REKLAMA

Sąd Rejonowy w Lublinie otworzył przyspieszone postępowanie układowe Ursusa

2018-11-08 20:03
publikacja
2018-11-08 20:03

O problemach Ursusa wiadomo nie od dziś, teraz jednak akcjonariusze dostali istotne potwierdzenie powagi sytuacji. Sąd Rejonowy w Lublinie wydał postanowienie o otwarciu przyspieszonego postępowania układowego spółki.

fot. Jacek Szydłowski / / FORUM

Zarząd poinformował, że 11 września podjął decyzję o przygotowaniu wniosku o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego, a 10 października złożył wniosek w sądzie. Wcześniej nie informował jednak o tym akcjonariuszy, mimo iż postępowanie układowe to bardzo istotny sygnał potwierdzający złą sytuację finansową spółki. W ramach postępowania mają być bowiem przygotowane rozwiązania dla wierzycieli, co oznacza, że Ursus ma obecnie problemy z wypłacalnością. Do tej pory spółka informowała jedynie o pracach nad programem naprawczym, to jednak o wiele lżejszy kaliber, niż postępowanie układowe.

Jak podano, głównymi założeniami planu restrukturyzacyjnego załączonego do wniosku o otwarcie przyspieszonego postępowania układowego są dezinwestycje polegające na sprzedaży wybranych elementów majątku trwałego, poprawa rentowności produkowanych i sprzedawanych wyrobów poprzez obniżenie własnych kosztów wytworzenia, dostosowanie struktury zatrudnienia do zmian zachodzących w spółce w ramach prowadzonego procesu, restrukturyzacja obecnego zadłużenia oraz redukcja kosztów prowadzenia działalności. Jak dodano, żadne kroki związane z procesem ogłaszania upadłości nie są w tej chwili rozważane

- Propozycje układowe, które zostały złożone wraz z wnioskiem o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego do Sądu miały charakter wyłącznie wstępny - podano w komunikacie. Spółka poinformowała, że jej aktualna kondycja jest "stabilna". - Żadne kroki związane z procesem ogłaszania upadłości nie są w tej chwili rozważane. Wypracowanie i zawarcie układu z wierzycielami oraz wprowadzenie niezbędnych zmian w funkcjonowaniu spółki będzie elementem, który zapewni jej stabilne funkcjonowanie w przyszłości - podano w komunikacie.

Ursus kuleje na obie nogi

Zapewnienia zarządu sobie, sytuacja finansowa sobie. A ta ostatnia jest naprawdę trudna. 1 października Ursus poinformował akcjonariuszy o 16 mln zł straty w pierwszym półroczu. Spółka skarżyła się na opóźnienia w realizacji wniosków w ramach dopłat unijnych z programu PROW 2014-20, co skutkowało załamaniem sprzedaży ciągników. Przez 9 miesięcy 2019 roku Ursus zarejestrował o ponad połowę mniejszą liczbę sprzedanych maszyn. Problemem była także ekspansja afrykańska, która wspierały kredyty z kasy państwowej. Teraz Ursus zaczął także i tutaj narzekać na brak wsparcia.

fot. / / Bankier.pl

Dodatkowo grupa problemów nagromadziła się także wokół autobusów, które miały być drugą biznesową nogą Ursusa. Segment autobusów już wcześniej nie spełniał pokładanych w nim nadziei, zwojowanie od zera rynku elektrycznych pojazdów nie okazało się bowiem takie łatwe. Problemy Ursusa stały się widoczne także na giełdzie, kurs czwartkowego zamknięcia był bowiem aż o 75 proc. niższy od tego z początku roku. To czyni Ursus jedną z najsłabszych giełdowych spółek 2018 roku.

Sytuacja w spółce była już na tyle poważna, że na ratunek płynności ruszył główny akcjonariusz, który we wrześniu objął 3,3 mln akcji nowej emisji, zasilając firmę 8,25 mln zł świeżego kapitału. Warto dodać, że w październiku główny akcjonariusz zaangażowanie w Ursusa jednak zmniejszył. Lekko, bo lekko, miało to jednak miejsce po złożeniu wniosku o postępowanie układowe, o którym rynek jeszcze nie wiedział.

Adam Torchała

fot. / / Bankier.pl

Źródło:
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (14)

dodaj komentarz
pjb
Wygląda na to że zarządy firm postanowiły zrobić z postępowania restrukturyzacyjnego remedium na wszystkie problemy spółek a przede wszystkim sposób rozwiązania własnej nieudolności biznesowej. Chyba czas aby władza wprowadziła zmiany w prawie i np. osobą z zarządu które musiały wystąpić o postępowanie restrukturyzacyjne zabroniło Wygląda na to że zarządy firm postanowiły zrobić z postępowania restrukturyzacyjnego remedium na wszystkie problemy spółek a przede wszystkim sposób rozwiązania własnej nieudolności biznesowej. Chyba czas aby władza wprowadziła zmiany w prawie i np. osobą z zarządu które musiały wystąpić o postępowanie restrukturyzacyjne zabroniło wykonywania czynności zarządczych przez 5 lat. A przynajmniej sąd powinien dokonać oceny czy sytuacja spółki to efekt działań zarządu czy zmian rynkowych nie zależnych od zarządu i w wyroku takie zakazy wydawać. W końcu trzeba uciąć zabawę zarządów kosztem akcjonariuszy i obligatariuszy. Propozycje restrukturyzacyjne zarządów np. getback to istna kpina z inwestorów !!! Daltego restrukturyzacja powinna być robiona w celu spłacenia wierzycieli a nie dla ratowania firmy, chyba że całość długów zostanie spłacona lub skonwertowana na akcje.
h-b
Ten kryzys dotyczy wielu firm cześć z nich jeszcze próbuje ciąć koszty gdzie się da,zamraża wynagrodzenia etc,część żeruje na rynku zatrudniając na czarno,szaro etc.Część stwarza pozory jeszcze bogatego ,,Greka"ciągnąc na kredytach.Jeśli od wielu lat zdecydowanej większości zatrudnionych w tym kraju nie daje się godnie zarobić Ten kryzys dotyczy wielu firm cześć z nich jeszcze próbuje ciąć koszty gdzie się da,zamraża wynagrodzenia etc,część żeruje na rynku zatrudniając na czarno,szaro etc.Część stwarza pozory jeszcze bogatego ,,Greka"ciągnąc na kredytach.Jeśli od wielu lat zdecydowanej większości zatrudnionych w tym kraju nie daje się godnie zarobić - to na co jeszcze liczą ??? może.. że bez dodatkowo odłożonej gotówki z wynagrodzeń klienci na rynku będą dawali im stale coraz więcej zarobić ,że gospodarka sama będzie się jakoś stale rozwijać.Żałosne na Maxa .
1as
To są po prostu bydlaki i złodzieje, aja uświadomiłem sobie, że na giełdzie szczęścia nie mam. To ostatnia moja inwestycja, bawcie się sami ze sobą złodzieje.
distefano
A ja zarabiam, bo poświęciłem czas na naukę, a nie liczyłem na szczęście tak jak ty.
madarot
GPW to już nie giełda to miejsce dla cwaniaków oszustów i złodziei. Oczywiście mówię tu o zarządach spółek notowanych na giełdzie i o ''spółdzielniach''. Na chwilę obecną to nie widzę możliwości na inwestowanie pieniędzy, chociażby z myślą o emeryturze. Zostaje tylko ZUS - uuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu.
dp85
Teraz jak pomyślą to kupią Ursus. Na pewno będzie to lepszy zakup niż kolejka górska. Ursus nie musi być konkurencją dla Autosana.Co o tym sądzicie?
antybolszewik
Masz rację. Władza myśli i nacjonalizuje. Wszystko powinno być państwowe jak PRLu. Jeden wódz, jeden marsz, jedna nacja.
samsza odpowiada antybolszewik
No poza "jedną nacją" wszystko się zgadza, bo Polska jest liderem w przyjmowaniu imigrantów i wysyłaniu emigrantów "polskich".
wektorwg odpowiada samsza
Nikt nikogo do emigracji nie zmusza. Polska nie jest strefą działań wojennych
andrzejwaskez
Antoś nie komentuj gdy nie masz zielonego pojęcia o czym mówisz. Prosta zasada oszczędzi wstydu.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki