Senat zaproponował zmiany w prawie spółdzielczym, dostosowujące przepisy do wyroku TK

Senat zdecydował w czwartek o wniesieniu do Sejmu własnej inicjatywy ustawodawczej, dotyczącej zmiany Prawa spółdzielczego. Nowela dostosowuje przepisy do wyroku TK i zakłada zniesienie możliwości płynnego przekształcania spółdzielni pracy w spółki handlowe.

Za wniesieniem do Sejmu noweli było 71 senatorów, dwóch wstrzymało się od głosu.

Trybunał Konstytucyjny w lipcu 2015 roku uznał niezgodność z konstytucją ustawy Prawo spółdzielcze.

Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu, Prawo spółdzielcze (z 1982 roku) do 2011 r. nie przewidywało przepisów umożliwiających przekształcanie spółdzielni pracy w spółkę prawa handlowego z pominięciem postępowania likwidacyjnego, ale nowelizacją z 2011 r. wprowadzono taką możliwość.

Tymczasem Trybunał w swoim wyroku uznał, że "ustawodawca powinien zagwarantować członkom spółdzielni nieuczestniczącym w spółce przekształcanej przynajmniej zwrot pełnej wartości ich +wkładu+ w spółdzielnię pracy, czyli wpłaconego udziału członkowskiego i wkładów członkowskich, a także odpowiedniego udziału w wypracowanej nadwyżce bilansowej spółdzielni".

Zwrotowi, zdaniem TK, "powinno podlegać również wniesione wpisowe, albowiem przekształcenie spółdzielni pracy w spółkę handlową, a zatem podmiot o zasadniczo odmiennym charakterze prawnym i gospodarczym, następuje wbrew woli tego członka spółdzielni".

Według TK obecnie obowiązujące Prawo spółdzielcze, po noweli z 2011 roku, tego wszystkiego nie gwarantowało.

Stąd zaproponowane przez senatorów w przyjętej w czwartek noweli rozwiązanie "polega na uchyleniu przepisów umożliwiających przekształcenie spółdzielni pracy w spółkę prawa handlowego. "Po wprowadzeniu projektowanej regulacji zmiana formy prowadzenia działalności przez spółdzielnię pracy będzie mogła nastąpić wyłącznie przez uprzednią likwidację spółdzielni" - głosi uzasadnienie.

"Proponuje się zastosowanie projektowanych przepisów do procesów przekształceń spółdzielni pracy w spółkę handlową rozpoczętych przed dniem wejścia w życie ustawy, jeżeli do dnia wejścia w życie ustawy nie dokonano wpisu spółki handlowej do rejestru przedsiębiorców" - piszą autorzy noweli. Miałaby ona wejść w życie 14 dni od dnia ogłoszenia. (PAP)

autor: Piotr Śmiłowicz

edytor: Jacek Ensztein

pś/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.