REKLAMA

Skarbówka się nie myli albo nie płaci. Liczba i kwota odszkodowań od fiskusa maleje

2021-04-15 07:10
publikacja
2021-04-15 07:10
fot. Kamil Zajaczkowksi / Shutterstock

W 2020 roku wypłacono poszkodowanym podatnikom 210 tysięcy złotych. Rok wcześniej kwota ta wyniosła łącznie… 250 zł w dwóch sprawach zakończonych wyrokiem sądu - donosi "Dziennik Gazeta Prawna" w czwartek.

Dla porównania w 2015 roku podatnicy otrzymali ponad 14,3 mln zł z tytułu odszkodowań – wynika z danych Ministerstwa Finansów. Przedstawiła je właśnie wiceminister finansów Anna Chałupa w odpowiedzi na poselską interpelację.

Poseł, który zadał w tej sprawie pytanie, nawiązał do głośnej i szeroko opisanej przez redakcję "DGP" sprawy firmy MGM. Spółka upadła wskutek błędnych decyzji i działań skarbówki. Dane pokazują, że liczba i kwota odszkodowań od fiskusa zasadniczo maleje.

Według dziennika można to rozumieć na dwa sposoby: albo urzędnicy stają się nieomylni, albo trudno jest podatnikom uzyskać rekompensatę za skutki urzędniczych błędów. Pytani przez gazetę eksperci są przekonani do tego drugiego.

"Spadek liczby i kwot wypłaconych odszkodowań nie oznacza zmniejszenia liczby bezprawnych działań organów podatkowych. Tym bardziej że niemal codziennie spotykamy się z przypadkami, w których fiskus, tuż po wszczęciu postępowania, wydaje decyzje zabezpieczające, blokując dostęp do pieniędzy zgromadzonych na rachunku bankowym firmy – powiedział gazecie partner w kancelarii LTCA Daniel Więckowski.

Podobnego zdania jest partner w Ontilo Przemysław Antas, który tłumaczył dziennikowi, że uzyskanie odszkodowania od fiskusa wcale nie jest proste.

rud/ robs/

Źródło:PAP
Tematy

OPPO Reno 5 lub 150 zł w gotówce do zdobycia w konkursie oraz do 400 zł w promocji Konta 360°!

Komentarze (6)

dodaj komentarz
wielkaduda
Nie wiem skąd te dane, znam sprawę w której skarbówka wypłaciła ponad 10mln zajumanych pieniędzy w 2019. Znam inną w której nieprawnie zajęła rachunek i musiała się potem rakiem wycofywać ze wszystkiego bo podjęła działa z ewidentnym naruszeniem prawa. Albo więc macie dane nic nie warte, albo skarbówka takie rzeczy Nie wiem skąd te dane, znam sprawę w której skarbówka wypłaciła ponad 10mln zajumanych pieniędzy w 2019. Znam inną w której nieprawnie zajęła rachunek i musiała się potem rakiem wycofywać ze wszystkiego bo podjęła działa z ewidentnym naruszeniem prawa. Albo więc macie dane nic nie warte, albo skarbówka takie rzeczy ukrywa i nie odnotowuje w statystkach.
lorelie
no i gdzie jest teraz bodnar ?? no gdzie ? przypominam że jak trzeba było badać trzeźwość kierowców autobusów w Warszawie to bodnar z trzaskowskim uważali że tak nie można ( bo to ujawnianie stanu zdrowia kierowców) !!!! to nie żart!! kilka tygodni później dwa wypadki autobusów, śmierć ludzi, kierowca pod wpływem.no i gdzie jest teraz bodnar ?? no gdzie ? przypominam że jak trzeba było badać trzeźwość kierowców autobusów w Warszawie to bodnar z trzaskowskim uważali że tak nie można ( bo to ujawnianie stanu zdrowia kierowców) !!!! to nie żart!! kilka tygodni później dwa wypadki autobusów, śmierć ludzi, kierowca pod wpływem. Czy można się bardziej skompromitować?
300_pala
Czyli dobra zmiana okrada podatników.....
300_pala
Spróbuj zbadać trzeźwość swojego pracownika..., zobaczysz jak to się skonczy
wojteqq odpowiada 300_pala
Tak się skończy, że zbadam. Albo pracownik sam się podda badaniu i jest szansa, że rozwiążemy sprawę polubownie, albo policja i droga oficjalna. Wybór należy do pracownika.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki