Schulz spotkał się z Szydło; rozmowa była konstruktywna

To była konstruktywna rozmowa o współpracy nowego polskiego rządu z Parlamentem Europejskim - mówił szef tej instytucji Martin Schulz o spotkaniu z premier Beatą Szydło. Temat styczniowej debaty w PE o sytuacji w Polsce nie został poruszony.

(fot. P. Tracz / Kancelaria Prezesa Rady Ministrów)

"Zapewniliśmy się nawzajem, że na podstawie pełnego wzajemnego poszanowania spróbujemy konstruktywnie współpracować" - powiedział na konferencji prasowej w Brukseli Schulz.

Schulz nie odpowiedział wprost na pytanie o swoją niedawną wypowiedź na temat sytuacji w Polsce i sporu wokół wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego. W poniedziałek w wywiadzie dla radia Deutschlandfunk szef PE ocenił, że wydarzenia w Polsce mają charakter "zamachu stanu" i są dramatyczne.

Podczas rozmowy premier Beaty Szydło z szefem PE Martinem Schulzem była mowa o tym, aby Polska miała możliwość uczciwszej komunikacji, żeby nasze racje były lepiej słyszane w europarlamencie - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański.

Rozmowa nie była nakierowana na to, aby ktokolwiek wyszedł z niej niezadowolony. Nacisk był położony, byśmy mieli możliwości bardziej uczciwej komunikacji - tak, żeby polskie racje były lepiej słyszane w Parlamencie Europejskim - powiedział Szymański dziennikarzom po spotkaniu Szydło z Schulzem.

Nacisk był położony na to, że to jest spotkanie dwóch osób, które powinny być może częściej ze sobą rozmawiać, aby unikać takich wymian opinii, które, wydaje się, nikomu nie służą podkreślił.

Szymański dodał, że temat styczniowej debaty w PE o sytuacji w Polsce nie był omawiany. Powodem spotkania była wymiana opinii kilka dni temu. Tylko na tym obie strony się skupiały(). Dzisiaj była intensywna koncentracja, aby komunikacja była bardziej uczciwa - powiedział wiceszef MSZ.

Rozmowa jest lepsza, niż pójście w zaparte. Tak szef Rady Europejskiej Donald Tusk mówi o spotkaniu premier Beaty Szydło z przewodniczącym Parlamentu Europejskiego. Doszło do niego na marginesie szczytu Unii Europejskiej w Brukseli. Miało ono związek z wypowiedzią Martina Schulza sprzed kilku dni, że wydarzenia polityczne w Polsce mają charakter zamachu stanu i są dramatyczne.

Donald Tusk mówił polskim dziennikarzom, że najważniejsze jest to, by nikt nie nadwyrężał dobrego imienia Polski pochopnymi działaniami. Przyznał też, że atmosfera wokół niektórych działań rządu i większości parlamentarnej w całej Europie jest nieszczególna. Dodał też, że trudno znaleźć akceptację dla niektórych przynajmniej zapowiedzi czy działań. Wiadomo, że w Europie pozycja takich instytucji jak Trybunał Konstytucyjny jest szczególnie ceniona i właściwie cała europejska demokracja jest wrażliwa na tym punkcie - powiedział.

Donald Tusk był też pytany o planowaną na 19. stycznia debatę Parlamentu Europejskiego na temat sytuacji w Polsce. W jego ocenie, nikt nie mówi o planach tej debaty z entuzjazmem. Dla mnie jest to szczególnie bolesne, Polska do tej pory nigdy nie była w takiej sytuacji - mówił. Tusk ma też nadzieję, że jeśli debata się odbędzie, to Polska nie poniesie żadnych szkód.

Premier Beata Szydło napisała na Twitterze, że przekazała Martinowi Schulzowi, iż oczekujemy uczciwej komunikacji i zachęciła do uczciwej oceny sytuacji. Z kolei szef PE stwierdził, że dialog zawsze pomaga we wzajemnym zrozumieniu, także w drażliwych sprawach.

stk/ awi/ mc/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 8 ~dex

ciekawe jest to ze putin tlucze wszystkich po kolei a oficiele unii w nagrode buduja z nim nord sream2 i za bardzo mu nie dokuczaja ze robi zamach na inne kraje. ale jak w polsce rzad demokratycznie wybrany to juz wielki szum w lewackiej unii i mediach rezimowych

! Odpowiedz
4 1 ~Janko_Muzykant

Unia zastosuje politykę PiS - zmieniamy prawo jak nam się podoba i wstrzymujemy wypłatę funduszy unijnych dla Polski. Wtedy miernoty z PiS zaczną lamentować że to robota gestapowców ale nic to nie zmieni, ponieważ mieszkańcy UE nie widzą powodów aby finansować pomysły psychopatów.

! Odpowiedz
1 4 ~lepszy_sort

wystrugaj sobie fujarke do tego tylko sie nadajesz gorszy zawszony sorcie

! Odpowiedz
0 6 ~WD40

Może trochę bardziej władze Unii zaczną się z nami liczyć. Wcześniej (za PO), żadne tego typu spotkania nie były potrzebne. Agentura wykonywała w podskokach zadania jej powierzone, za co później była nagradzana posadami w Brukseli ;D

! Odpowiedz
4 9 ~hehe

a wiecie, jak don Pierdu mówi na Trzech Króli? :)
"Sześciu Króli"

ale przypał, hehe

! Odpowiedz
1 3 ~hehe

tutaj:
https://www.youtube.com/watch?v=Kp2SYGaeuro

! Odpowiedz
9 13 ~edededed

"Schulz nie odpowiedział wprost na pytanie o swoją niedawną wypowiedź na temat sytuacji w Polsce i sporu wokół wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego."

Najwyrazniej nie mial odwagi cywilnej przeprosic... zenada... tyle w temacie...

! Odpowiedz
10 3 ~ziutek


45 minut temu
Komisja nie zajmie się dziś projektem ustawy o TK
ciekawe ze zaraz po spotkaniu zbieg okoliczności?

! Odpowiedz
10 6 ~autor

to nie przypadek. to zdrada! Schulz pogiął szydło.

! Odpowiedz
6 14 ~ZNAWCA odpowiada ~autor

DLA NIDOBITKOW DWORU RUDEGO TO JEST FAKTYCZNIE ZDRADA!! SZULC POLKNAL SZYDLO I SIE UDLAWIL !!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil