Schetyna wieszczy kryzys. Co na to eksperci? [Sprawdzamy]

- Nadciąga kryzys gospodarczy, a Polska zupełnie nie jest na niego przygotowana - mówił podczas niedzielnej konwencji Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Schetyna. Sprawdzamy, jak ocena lidera PO ma się do prognoz profesjonalistów.

(fot. Mateusz Wlodarczyk / Forum)

"Kryzys gospodarczy" jest pojęciem nieostrym, objawiającym się na poziomie makroekonomicznym m.in.: spadkiem PKB czy wzrostem bezrobocia lub inflacji. Najpowszechniejszą miarą poziomu aktywności gospodarczej jest właśnie produkt krajowy brutto i to jego realny spadek bądź znaczące wyhamowanie wzrostu wskazuje na pojawienie się kryzysu gospodarczego w danym kraju.

Bloomberg zebrał prognozy dot. tempa wzrostu PKB Polski w obecnym i przyszłym roku przygotowane przez przedstawicieli 30 instytucji finansowych. Własne przedstawili analitycy MFW, OECD i NBP. Eksperci nie przewidują, by nad Wisłę miał w najbliższych dwóch latach nadejść kryzys gospodarczy. Tempo wzrostu gospodarczego będzie hamować, ale powinno pozostać na relatywnie wysokim poziomie.

Mediana prognoz na bieżący rok wyniosła 4,3 proc., a średnia 4,2 proc. Najwyższego tempo wzrostu gospodarczego Polski oczekuje Julius Baer (5 proc.), choć jest to prognoza z 19 września, więc prawdopodobnie będzie w najbliższym czasie uaktualniana w związku z najnowszymi danymi sygnalizującymi głębsze spowolnienie. Najniższe wskazanie to dzieło Nomura Securities - zdaniem Japończyków PKB Polski urośnie w tym roku realnie o 3,8 proc. Taką prognozę przedstawili również w kwietniowym raporcie analitycy MFW - w najbliższych dniach powinni opublikować najnowszą opinię. OECD jest bardziej optymistyczny (4,2 proc.), a obie instytucje przebija Narodowy Bank Polski (4,5 proc.).

Wszyscy analitycy spodziewają się spowolnienia tempa wzrostu w 2020 r. Mediana prognoz wynosi 3,5 proc., najwyższa: 4 proc., a najniższa: 2,5 proc. Większość ankietowanych wskazuje na spadek tempa wzrostu PKB nieprzekraczający 1 p.proc. Rekordzistą znów jest Julius Baer (aż -2,5 p. proc.), a najbardziej optymistyczny jest JPMorgan Chase (raptem -0,1 p.proc.).

Analitycy niechętnie sięgają wzrokiem dalej w przyszłość. Prognozy na 2021 r. przedstawiło 13 analityków oraz MFW i NBP. Mediana i średnia prognoz rynkowych wynoszą 3 proc., najwyższa wartość: 3,6 proc., a najniższa: 1,8 proc.

Prognozowane tempo wzrostu PKB Polski [proc., rdr]


2019

2020

2021

Mediana

4,3

3,5

3

Średnia

4,2

3,4

3

Najwyższa

5

4

3,6

Najniższa

3,8

2,5

1,8

Liczba odpowiedzi

30

30

13


MFW

3,8

3,1

2,8

OECD

4,2

3,5

bd.

NBP

4,5

4

3,5

Bardzo szczegółową projekcję wzrostu PKB przedstawił w lipcu NBP. W skrajnie negatywnym scenariuszu wzrost w 2021 r. pozostanie dodatni, równie prawdopodobne jest przyspieszenie do niemal 6 proc.

(NBP)

Oczywiście żaden analityk nie ma szklanej kuli, która pozwala mu zajrzeć w przyszłość i z całą pewnością ocenić, co czeka polską gospodarkę. Modele ekonometryczne niezwykle rzadko wskazują (w scenariuszu neutralnym) na gwałtowną zmianę - nie uwzględniają np. gwałtownych szoków zewnętrznych, objawienia się długo skrywanych problemów wewnętrznych czy też "czarnych łabędzi". Dlatego nikt nie może wykluczyć, że do Polski nadciąga kryzys gospodarczy. Jednak eksperci nie uważają takiego scenariusza za zbyt prawdopodobny. Być może kryzys czai się poza horyzontem czasowym powyższych prognoz - nad polską gospodarką faktycznie wiszą poważne zagrożenia, m.in. demograficzne, a otoczenie międzynarodowe pozostaje wysoce niepewne.

Maciej Kalwasiński

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 57 aerk

Rostowski (PO) 3 lata temu tez wróżył mega kryzys i bankructwo państwa polskiego. I co ? Może by tak zastanowić sie przed wydawaniem tego typu opinii. Cala partia Schetyny traci wiarygodność

! Odpowiedz
46 20 sel

Tylko na GPW akcje staniały kilkadziesiąt miliardów, teraz pis może robić tam i wszędzie wałki jakie tylko chce bo kontrolują wszystkie państwowe fundusze i banki , nikt tego nie sprawdzi i nie udowodni bo wszystkich i wszędzie mają swoich....

! Odpowiedz
34 74 2kbb

Lewactwo i Postkomuna jeszcze nie rozumie że 2015 roku nastąpiło coś poważniejszego w Narodzie Polskim... W wyborach prezydenckich i parlamentarnych nie wygrała tylko opozycja jaką wtedy był PIS ale w polskim społeczeństwa nastąpił punkt krytyczny od którego rozpoczęło się odwracanie konsekwencji II Wojny Światowej i rządów Okupanta Sowieckiego w Polsce po 1945 roku... Zauważcie jak dzisiaj rozpadają się małżeństwa i rodziny z rodowodem komunistycznym i jak dzisiaj rozpadają się powiązania dawnych służb PRL i środowisk które do dzisiaj uważały się za elity Polskiego Społeczeństwa... Lewactwo i Postkomuna nie zauważyła że w Polsce po 1989 roku powstała nowa grupa społeczna które prowadząc aktywne życie biznesowe i rozwijająca kontakty międzynarodowe stała się realną konkurencję czy przeciwwagą dotychczasowej zdegenerowanej ekipy post sowieckiej.... Co roku w Polsce umiera ok 400 000 ludzi co powoduje że ten proces przemiany polskiego społeczeństwa przyspiesza jeszcze bardziej.... PIS jednak nie jest jeszcze ostateczną formacją polityczną która pozostanie już na stałe w polskiej polityce reprezentując szeroko rozumiany obóz postępowo, narodowo patriotyczny... Kaczyński i przywóctwo PIS popełnia jeszcze zbyt dużo błędów... Niestety za 4 czy 8 lat dojdzie jeszcze na krótko do przejęcia władzy przez gangrenę która rządziła Polską po 1945 i po 1989 roku....

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
29 7 sel

Ośmiornica , anie grupa społeczna.., ewentualnie sekta.

! Odpowiedz
10 26 kris74keh

Oni już nie wrócą do władzy, bo ludzie widzą zmiany w swojej kieszeni. Niebezpieczeństwo jest takie ,że do PiS garnie się teraz coraz więcej skompromitowanych działaczy PSL. Oni robią krecią robotę, powodują szkody ,które idą na konto dobrej zmiany.

! Odpowiedz
25 75 kola54

Konunktura nie trwa wiecznie , kryzysy przychodzą większe i mniejsze , ale dla Schetyny każdy kryzys jest ważniejszy niż rozwój Kraju , bo jest szansa na przejęcie władzy . Władzy dla władzy , bo On i PO nie mają pomysłu na Polskę . Dlatego namawiam nie głosować na nich, a jak nie chcesz głosować na PiS , to wybierz się na spacer, tak jak ja to zrobię . Nie słuchajcie i czytajcie wypowiedzi Balcerowicza po jego reformach są regiony w Kraju które do dziś sa w zapaści a ludzie żyją lub żyli w totalnej biedzie i nijakości .

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
19 15 sel

Pomysły na to co robić z naszymi pieniędzmi miała komuna , a dzisiaj każdy sam woli je wydawać i inwestować zamiast płacić horrendalne podatki żeby łaskawie mała część wróciła w 500+ lub innych bzdetach..

! Odpowiedz
34 30 histeryk

Czy jeżeli eksperci uważają, że spowolnienie w europejskiej gospodarce przełoży się na spowolnienie w Polsce (czyli to nie będzie wina PiS) to czy ostatnie trzy lata przyzwoitego wzrostu to nie był też wynik dobrej sytuacji w Europie (czyli to nie zasługa PiS)? :-)

! Odpowiedz
21 75 and00

Eksperci?
Balcerowicz i pół tego forum od 4 lat co roku wieszcxa kryzys finansów, spadek PKB, gigantyczne bezrobocie.
Generalnie wiekszy kryzys niz w w ten w ktory nas wpędził w 2000...
Pogratulować fachowosci przewodniczacemu UW
Guru od 7 boleści

! Odpowiedz
6 74 bha

Ciekawe czy będąc przy sterze ...też by tak oficjalnie wieszczył i prorokował kryzys ???.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 2,0% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil