Czarne łabędzie 2016

analityk Bankier.pl

„To było do przewidzenia” – powiemy sobie za rok o najważniejszych wydarzeniach 2016 r. Nim to jednak nastąpi, spróbujmy namierzyć czarne łabędzie czające się za horyzontem przyszłych zdarzeń.

Terminem „czarny łabędź” zwykło się – za sprawą Nassima Taleba - określać trudno przewidywalne wydarzenia o olbrzymich konsekwencjach, które jednak po fakcie łatwo jest wytłumaczyć, a nawet uznać za nieuniknione. Tak było np. z finansowym załamaniem Grecji, powstaniem Państwa Islamskiego czy rosyjską napaścią na Ukrainę.

Nim przejdziemy do prezentacji czarnych łabędzi na 2016 r., warto rozliczyć się z kilku ubiegłorocznych. Sami oceńcie państwo ich skuteczność:

  1. Blackouty w Polsce – kreśliłem perspektywę odcięcia od prądu w zimie, okazało się, że „dwudziesty stopień zasilania” nadszedł latem. Trafiony w połowie.
  2. Putin bierze Arktykę – ta przepowiednia się nie sprawdziła, choć Rosja poczyniła kolejne symboliczne kroki na drodze do przejęcia kontroli nad zasobnymi w surowce obszarami. Zamiast na Arktyce, wojska rosyjskie dokonały interwencji w Syrii.
  3. Ataki Państwa Islamskiego w Europie – metody zamachowców różniły się wprawdzie od opisywanych przeze mnie, jednak efekt jest ten sam – Europejczycy zaczęli się bać, a terroryzm spędza politykom sen z powiek.
  4. Bankructwo i kontrrewolucja w Wenezueli – spadkobierca Hugo Chaveza wciąż jest prezydentem, jednak w parlamencie doszło do sporej zmiany.
  5. Grexit – było bardzo, bardzo blisko. Ostatecznie polityka ponownie zatriumfowała nad ekonomią (i zdrowym rozsądkiem), Grecy dostali kolejną kroplówkę, a problemy strefy euro ponownie zamieciono pod dywan.
  6. Awaria w ZUS – pudło.
  7. Krach na rynku miedzi – trafiony. Wystarczy spojrzeć na wykres.

Na tym zakończmy podsumowania i przejdźmy do Czarnych Łabędzi Bankier.pl 2016.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~pokonajrynekpl

Mimo dobrze grającej reprezentacji chyba najmniej prawdopodobne jest zwycięstwo Polski na Euro. Reszta może się zdarzyć z krachem na rynkach zachodnich na czele.

! Odpowiedz
0 1 ~łabędź

Czarny łabędź http://monitorfx.pl/czarny-labedz/

! Odpowiedz
3 10 ~gutowski

- Tramp - spoko gościu co nie lubi beżowych
- Zmiana konstytucji - czas zmienić żyd-komunistycznego trupa
- Zamieszanie na giełdach - nic nowego, już było
- ME 2016 - żart dla mających bujną wyobraźnię
- Brexit - parę pierdzi-stołków w Brukseli straci posadę

! Odpowiedz
3 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 (usunięty) odpowiada (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 1 ~edame odpowiada (usunięty)

Dlaczego admin usunął mój wpis w którym udowadniam łagodnie że wpis faceta "gutowski" nie jest agresywny natomiast wpis "Mat"a to prymitywne trollowanie na miarę uczestnika KOD czy zwolennika PO ? Czy admin bankiera jest aż tak poprawny i mainstreamowy czy tylko tchórzliwy?

! Odpowiedz
0 0 ~karroryfer

Szanse Polski na ME sa wbrew pozorom calkiem spore ( kilka % u bukmacherow ) i raczej wieksze niz zwyciestwo Trumpa ( ma tez kilka sensownych postulatow np ten o podatkach)
Jednak czarne labędzie to wydarzenia niespodziewane i trudno wyobrażalne - z powyższych poza Trumpem tylko Brexit tak wygląda.

Ja bym dodał jeszcze kilka - np sprowokowana przez US wojna(y) , bankructwo Brazyli ( Wenezueli itd) , rozpad Schengen, odejśćie Merke ... ;)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 5 ~seth

nie wiem co UK miała by zyskać na brexit, chyba że planują odcholować wyspy pod wschondnie wybrzeże usa i nazwać 51 stanem.

! Odpowiedz
3 9 ~Eomer

Brak unijnych przepisów odnośnie CO2 (wykańczających cały przemysł), mleka, zboża, produktów rolnych, minimalnej stawki VAT 15%, przyjmowania kwot uchodźców, dopłacania do Grecji i już niedługo zakazu posiadania broni?

! Odpowiedz
1 4 ~Adam_N odpowiada ~Eomer

Głupiś, przyjacielu. Rolnictwo nie odgrywa żadnej roli w ich gospodarce, wspólna polityka rolna też ich nie dotyka bo wynegocjowali sobie zwolnienie z wpłat. Stawka VAT w UK to 20% więc nie mów że UE zabrania im obniżyć. Do Grecji nie muszą dopłacać, bo nie należą do strefy euro. Imigrantów przyjmowali z własnej inicjatywy (patrz Pakistańczycy i Rotherham). Co do broni, przypomnij nam która dyrektywa UE narzuciła Brytyjczykom panujący u nich zakaz posiadania nawet noży? Podsumowując, Twój post składa się z kłamstw i manipulacji.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -1,3% VIII 2019

Znajdź profil