REKLAMA

Sejm po raz kolejny przystąpi do wyboru Rzecznika Praw Obywatelskich

2021-04-15 09:18
publikacja
2021-04-15 09:18
fot. Łukasz Błasikiewicz / Kancelaria Premiera RP

Sejm w czwartek, po godz. 9 wznowił obrady. Posłowie po raz czwarty spróbują wybrać nowego Rzecznika Praw Obywatelskich; zajmą się także rządowym projektem nowelizacji ustaw związanych ze świadczeniami na rzecz rodziny.

Posłowie będą głosować nad wyborem nowego RPO w wieczornym bloku głosowań. O tę funkcję ubiegają się: zgłoszony przez PiS poseł Bartłomiej Wróblewski, kandydat KO i PSL - prof. Sławomir Patyra oraz zgłoszony przez Lewicę Piotr Ikonowicz. Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Bartłomieja Wróblewskiego

Według informacji PAP, Prawo i Sprawiedliwość, KO, PSL i Lewica poprą zgłoszonych przez siebie kandydatów. Koło Polska 2050 odrzuca kandydaturę Bartłomieja Wróblewskiego, a Konfederacja - Piotra Ikonowicza. Decyzji nie podjęło jeszcze koło Kukiz'15.

Parlament już trzykrotnie próbował wybrać następcę Adama Bodnara, którego kadencja upłynęła na początku września ubiegłego roku. Dwukrotnie jedyną kandydatką była mec. Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, która była wspólnie zgłoszona przez KO, Lewicę i Polskę 2050 Szymona Hołowni; nie uzyskała jednak poparcia Sejmu. Za trzecim razem Sejm wybrał na RPO kandydata PiS, wiceszefa MSZ Piotra Wawrzyka, jednak Senat nie wyraził na tę kandydaturę zgody.

Prezes PSL: Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że kandydatura Wróblewskiego w Senacie przepadnie

Wszystkie znaki na ziemi i niebie wskazują, że kandydatura Bartłomieja Wróblewskiego w Senacie przepadnie - ocenił w czwartek prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Według niego, Sejm pewnie zagłosuje za kandydatem PiS, ale Senat nie powinien go poprzeć.

Kosiniak-Kamysz, pytany w czwartek w radiu Zet, czy wchodzi w grę wybór kandydata PiS przez Senat odparł: "Sejm pewnie zagłosuje i wybierze pana Wróblewskiego, ale Senat nie powinien go poprzeć tak, jak nie poparł wcześniejszego kandydata pana posła Piotra Wawrzyka".

Dopytywany, czy jego zdaniem senatorowie niezrzeszeni mogliby zagłosować na Wróblewskiego, prezes PSL odpowiedział: "Nie sadzą. Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że ta kandydatura w Senacie przepadnie".

Na pytanie, czy w takim razie Wróblewski mógłby zostać pełniącym obowiązki RPO do czasu wyboru Rzecznika Kosiniak-Kamysz powiedział, że dla niego nie mógłby. "Bo po prostu nie spełnia kryterium niezależności i nie będzie dobrze pełnił tej funkcji, ale dla rządzących można sobie wszystko, że tak powiem wytłumaczyć i oni nie takie rzeczy robili i to jest niewykluczone" - stwierdził szef ludowców.

Sejm przeprowadzi też drugie czytanie rządowego projektu noweli ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym.

Według zapowiedzi rządu nowe przepisy mają zwiększyć przepustowość i ograniczyć zatory na państwowych autostradach płatnych. Chodzi o przejazd odcinkami Konin-Stryków (autostrada A2) i Wrocław-Sośnica (autostrada A4). Na odcinkach tych wprowadzona zostanie nowa metoda poboru opłaty w systemie swobodnego ruchu, czyli przejazd typu „free-flow" (bez konieczności zatrzymywania się na Miejscu Poboru Opłat). Nowy pobór opłaty ma umożliwić likwidację bramek i szlabanów na autostradach.

Posłowie wysłuchają też informacji o udziale Polski w pracach Unii Europejskiej w okresie lipiec-grudzień 2020 r., kiedy przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej sprawowały Niemcy.

Sejm rozpatrzy także rządowy projekt nowelizacji ustaw związanych ze świadczeniami na rzecz rodziny. Projekt zakłada wprowadzenie stałego mechanizmu wzrostu kwoty kryterium dochodowego uprawniającej do świadczeń z funduszu alimentacyjnego. Co 3 lata kwota ta będzie zwiększała się o wskaźnik waloryzacji. Wskaźnik ten to procentowy skumulowany wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę. Pierwsza waloryzacja na nowych zasadach zostanie przeprowadzona w 2023 r.

Ponadto doprecyzowany ma być sposób wyłączenia tzw. trzynastej emerytury przyznanej w 2019 r. z dochodu uprawniającego do świadczeń rodzinnych i świadczeń z funduszu alimentacyjnego.

Sejm zajmie się też rządowym projektem noweli ustawy, który zakłada rozwój Społecznych Agencji Najmu (SAN) i rozszerzenie grona najemców, mogących ubiegać się o dopłaty z "Mieszkania na start", czyli drugą częścią tzw. rynkowego pakietu mieszkaniowego. Chodzi o projekt noweli ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, za którego opracowanie odpowiada Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.

Posłowie wysłuchają też informacji bieżącej w sprawie stanu służby zdrowia w dobie III fali pandemii, o którą wnioskował klub PSL. Przedstawiciele rządu będą też odpowiadać na pytania posłów w sprawach bieżących.(PAP)

autor: Karol Kostrzewa

kos/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki