REKLAMA

S&P500 i Nasdaq z nowymi rekordami. Biden wyda bilion na infrastrukturę

2021-06-24 22:21
publikacja
2021-06-24 22:21
S&P500 i Nasdaq z nowymi rekordami. Biden wyda bilion na infrastrukturę
S&P500 i Nasdaq z nowymi rekordami. Biden wyda bilion na infrastrukturę
fot. Stuart Monk / / Shutterstock

Zapowiedź nowego pakietu wydatków federalnych pomogła wyjść nowojorskim indeksom na nowe historyczne maksima. Amerykanie dolewają paliwa do i tak już „przegrzewającej się” gospodarki.

W czasie gdy annualizwany wzrost PKB w Stanach Zjednoczonych przekracza 6%, administracja prezydenta Bidena zamierza wydać w ciągu 5 lat bilion dolarów (czyli 1 000 miliardów) na infrastrukturę, aby jeszcze bardziej „rozgrzać” koniunkturę i „stworzyć” miliony miejsc pracy. W czwartek ogłoszono zawarcie porozumienia w tej sprawie z grupą senatów z obydwu partii.

To już kolejny „pakiet stymulacyjny”, jaki wykluł się w czasie niespełna półrocznej prezydentury Demokraty. W marcu Kongres przegłosował pakiet wydatków opiewających na 1,9 bln dolarów w celu „ratowania gospodarki” po zeszłorocznej recesji wywołanej antycovidowym lockdownem. A w drodze jest kolejny pakiet nadzwyczajnych wydatków, szacowany nawet na 6 bln USD.

Informacja o wzroście zadłużenia publicznego (bo przecież nowe wydatki nie będą miały pokrycia w ściąganych podatkach) nie ruszyła rynkiem długu, ale wyraźnie pomogła notowaniom akcji spółek cyklicznych. Walory Boeinga poszły w górę o 2,9%, a Caterpillara o 2,6%. Dzięki temu średnia przemysłowa Dow Jones odnotowała wzrost o 0,95%, lecz wciąż nie przebiła majowego rekordu.

Na nowe szczyty wspięły się za to S&P500 i Nasdaq. Ten pierwszy zyskał w czwartek 0,58%, na zamknięciu docierając na wysokość 4 266,49 pkt. Nasdaq Composite po zwyżce o 0,69% zameldował się na poziomie 14 369,71 pkt. S&P500 jest na najlepszej drodze, aby zakończyć na plusie piąty miesiąc z rzędu po kosmetycznej korekcie z końcówki stycznia.

Już za kilka tygodni na Wall Street rozpocznie się sezon publikacji wyników za II kwartał. Oczekiwania inwestorów są mocno wyśrubowane. Świadczy o tym fakt, że indeks S&P500 wyceniany jest obecnie na przeszło 21-krotność przypadających nań oczekiwanych zysków spółek. Oznacza to, że wycena amerykańskiego rynku akcji utrzymuje się blisko najwyższych poziomów od 20 lat.

KK

Źródło:
Tematy
Sprawdź jak zyskać 300 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 300 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
3456
ponoć mają zaszczepić tego byka co jest symbolem giełdy amerykańskiej , a tak na poważnie to bierze się pod uwagę szczepienie zwierząt ,a nawet owadów. drukarki czerwone a tu lato jak się zapalą ,będzie problem .
3456
u nas brak drukarek czy co ,trzeba kupić sobie dobrą kserówkę ,i jazda , to rząd powinien ruszyć na całego ,klepać te złotówki i dawać ludziom na co jeszcze czekają to ja nie wiem a jak nie to niech ludziska sami zaczną sobie drukować biliony A CO ,oni mogą my nie gorsi jesteśmy, jeszcze złotówka przy okazji zacznie u nas brak drukarek czy co ,trzeba kupić sobie dobrą kserówkę ,i jazda , to rząd powinien ruszyć na całego ,klepać te złotówki i dawać ludziom na co jeszcze czekają to ja nie wiem a jak nie to niech ludziska sami zaczną sobie drukować biliony A CO ,oni mogą my nie gorsi jesteśmy, jeszcze złotówka przy okazji zacznie zyskiwać na wartości ,tak jak dolar ostatnio , A Boryszew i Zakłady Azotowe w Tarnowie niech robią szczepionki na co oni czekają , na delte +++ a nie wymyślać jakieś tam Mabiony. DRUK NA MAXA + SZCZEPIONKI + ZARĄBISTE PODATKI - i stajemy się się tygrysem Europy.

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki