Serbia przewalutuje kredyty we frankach

Serbski rząd przyjął 16 kwietnia projekt ustawy, która ma rozwiązać problem kredytobiorców hipotecznych spłacających zobowiązania oparte na franku szwajcarskim. Przewiduje on zamianę waluty indeksacji na euro, redukcję długu i wprowadzenie limitu oprocentowania.

Ustawa jest owocem długotrwałych negocjacji pomiędzy bankami, przedstawicielami kredytobiorców i związkiem banków – poinformował serbski minister finansów Siniša Mali, cytowany przez belgradzki dziennik „Danas”. Specjalna regulacja zdaniem przedstawicieli rządu rozwiązuje problem osób, które sfinansowały zakup nieruchomości kredytem hipotecznym opartym na helweckiej walucie.

(fot. Dusko Jaramaz/PIXSELL / FORUM)

Podobnie jak w Polsce czy na Węgrzech tego typu produkty były oferowane pod koniec poprzedniej dekady poszukującym finansowania konsumentom. Późniejsze umocnienie franka szwajcarskiego sprawiło, że znacząco wzrosły koszty obsługi zadłużenia.

Serbska ustawa zakłada, że kredytobiorcy będą mogli przewalutować pozostający do spłaty dług na euro z jednoczesnym obniżeniem salda zobowiązania o 38 procent. Opcja będzie dostępna dla wszystkich klientów banków niezależnie od kwoty zadłużenia.

Jednocześnie wprowadzone zostanie ograniczenie oprocentowania kredytów po przewalutowaniu. Granicę stanowić będzie EURIBOR 3M lub 6M powiększony o marżę w wysokości 3,4 pp. Banki będą miały 30 dni od wejścia ustawy w życie na przedstawienie klientom propozycji nowych umów. Jeśli kredytobiorca zdecyduje się na przewalutowanie zobowiązania, będzie musiał poinformować o tym kredytodawcę i sfinalizować formalności w ciągu 30 dni od otrzymania dokumentów.

MK

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
172 49 staryznajomy

Polskie cwaniactwo frankowe, jak frank po 2 zl to bank dobry, jak frank po 3,7 zl to bank zly, oszust i zlodziej...oto frankowe biedaki haha

! Odpowiedz
20 87 marekrz

Doczytaj o FX SWAP-ach, które stosowały banki do zabezpieczenia ryzyka i wpływie tych zabezpieczeń na kurs CHFPLN. Dopiero potem bierz się za komentowanie na temat "kredytów frankowych".

! Odpowiedz
3 8 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
53 17 ertom odpowiada marekrz

A ty doczytaj jakie raty płacili frankowcy, a jakie biorący kredyt w złotówkach. Brałem 150 tys. i płaciłem ratę w złotówkach 1000zł, podczas gdy we frankach płaciłbym 700. Niestety bank nie chciał mi dać franków, bo miałem za małą zdolność. Wiedziałem, że za rok-półtora będę sprzedawał mieszkanie i spłacę cały kredyt, więc całe zamieszanie by mnie ominęło i zaoszczędziłbym kilka tysięcy. Zamiast tego sąsiad frankowicz śmiał się ze mnie, że jestem frajer.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
18 9 zzibi2 odpowiada marekrz

@marekrz coś Ci się pomieszało FX SWAP to zwykła zamiana waluty bez jej fizycznego dostarczania, transakcje te mają marginalny wpływ na kurs. CHF to waluta w którą się inwestuje w czasach niepokoju dlatego jest na nią taki popyt
Inna strona medalu jest taka że Frankowicze nadal płacą mniej niż w PLN (ze względu na stopy procentowe).

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 37 mba_tomy odpowiada ertom

A to ciekawy przypadek... Może koledze pomyliły się Franki z Euro? Bo znam dziesiątki spraw, gdzie to właśnie na złotówki trzeba było mieć większą zdolność kredytową. Dla przykładu, klientom banków odmawiano kredytu na 120 tys zł, ale nie było problemu, aby ten sam Klient w tym samym banku w ciągu 3 dni otrzymał decyzję kredytu w wysokości 300-500 tys. zł.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 29 slaw007 odpowiada zzibi2

Od mniej więcej 2012 r. raty są wyższe w przypadku kredytów "frankowych" od analogicznych kredytów złotowych. Do tego "frankowicze" płacą horrendalne stawki tzw. UNWW, a kapitał pozostały do spłaty zamiast spadać - rośnie. Komentarze tego typu wprowadzają czytelnika w błąd i powielają wątpliwe merytorycznie opinie "lobby bankowego".

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
13 74 artimu

To ciekawe że mniej więcej w tym samym czasie frank zaczyna się osłabiać. Czyżby banki stwierdziły że nie da się dalej doić, więc wracamy do kursu normalnego franka.

https://stooq.pl/q/?s=chf_i&c=1d&t=l&a=lg&b=0

! Odpowiedz
8 19 marekrz

Frank powinien (nieznacznie) wrosnąć ze względu na zamykanie przez banki SWAP-ów, wykup pożyczek. Chyba, że w Serbii finansowali te pseudokredyty inaczej niż w Polsce.

! Odpowiedz
12 23 kzabor

Marża 3,4pp - WOW. W Polce nikt by na takie warunki się nie zgodził.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne