REKLAMA

Sesja na Wall Street pod znakiem zmienności

2016-08-26 23:13
publikacja
2016-08-26 23:13

Piątkowa sesja na nowojorskich giełdach nie przyniosła większych zmian głównych indeksów, ale przebiegała pod znakiem podwyższonej zmienności. Rynki w ten sposób zareagowały na słowa prezes Fed Janet Yellen, że jest coraz więcej powodów, aby podwyższać stopy procentowe w USA.

fot. / / YAY Foto

Na koniec dnia Dow Jones Industrial spadł o 0,29 proc. do 18 395,40 pkt. Nasdaq Comp. zwyżkował o 0,13 proc. do 5218,92 pkt. S&P 500 zniżkował o 0,16 proc. do 2169,04 pkt.

W centrum uwagi rynków znalazło się w piątek długo wyczekiwane wystąpienie prezes Fed Janet Yellen, która przemawiała w trakcie sympozjum dla bankierów centralnych z całego świata organizowanego przez amerykański bank centralny w Jackson Hole.

Yellen stwierdziła, że w ostatnich miesiącach wzrosły argumenty za podwyżkami stóp procentowych w USA, jednocześnie jednak szefowa Fed powiedziała, że amerykański bank centralny wciąż zakłada ich stopniowe podwyżki. Yellen powstrzymała się też od sugestii, że podwyżka stóp procentowych może mieć miejsce już na kolejnym posiedzeniu w przyszłym miesiącu.

Bardziej jastrzębi wydźwięk miała jednak późniejsza wypowiedź jej zastępcy, Stanleya Fishera, który powiedział, że wystąpienie Yellen nie wyklucza możliwości podwyżki stóp procentowych przez Fed we wrześniu.

Mieszane sygnały ze strony kierownictwa Fed znalazły odzwierciedlenie w podwyższonej zmienności na rynkach finansowych w piątek. Rynek akcji na słowa prezes Fed zareagował początkowo wzrostami, intepretując je jako sygnał, że zmiana w polityce monetarnej w USA we wrześniu jest mało prawdopodobna.

Po wypowiedziach Fishera indeksy giełdowe oddały jednak wcześniejsze wzrosty i zeszły pod kreskę. Podwyżka stóp procentowych w USA we wrześniu stanowi czynnik mogący stanowić zagrożenie dla koniunktury na amerykańskiej giełdzie akcji, która ustanowiła nowe historyczne rekordy wcześniej w tym miesiącu. Notowania indeksów wspierały między innymi oczekiwania, że przed końcem roku Fed nie będzie się decydował na podwyższenie kosztu kredytu. (PAP)

wst/ pr/ sp/

Źródło:PAP
Tematy
Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~Kuczyński
Ciekawe ile członkowie FED zarobili sobie na forexie pod te wypowiedzi...

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki