SWIFT odłączy od systemu irańskie banki

SWIFT, światowy system wymiany informacji między bankami, odłączy w nadchodzący weekend niektóre irańskie banki, poinformował w piątek jego szef Gottfried Leibbrandt, dodając, że ubolewa z powodu tej decyzji.

(YAY Foto)

"W ten weekend zamierzamy odłączyć pewną liczbę irańskich banków. To naprawdę godne ubolewania, że nie mogliśmy pozostać neutralni" - oświadczył Leibbrandt podczas francusko-niemieckiej konferencji biznesowej w Paryżu. Dodał on, że decyzję podjęto kierując się względami ekonomicznymi i nie dotknie ona wszystkich banków.

Leibbrandt wyjaśnił, że lista banków odciętych od systemu zostanie opublikowana w weekend, po tym jak informacja zostanie przekazana im samym. Odmówił odpowiedzi na pytanie, czy znajdzie się na niej także bank centralny Iranu.

Na początku tygodnia SWIFT poinformował, że "w interesie stabilności i spójności globalnego systemu finansowego" odetnie niektórym irańskim bankom dostęp do systemu. W oświadczeniu nie wspomniano nic o tym, że powodem tej decyzji są amerykańskie sankcje nałożone na Iran. Administracja Donalda Trumpa zagroziła, że jeśli SWIFT nie odłączy irańskich banków od systemu, sam może zostać objęty sankcjami.

Na początku maja Trump wypowiedział porozumienie nuklearne z Iranem z 2015 r., na mocy którego władze w Teheranie w zamian za zniesienie sankcji miały zrezygnować z rozwijania programu jądrowego. Amerykańskie sankcje, które weszły w życie na początku listopada, obejmują m.in. zakaz kupowania irańskiej ropy naftowej oraz prowadzenia transakcji z irańskimi bankami, do czego używany jest system SWIFT. Państwa Unii Europejskiej skrytykowały decyzję USA o wypowiedzeniu umowy, a także przeciwne są sankcjom na Teheran.(PAP)

bjn/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
8 57 ajwaj

I znowu podrywanie zaufania w hAmerykanskie instytucje, kolejny strzal w kolano :)
A Persowie sa od ponad 20 lat pod sankcjami, Kuba od 60+ lat i zyja, dziesiatki innych panstw tez. Ostatnie mozliwosci Jankesów sie dewaluuja.

""W Iranie oświadczyli, że są gotowi na taki rozwój wydarzeń i przewidują środki na wypadek nałożenia sankcji. Jak zauważono w Centralnym Banku Republiki Islamskiej, opracowano również alternatywne systemy w przypadku odłączenia od SWIFT.""
""System Sprawozdawczości Finansowej (SPFS) stworzony przez Bank Rosji ze względu na zagrożenie odłączenia od SWIFT już wyprzedził popularność zachodniego odpowiednika. Według niego w chwili obecnej prowadzone są negocjacje z Chinami, Iranem, Turcją i szeregiem innych państw na temat ostatecznej integracji takich systemów.""

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 36 ajwaj

Dzis w Kazachstanie prez. 2x Putin i Nursaultan Nazarbajew oprócz typowych wzrostów wymiany i wspólpracy gospodarczej, zwieksza rozliczenia bez $$$ (de-dolaryzacja) z 63 % do 75%

! Odpowiedz
7 30 ajwaj odpowiada ajwaj

Histeria tych i tamtych z "zachodu" sklania nie-wolny swiat do zwierania szeregów dla swojego spokojnego rozwoju i braku szantazu, presjii czy neo-kolonialnych zapedów w/w (w stanie nawalanki i samo-likwidacji)
""Spotkanie szefa rosyjskiego MON gen. Siergieja Szojgu i dowódcy libijskiej armii narodowej Khalifa Haftara, która odbyła się 7 listopada w stolicy Rosji. Zostało to ogłoszone w piątek przez wojskowe źródło dyplomatyczne.""
Na marginesie Libya to tez ropa i weglowodory

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 po_co

Zabawny jesteś, wręcz śmieszny. Uważasz, że tysiące osób których majątek uzależniony jest od wartości dolara nie zareagują na sytuację na świecie bo nie zdają sobie z niej sprawy ?
Takie przypuszczenia nie są nawet śmieszne są żałosne. Ty którego majątek opiewa na dwie stare skarpetki starasz się minimalizować ryzyko, a człowiek którego bogactwo sięga miliardów dolarów będzie stał z boku i zastanawiał się czy pozwolić Ruskim na nową zimną wojnę czy też nie.

USA w przetrwało dwie wojny światowe, które dla wszystkich skończyły się gigantycznymi stratami natomiast Jankesi po zakończeniu wojen zarabiali niebotyczne sumy. Udało się im przejąć władzę nad połową Europy i kilkoma znaczącymi gospodarkami Azjatyckimi, przejęli władzę w Azji Mniejszej i ustanowili tam swoje państwo satelitarne.

Człowieku to są ludzie którzy planują sytuacje na lata do przodu. Kto ma się im przeciwstawić Chiny, Rosja ?
Nie żartuj sobie, Chiny rosną w siłę ale dzisiaj po doświadczeniach w IIWŚ nikt nie zdecyduje się na otwartą wojnę, zacznie się od wykrwawienia gospodarczego, podeśle się kilku agentów do zbuntowania ludu i wykończy się ten kraj od środka.
Zapytaj Rosjan jak to było z Bolszewikami... a wykreowało ich raczej wątłe państewko. Dam sobie dwie ręce uciąć, że tak samo jak Amerykanie mają już swoje skarbce i kandydatów na nowych włodarzy w Chinach, tak i Chińczycy mają już swoich agentów w USA.
Chiny jeszcze kilka lat temu groziły uwolnieniem swoich rezerw długów i co Amerykanie parsknęli śmiechem, co z tego że mają w Chinach bilionowe długi. Kto ich zmusi do ich oddania ?

To nie mała Europa która może pogdakać i wysłać parę śmigłowców do Akcji, to potężne militarne państwo które dysponuje odpowiednimi siłami do walki z innymi imperiami. Może za 15 lat Chiny będą groźne ale dzisiaj ciągle są tylko rozochoconym nastolatkiem.

Natomiast co się tyczy Rosji to gdy sytuacja nabierze rumieńców to Rosję da się po prostu zagłodzić. Zbyt wiele państw (w tym Polska) jest podatnych na propagandę antyrosyjską aby USA musiało się czegoś obawiać. Wystarczy np. Polsce dać odpowiednią broń i trochę gotówki to sami z przyjemnością zaczniemy regulować sytuację z sąsiadem, a to wystarczy bo nawet niewielki konflikt na granicy odciąga uwagę od sedna sprawy. Białoruś w ostatnich latach staje się coraz bardziej antyrosyjska, ludzie zaczęli zauważać jak żyje się w Europie, a jak żyje się z sąsiadem który z dnia na dzień wszczyna wojnę koło ich tyłków.
Wystarczy trochę propagandy i nie potrzebna będzie już tylko Polska.

Spokojnie, USA ma jeszcze dobrych 100 lub 200 lat spokoju zanim zapadnie się samo w sobie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,2% II 2019
PKB rdr 4,9% IV kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,1% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 4 931,8 zł I 2019
Produkcja przemysłowa rdr 6,9% II 2019

Znajdź profil