REKLAMA

BANK DLA FIRMYSkarbówka zablokuje firmie rachunek bankowy? Wpłynął projekt

2022-11-14 11:30
publikacja
2022-11-14 11:30

Naczelnicy urzędów celno-skarbowych będą mogli żądać blokady rachunków bankowych – wynika z projektu rozporządzenia, który w poniedziałek został opublikowany na stronach RCL.

Skarbówka zablokuje firmie rachunek bankowy? Wpłynął projekt
Skarbówka zablokuje firmie rachunek bankowy? Wpłynął projekt
fot. Marek Wisniewski / Puls Biznesu / / FORUM

W poniedziałek na stronach Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany przygotowany przez Ministerstwo Finansów projekt rozporządzenia w sprawie upoważnienia do wykonywania zadań z zakresu przeciwdziałania wykorzystywaniu sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych. Jego wydanie z uchwaloną w tym roku ustawą o zmianie niektórych ustaw w celu automatyzacji załatwiania niektórych spraw przez Krajową Administrację Skarbową.

„Projektowane rozporządzenie przewiduje upoważnienie organów Krajowej Administracji Skarbowej do wykonywania zadań Szefa Krajowej Administracji Skarbowej niektórych zadań Szefa Krajowej Administracji Skarbowej z zakresu przeciwdziałania wykorzystywaniu sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych dotyczących m.in. blokad rachunku podmiotu kwalifikowanego, ale też do wykonywania analizy ryzyka, żądania uzupełnienia informacji przez banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-rozliczeniowe, czy do dokonywania zawiadomień o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa wyłudzenia skarbowego” – stwierdzono w uzasadnieniu do projektu.

Dodano w nim, że nowe rozporządzenie pozwoli Krajowej Administracji Skarbowej działać efektywniej i usprawni proces przeciwdziałania wykorzystywaniu sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych. W uzasadnieniu stwierdzono również, że delegacja ustawowa umożliwia wydanie wielu rozporządzeń w zakresie różnych zadań. Rozporządzenia te będą mogły funkcjonować równolegle ze względu na różny zakres przedmiotowy.

„W związku z tym proponowane rozporządzenie swoim zakresem obejmie tylko niektóre zadania Szefa Krajowej Administracji Skarbowej określone w dziale IIIB Ordynacji podatkowej związane z przeciwdziałaniem wykorzystywaniu sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych. Przy czym rozwiązania przyjęte w projektowanym rozporządzeniu są analogiczne jak rozwiązania zawarte w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 sierpnia 2020 r i upoważniają organy Krajowej Administracji Skarbowej do wykonywania tych samych zadań co w dotychczasowym rozporządzeniu” – podano w uzasadnieniu.

Projektowane rozporządzenie ma wejść w życie z dniem następującym po dniu jego ogłoszenia.

"Nie ma podstawy prawnej"

Jak dowiedział się Business Insider, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w precedensowym wyroku uznał, że obecnie nie ma podstawy prawnej do blokowania rachunków firm przez naczelników urzędów celno-skarbowych. Chodzi o blokady nakładane od 7 lipca 2022 r. Tego dnia zmieniły się przepisy, a sąd uznał, że mają "usterkę legislacyjną", która nie pozwala naczelnikom nakładać blokad.

autor: Marek Siudaj

ms/ skr/

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne dobrych ofert.

MINI pełne dobrych ofert.

Komentarze (15)

dodaj komentarz
polityka_to_nie_ekonomia
Magia co potrafią rozporządzeniem wprowadzić w tym kraju...
abcx
Mało tego, te rozporządzenie może być całkowicie bezprawne - patrz COVID przygody przedsiębiorców a potem nie ma się do kogo poskarżyć o odszkodowanie bo żyjemy w państwie bezprawia...
wic
Przedsiębiorcy zapłatę za faktury powinni otrzymywać na konto skarbówki i dostawać możliwość wypłaty tych środków tylko na uzasadniony wniosek po kontroli czy w prywatnych mediach społecznościowych nie powielają teorii spiskowych
mixer2001
I dlatego należy trzymać na firmowym max 10 zł.
karbinadel
Problem polega na tym, że nawet jak byś chciał, to nie możesz wszystkich płatności realizować z walizeczki. W tej chwili limit transakcji gotówkowych wynosi 15 tysi, a za chwilę będzie połowa z tego
cwiara
Uczciwy nie ma się co bać. Widać, że na forum uczciwych jest niewielu.
kaczyslaw_
Wczoraj się urodziłeś? W tym kraju, jeżeli jest szansa na dowalenie obywatelowi to władza/urzędnicy z pewnością z tego skorzystają.

Jak wprowadzali wyższe stawki za mandaty to ci "prawi" mówili, że jeżdżący zgodnie z przepisami nie mają się czego obawiać. W necie pojawia się coraz więcej filmów jak ***licjancji
Wczoraj się urodziłeś? W tym kraju, jeżeli jest szansa na dowalenie obywatelowi to władza/urzędnicy z pewnością z tego skorzystają.

Jak wprowadzali wyższe stawki za mandaty to ci "prawi" mówili, że jeżdżący zgodnie z przepisami nie mają się czego obawiać. W necie pojawia się coraz więcej filmów jak ***licjancji próbują wymusić mandat przy przejściach dla pieszych. A kiedy ***licja zostanie przyłapana na łamaniu przepisów to wyjdzie ciarka i powie, że to polowanie na czarownice.

https://moto.pl/MotoPL/7,88389,29125320,mamy-komentarz-policji-dot-funkcjonariuszy-wyprzedzajacych.html
wybrany83
Jak ci zablokują konta na poczet kontroli pod urojonym powodem, to już ci na ćwiarę nie starczy.
dolar36
koleś mieszka na Księżycu...

Powiązane: Prawo przedsiębiorcy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki