Fatalne dane z przemysłu. Co oznaczają?

założyciel SpotData.pl

Do Polski dotarła w końcu fala dekoniunktury z niemieckiego przemysłu. Ostatnie dane o produkcji przemysłowej były bardzo słabe i wskazują, że sektor ten został dotknięty hamowaniem popytu zagranicznego. Parę groszy do słabych danych dodał również rynek krajowy. Ale żeby obwieścić, że spowolnienie gospodarcze będzie głębsze od prognoz, trzeba poczekać na kolejne dane.

W sierpniu produkcja przemysłowa spadła o 1,3 proc. rok do roku. Uśredniając wynik za trzy ostatnie miesiące, co daje lepszy obraz trendu, otrzymujemy mizerny wzrost o 0,6 proc., najsłabszy od dokładnie pięciu lat. Na wykresie widać, jak szybkie było załamanie trendu produkcji. Spadkami bardzo mocno została dotknięta m.in. branża motoryzacyjna, co wskazuje na wpływ recesji przemysłowej w Niemczech, oraz branża metalurgiczna i mineralna, co wskazuje na wpływ spowolnienia w aktywności budowlanej.

(SpotData)

Obecne dane z przemysłu sugerują, że wzrost PKB spowalnia do ok. 4 proc. lub nawet niżej (w drugim kwartale było to 4,5 proc.). Żeby jednak móc powiedzieć więcej o znaczeniu tego zjawiska, które obserwujemy w przemyśle, musimy poczekać na kolejne dane, m.in. o produkcji budowlanej czy sprzedaży detalicznej.

Warto odwołać się do epizodu spowolnienia produkcji sprzed pięciu lat, by dostrzec, że załamanie produkcji może, ale nie musi, oznaczać kłopoty całej gospodarki. W połowie 2014 r. produkcja tąpnęła, ale PKB przyspieszył. Teraz PKB raczej nie przyspieszy, spowolnienie jest niemal pewne. Ale nie wieściłbym jeszcze jakiegoś czarnego scenariusza.

Chcesz samodzielnie analizować dane ekonomiczne? Platforma SpotData to darmowy dostęp do ponad 40 tysięcy danych z polskiej i światowej gospodarki, które można analizować, przetwarzać i pobierać w formie wykresów i tabel do Excela. Sprawdź na: https://spotdata.pl/ogolna.

Ignacy Morawski

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 1 jacyna2017

Fajny tutył - 'fatalne dane' i wzrost PKB spadnie poniżej 4% - no to katastrofa! Nie ma jak zaklinać rzeczywistość na bazie danych z jednego miesiąca! Ale kampania ma swoje prawa - trzeba pohisteryzować, bo dotąd jazgot, że wszystko pada tylko śmieszył przy mocnych danych! Choć tego miesiąca można się chwycić i pocieszyć zbolałych!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
15 4 eagleeye

Cóż żadnym ekonomistą nie jestem i wymądrzać się nie będę. Ale najwidoczniej "eurokouchoz" jak nazywa się potocznie UE zaczyna się dławić własnym dobrobytem oraz tym iż każdy Europejczyk chce godnie zarabiać. Plan z tanią siłą roboczą która to pani Angela zaprosiła do UE nie wypalił a przynajmniej w obecnym kształcie a więc zaczyna się gospodarka UE dławić a produkują wszystko ponad popyt.

Do tego dochodzi też wojna handlowa między UE a USA oraz obusieczne cła na pewne towary.

Zobaczymy jak to dalej się potoczy u nas. Oby było to tylko chwilowym negatywnym wachnieciem

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 4 jes

Wiemy, że nie jesteś.

! Odpowiedz
2 4 eagleeye

https://www.bankier.pl/moto/bmw-zwolni-6000-osob-w-niemczech-5082/

! Odpowiedz
3 13 cxap

Ktoś tu się wczoraj ostro przeciwstawiał mojej tezie, że wczorajsze Wiadomości nawet nie pisną o spowolnieniu w produkcji przemysłowej. Oczywiście, że nie wspomniały, ale chyba zaskoczyło to tylko tego jednego forumowicza.

! Odpowiedz
3 7 psokal

Cóż, lepiej że to przemilczeli niż mieliby interpretować na swój sposób. Ile można znosić paski pokroju "Komu przeszkadza cykliczne spowolnienie" albo "8 lat zaniedbań PO w przemyśle przyniosło efekty".

! Odpowiedz
1 2 jes

forumowicza? Spierałeś się z regularnym pisowskim trollem :)

! Odpowiedz
2 2 jacyna2017

Tak jak Bankier/ TVN i GW nie rozpisują sie o sztandarowej inwestycji PO (kilka miliardów!) i katastrofie w Wawie czyli oczyszczalni Czajka, która zanieczyszcza Polskę, a teraz jeszcze wyszło, że spalarnia też nie działa! Rozumiem, że wiernych KOPO i ekologów to nie interesuje!?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.