REKLAMA

Yellen widzi mocniejsze przesłanki do podwyżki stóp

Adam Torchała2016-08-26 16:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2016-08-26 16:00

- Przesłanki do podwyżki stóp procentowych uległy umocnieniu - poinformowała podczas odbywającego się w Jackson Hole sympozjum Fed Janet Yellen. Szefowa Rezerwy Federalnej dała więc inwestorom kolejny sygnał wskazujący, iż podwyżka stóp w Ameryce zbliża się wielkimi krokami. 

Według Janet Yellen podstawy do takiego myślenia dają solidne dane z rynku pracy, a także oczekiwania dotyczące zarówno amerykańskiej gospodarki, jak i inflacji. Szefowa Rezerwy Federalnej zwróciła również uwagę, że sytuacja gospodarcza zbliża się do celów wyznaczonych przez Fed.

fot. JONATHAN ERNST /

Amerykańskie stopy procentowe pozostają niezmienione od grudnia ubiegłego roku, kiedy to Federalny Komitet Otwartego Rynku po raz pierwszy od 9 lat dokonał ich podwyżki. Na tym jednak jego aktywność się zakończyła, choć prognozy – zarówno te rynkowe, jak i formułowane przez członków Komitetu – mówiły o 3-4 podwyżkach w 2016 r. oraz dalszym „normalizowaniu” polityki stóp procentowych. Od początku roku amerykańskie władze monetarne wykorzystują jednak każdą nadarzającą się okazję, aby zwlekać z kolejną podwyżką stóp.

Dzisiejsze słowa Yellen znów podnoszą oczekiwania dotyczące podwyżki, jednak warto pamiętać, że tegoroczny kalendarz jest dosyć specyficzny. W listopadzie odbędą się wybory prezydenckie i na rynku pojawiają się spekulacje mówiące, iż ciężko oczekiwać, by ruch na stopach został dokonany przed wyłonieniem nowej głowy państwa.

Jeszcze przed wystąpieniem Yellen FedWatch Tool szansę na podwyżkę stóp jeszcze za kadencji Baracka Obamy oceniał na niecałe 25%. Rynek zakładał, że jeżeli stopy w 2016 roku mają być podniesione, to podobnie jak w ubiegłym roku nastąpi to w grudniu. Prawdopodobieństwo, iż po grudniowym posiedzeniu stopy będą wyższe niż obecnie oceniano na 50%. Wystąpienie szefowej Rezerwy Federalnej sprawiło, iż prawdopodobieństwa te wzrosły odpowiednio do 30% i 57%. Szanse na podwyżkę już we wrześniu wynoszą 24%.

fot. / / Bankier.pl

Pozytywnie na słowa szefowej Rezerwy Federalnej zareagowały amerykańskie giełdy. Cała trójka głównych indeksów (S&P500, Nasdaq i Dow Jones) zyskiwała tuż przed godziną 17 po około 0,5%. Początkowo umacniał się również dolar, ostatecznie jednak notowania na parach walutowych z USD wróciły do poziomów sprzed słów Janet Yellen. Wydaje się więc, że inwestorzy dobre wieści dotyczące gospodarki przełożyli ponad obawy dotyczące podwyżki stóp.

Źródło:
Adam Torchała
Adam Torchała
redaktor Bankier.pl

Redaktor zajmujący się rynkami kapitałowymi. Zdobywca tytułu Herosa Rynku Kapitałowego 2018 przyznanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Swoją uwagę skupia głównie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie trzyma rękę na pulsie nie tylko całego rynku, ale także poszczególnych spółek. Z uwagą śledzi również ogólnogospodarcze wydarzenia w kraju i poza jego granicami.

Tematy
Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (42)

dodaj komentarz
~Człowiek
Rockefeller przed około 10-dniami był tu w tym temacie - postawili na podwyżkę prawdopodobnie!
~inwestor777
Co na temat podwyżek stóp procentowych ,oraz kierunku cen metali szlachetnych sądzi autor w podanym linku.Ja osobiście dokonuje zakupów podczas tej korekty.Jak historia pokazuje to po każdej podwyżce raczej metale rosły,moim zdaniem dalej oszukują,ale to wyprowadzi cały ten kabaret FED wraz z głównym klaunem na manowce.Co na temat podwyżek stóp procentowych ,oraz kierunku cen metali szlachetnych sądzi autor w podanym linku.Ja osobiście dokonuje zakupów podczas tej korekty.Jak historia pokazuje to po każdej podwyżce raczej metale rosły,moim zdaniem dalej oszukują,ale to wyprowadzi cały ten kabaret FED wraz z głównym klaunem na manowce.

https://goldstockbull.com/articles/ignore-yellen-and-buy-the-dip-in-precious-metals/
~rer
Jedno zdanie o przesłankach nic w kasynach nie zmieniło. Brak wiary w słowa? Za tydzień się okaże.
~mirek
Fajną fuchę ma kobita, to i na zdjęciu banan na twarzy. A ludziska analizują te brednie.
~Krakus
USA będą drukować coraz więcej pustej kasy. Państwa które próbowały zachwiać tym pustym pieniądzem, np. jak Iran który chciał chandlować ropą w EUR stały się terrorystami. A gdy już wszyscy będą mieć tyle dolarów że salda rachunków nie będą się mieścić na monitorach to w jedą noc zrobią taką dewaluację USA będą drukować coraz więcej pustej kasy. Państwa które próbowały zachwiać tym pustym pieniądzem, np. jak Iran który chciał chandlować ropą w EUR stały się terrorystami. A gdy już wszyscy będą mieć tyle dolarów że salda rachunków nie będą się mieścić na monitorach to w jedą noc zrobią taką dewaluację że rezerwy walutowe wystarczą im wierzycielom na paczkę Mallboro :))) A jak będą podskakiwać to Windows zablokuje im komputery, GPS przestanie działać, znikną im profile z FB a lotniskowce podpłyną do ich granic na manewry
~lukas
Rosja jak i USA to kraje totalitarne, forma represji jest tylko trochę inna, ale jedni i drudzy mają krew na rękach. To wybór między dżumą a cholerą, Dla świata potrzebna jest trzecia droga.
~Reporter
„Dla świata potrzebna jest trzecia droga.” Ta trzecia droga to ewakuacja z tego świata. A tu zostawiamy lewactwo i pilnujemy aby za nami nie poleciało, bo to wrzody na zdrowych organizmach.
~Verto
Takie gadanie to mydlenie oczu inwestorom. Żadnej podwyżki nie będzie.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki