby, które nie logują się do swojego konta z poziomu komputerów osobistych, bo wszystkie operacje wykonują wyłącznie na urządzeniach mobilnych. Łącznie banki mają już 2,5 mln takich klientów. Najwięcej PKO BP (755 tys.), ING Bank Śląski (464 tys.) i mBank (375 tys.). W ciągu roku liczba klientów mobile only wzrosła o 914 tys.

Zwiększające się grono klientów obsługujących swoje finanse z poziomu smartfona nie powinno jednak nikogo zaskakiwać. Bankowość mobilna stała się wygodną alternatywą dla tradycyjnej bankowości internetowej. Aplikacje mobilne udostępniane przez polskie banki są z kolei w światowej czołówce. Liczba dostępnych w nich funkcji pozwala bez problemu zarządzać na co dzień finansami osobistymi. Co więcej, aplikacje potrafią więcej niż bankowość internetowa. Za ich pomocą można m.in. płacić telefonem w sklepach internetowych i stacjonarnych.

Z danych serwisu PRNews.pl wynika, że na koniec I kwartału 2018 roku banki obsługiwały już ponad milion mobilnych kart zbliżeniowych HCE (Host Card Emulation). Dzięki nim klienci mogą płacić w sklepach zbliżeniowo swoim telefonem – tak samo, jak płacą kartą plastikową. Część banków oferuje własne HCE, inne korzystają z rozwiązania Google Pay (dawny Android Pay). Wszystko wskazuje na to, że wkrótce pojawi się jeszcze jeden system – Apple Pay.

Ciemne strony banków w smartfonach

Zmiany preferencji klientów nie pozostają bez wpływu na rynek. Ponieważ coraz więcej operacji wykonywanych jest samodzielnie, spada popyt na obsługę w placówkach. Z danych KNF wynika, że w 2017 roku z rynku zniknęło ponad 1000 placówek, co z kolei wpłynęło na liczbę zatrudnionych w bankowości. Branża zmniejszyła liczbę etatów o 4,4 tys.  Ubywa też bankomatów. Na koniec grudnia 2017 r. było ich 23 230 szt., czyli o 96 mniej niż we wrześniu.

I choć bankowość mobilna należy do wygodnych rozwiązań, to ma też swoje ciemne strony. Nie chodzi nawet o kwestie bezpieczeństwa, bo aplikacje są bardzo dobrze zabezpieczone. Aplikacja do obsługi finansów jest dla banku kolejnym kanałem sprzedaży produktów. I to kanałem, który mamy praktycznie cały czas przy sobie. Banki już teraz eksperymentują z powiadomieniami push zawierającymi reklamy produktów. Oferują też szybkie kredyty na klik, które można otrzymać w kilkadziesiąt sekund. Taka forma dystrybucji pożyczek sprzyja impulsywnemu zadłużaniu się podczas zakupów. A jak wynika z danych prezentowanych przez banki, kredyty w aplikacjach sprzedają się coraz lepiej.

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Prześwietla i recenzuje najnowsze produkty i usługi finansowe, zajmuje się zagadnieniami związanymi z bezpieczeństwem finansów osobistych. Ma konto w każdym banku, więc systemy bankowości internetowej i mobilnej nie mają dla niego tajemnic. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący PRNews.pl - największego w kraju serwisu dla branży bankowej. Laureat nagrody dziennikarskiej im. Mariana Krzaka, Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich.

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki