REKLAMA

Sąd: Krymskie złoto ma być zwrócone Ukrainie, a nie Rosji

2021-10-26 13:22
publikacja
2021-10-26 13:22
Sąd: Krymskie złoto ma być zwrócone Ukrainie, a nie Rosji
Sąd: Krymskie złoto ma być zwrócone Ukrainie, a nie Rosji
fot. Public Domain Pictures / / Pexels

Sąd apelacyjny w Amsterdamie orzekł we wtorek, iż wypożyczone w 2014 r. przez stołeczne Muzeum Allarda Piersona z czterech muzeów na Krymie złote przedmioty będą zwrócone Ukrainie. Roszczenia do tzw. złota krymskiego zgłaszała także Rosja.

Przedmiotem sporu między władzami Ukrainy i krymskimi muzeami jest zbiór kilkuset pozyskanych z wykopalisk eksponatów pochodzenia scytyjskiego, greckiego i rzymskiego, w tym wyrobów ze złota. W chwili rosyjskiej aneksji Krymu w marcu 2014 roku kolekcję tę prezentowało uniwersyteckie muzeum archeologiczne Allarda Piersona w Amsterdamie w ramach wystawy "Krym: złoto i tajemnice Morza Czarnego".

Po zamknięciu ekspozycji w sierpniu 2014 roku pojawił się problem, komu Holandia powinna zwrócić eksponaty.  W tym czasie Rosja dokonała aneksji Krymu. W 2016 roku sąd orzekł, że tylko państwa mogą się domagać zwrotu dóbr kultury. Ponieważ suwerenna jest tylko Ukraina, a nie Krym, kolekcja ma być zwrócona na Ukrainę - zdecydował sąd. Muzea na zaanektowanym przez Rosję Krymie odwołały się od tej decyzji.

We wtorek sąd apelacyjny odrzucił ich roszczenia i utrzymał w mocy decyzję o zwrocie przedmiotów do Kijowa.

Jak przypomina dziennik „Algemeen Dagblad” po przegranej sprawie w 2016 r. rosyjski rząd ostrzegł, że nie będzie już wypożyczać eksponatów muzealnych holenderskim muzeom, jeśli krymskie muzea ponownie przegrają sprawę w postępowaniu odwoławczym.

Rosyjski minister kultury powiedział, że nie widzi możliwości organizowania wystaw wspólnie z Holandią. „Jeśli pożyczysz tam kolekcję z Ermitażu lub z Galerii Trietiakowskiej, musisz zadać sobie pytanie, czy jakiś sędzia nie skonfiskuje tych kosztowności” – cytuje ministra „AD”.

Zełenski: teraz odzyskujemy złoto, później odzyskamy też Krym

Teraz odzyskujemy złoto, później odzyskamy też Krym - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, odnosząc się do wtorkowego wyroku sądu w Amsterdamie, który postanowił, że wypożyczone w 2014 r. złote przedmioty z muzeów na Krymie mają być zwrócone Ukrainie.

Zełenski napisał na Twitterze, że to "długo oczekiwane zwycięstwo Ukrainy" i wyraził wdzięczność sądowi w Amsterdamie za sprawiedliwą decyzję. "Zawsze odzyskujemy swoje. Najpierw odzyskamy +scytyjskie złoto+, a później też Krym" - dodał.

Minister kultury Ołeksandr Tkaczenko podkreślił, że "w końcu osiągnięto sprawiedliwość" w tej sprawie i wyraził przekonanie, że na tym nie skończą się rosyjskie próby "przejęcia ukraińskich drogocenności". Szef MSZ Dmytro Kułeba zaznaczył z kolei, że międzynarodowe prawo może nie jest szybkie, ale jest "nieuniknione".

Szef władz krymskich Siergiej Aksionow natomiast określił decyzję sądu jako "oburzającą, niesprawiedliwą i nielegalną". Zaznaczył, że eksponaty powinny wrócić do krymskich muzeów, ponieważ są częścią krymskiego dziedzictwa kulturowego i historycznego. Dodał, że walka o przywrócenie Krymowi eksponatów powinna być kontynuowana.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek. Z Kijowa Natalia Dziurdzińska (PAP)

apa/ mal/ ndz/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Komentarze (11)

dodaj komentarz
ajwaj_
Poniewaz o to zloto Krymczan Rosji beda boje z koniokradami Hollandii jeszcze dlugo,
UKR przeszla do konkretów o prawdziwym zlocie > umowie gazowej. Bo tranzyt UKR konczy sie, jak bylo, na zawsze za 2 lata i 3 mld $ za tranzyt bedzie wspomnieniem
__________________
""Kijów zaproponował Rosji przedłużenie
Poniewaz o to zloto Krymczan Rosji beda boje z koniokradami Hollandii jeszcze dlugo,
UKR przeszla do konkretów o prawdziwym zlocie > umowie gazowej. Bo tranzyt UKR konczy sie, jak bylo, na zawsze za 2 lata i 3 mld $ za tranzyt bedzie wspomnieniem
__________________
""Kijów zaproponował Rosji przedłużenie kontraktu na tranzyt gazu już teraz, a nie czekanie, aż obecna umowa wygaśnie w 2024 roku. Powiedział o tym szef ukraińskiego operatora transportu gazu Serhij Makohon w wywiadzie dla portalu TSN z 26 października.

"Jeśli jest zainteresowanie strony amerykańskiej i niemieckiej, to z całą stanowczością proponujemy przedłużenie umowy tranzytowej już teraz, bez czekania do 2024 roku. Jest taka możliwość i dziś jesteśmy gotowi podpisać kontrakt na kolejne 10-15 lat z wolumenem tranzytu nie mniejszym niż 45 mld metrów sześciennych gazu rocznie" - powiedział, zaznaczając, że strona rosyjska nie odpowiedziała jeszcze na propozycję Kijowa.

Zdaniem Makohona, obietnice Niemiec i USA dotyczące podjęcia działań na rzecz zachowania tranzytu gazu przez Ukrainę po uruchomieniu Nord Stream 2 mają charakter
wyłącznie deklaratywny, gdyż nie są poparte realnymi mechanizmami.""
darius19
jest "ajwaj_" etatowy adwokat wzorcowych demokracji wschodnich Rosji i Bialorusi. Uzasadni WSZYSTKO co pan/car zrobi. Klaszyczne bolszewickie metody - jak powyzej.
ajwaj_
PISia oddaj PC w Caritasie,
znowu cie mysza pogryzla
ajwaj_
Rusofrenicy PISi-PAPi bulgocza z radosci,
trudnosci z czytaniem FAKTOW i uczciwoscia news :)


""W ciągu najbliższych trzech miesięcy możliwe jest złożenie kolejnego odwołania od decyzji sądu, do tego czasu kolekcja złota scytyjskiego pozostanie w Holandii.""
ajwaj_
Patrz szulerowi PISia-PAPu
na rece
___________________
Czy tzw. Ukraina dozyje wyroku z tymczasowa "panstwowoscia",
jest wcale nie pewne
300_pala
Złoto wam potrzebne bo nie ma cię z czego robić złotych zębów
ajwaj_ odpowiada 300_pala
zrób se zeby
z betonu > Caritas ci pomoze
300_pala odpowiada ajwaj_
W Rosji w ortodoncji używają betonu??
To się nie dziwie że nie chcą sputnika przyjąć
ajwaj_ odpowiada 300_pala
to ci dali rade
idz w swojej Rosji do Caritasu > dostaniesz pomoc
jas2
Powyżej zdjęcie "eksponatów pochodzenia scytyjskiego, greckiego i rzymskiego".

Powiązane: Konflikt na linii Ukraina-Rosja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki